Armádní vzbouřenci v Burkině Faso obsadili vojenskou základnu, podle vlády nejde o převrat

Ve Ouagadougou, hlavním městě Burkina Fasa, se v neděli vzbouření vojáci zmocnili vojenské základny a v kasárnách na několika místech této západoafrické země se několik hodin ozývala střelba. Palba podle agentury AP vyvolala obavy z vojenského převratu, vláda však popřela, že se armáda ujala moci. Podle agentury Reuters vzbouření vojáci požadují po vládě větší podporu v boji proti islamistickým radikálům.

Ouagadougou (Aktualizováno: 23:04 23. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé podporovali armádní vzbouřence v hlavním městě Ouagadougou

Lidé podporovali armádní vzbouřence v hlavním městě Ouagadougou | Zdroj: Reuters

Prezident Roch Marc Christian Kaboré vyhlásil večer až do odvolání v celé zemi zákaz vycházení, podle vládního mluvčího pokračuje jednání se vzbouřenými vojáky, informovala agentura AFP.

Nedělním událostem předcházela sobotní demonstrace, jejíž účastníci v metropoli vyzývali prezidenta Roche Marka Christiana Kaborého k rezignaci. Prezident čelí kritice od znovuzvolení v roce 2020. Koncem loňského roku odvolal premiéra a vyměnil většinu ministrů. Bezpečnostní složky použily slzný plyn, aby rozehnaly dav lidí, kteří vyšli do ulic na podporu vojáků. Demonstranti podle AP zpustošili sídlo prezidentovy strany.

Vláda vyzvala ke klidu a odmítla spekulace, že se armáda ujala moci a zatkla prezidenta.

Mluvčí vzbouřenců uvedl, že jejich požadavkem je, aby armáda obdržela „adekvátní“ prostředky a výcvik na boj s islamistickými radikály, kteří jsou napojeni na teroristické skupiny Al-Káida a Islámský stát. Dalším požadavkem je podle mluvčího rezignace velitelů armády a zpravodajských služeb.

Nejistá lokace prezidenta

Ministr obrany Barthélémy Simporé státní stanici RTB řekl, že nepokoje zasáhly i několik kasáren mimo hlavní město. Popřel však zprávy o zatčení prezidenta, ačkoliv podle agentury AP není jasné, kde se prezident nachází.

Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam vláda nedosáhne

Číst článek

Na základě prezidentského dekretu byl večer vyhlášen zákaz vycházení od 20.00 do 05.30 a to „do odvolání“. Ministerstvo školství zároveň oznámilo, že školy budou v celé zemi zavřené v pondělí i v úterý.

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) uvedlo, že situaci sleduje s velkým znepokojením a vyzvalo burkinafaskou armádu, aby dala přednost dialogu.

RTB označila palbu za projev nespokojenosti vojáků. „Armáda se snaží v kasárnách obnovit klid. V rozporu s některými informacemi není cílem palby žádná instituce republiky,“ uvedla stanice.

Kasárna v hlavním městě byla podle AP ráno v rukou vzbouřených vojáků. Stříleli do vzduchu a kritizovali prezidenta, jemuž připisují vysoké ztráty na životech vojáků. Ke kasárnám je přišel podpořit dav lidí.

Z místa poté odjelo asi 100 motocyklů, jejichž řidiči skandovali hesla na podporu vzbouřenců. Dav však podle AP zastavil slzný plyn, který proti němu nasadily bezpečnostní složky.

Útoky radikálů

Jeden z vojáků řekl v telefonátu s AP, že vojáci chtějí lepší pracovní podmínky, protože střetů s radikály přibývá. Žádají posílení početního stavu jednotek a lepší péči o raněné a rodiny padlých vojáků.

AP píše, že kdysi klidná západoafrická země Burkina Faso v poslední době zažívá vlnu útoků ozbrojenců napojených na Al-Káidu a Islámský stát. V minulých letech zemřely v těchto bojích stovky lidí a z domovů kvůli nim odešlo 1,5 milionu lidí.

Zdá se, že požadavky vzbouřených vojáků mají podporu řady obyvatel. „Chceme, aby moc převzala armáda. Naše demokracie není stabilní,“ uvedl podle AP Salif Sawadogo, když se v ulicích Ouagadougou snažil vyhnout slznému plynu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme