K životu před pandemií se nejrychleji vrací ve Frýdku-Místku, ukazují data. Podívejte se, jak to vypadá u vás

„Nechoďte na koledu, cena by byla příliš vysoká,“ nabádal veřejnost před Velikonocemi ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). A Češi poslechli, jak potvrzují čísla, která přináší server iROZHLAS.cz, jenž vychází z anonymizovaných dat společného projektu T-Mobile a VŠB – Technické univerzity Ostrava. Data také ukazují, že se život začíná vracet do normálu, třeba v Plzeňském kraji už lidé vyrážejí ven skoro stejně jako v době před pandemií.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvajová zastávka

Nejpomalejší návrat k normálu vykazuje Praha, kde byl pohyb obyvatel po celou dobu nejnižší. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Že Češi o Velikonocích politiky poslechli, je zřejmé z pohledu na grafy. Za celé období nouzového stavu byl největší propad mobility, a to v některých městech až o 50 procent oproti normálu, pozorovaný během Velikonočního pondělí. Prudký procentuální výkyv je ale podle mluvčí mobilního operátora Kateřiny Mikeskové způsoben také srovnáním svátečního dne s běžným pondělím.

Mobilitu českých obyvatel měří Atlas mobility, společný projekt T-Mobile a Technické univerzity v Ostravě, která propočítává pohyb mobilních telefonů pomocí superpočítače. „Mobilita je měřena pohybem SIM karty – zda během dne opustí svou domovskou buňku. Okruh, který lze takto změřit, se pohybuje od desítek metrů ve městech až po nízké jednotky kilometrů v řídce obydlených oblastech,“ vysvětlila mluvčí mobilního operátora Kateřina Mikesková.

Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky. Nutné zůstávají dvoumetrové rozestupy

Číst článek

Současná data ukazují značné rozdíly v rychlosti, s jakou se jednotlivá města vrací k normálnímu životu a pohybu. Nejvíce lidé stále zůstávají doma v Pardubicích a Kolíně – o více než o jednu třetinu oproti normálu. Proč to tak je, v Pardubicích netuší. „Nevím, město nezavedlo žádná nadstandardní opatření, nejsem si ani vědom ničeho, čím bychom se odlišovali od jiných měst,“ podivil se mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek, kterého oslovil server iROZHLAS.cz.

Naopak ve Frýdku-Místku a v Havířově už se lidé pohybují skoro jako za běžného stavu, mobilita je nižší jen o šest až osm procent. To je podle výzkumníků Atlasu mobility pravděpodobně způsobeno vysokým počtem profesí, které z domova vykonávat nelze.

Podle mluvčí Frýdku-Místku Jany Matějíkové jsou ale důvody rychlého návratu obyvatel k běžnému životu jiné. Jedním z důvodů podle ní je, že město zavedlo různá opatření proti šíření koronaviru ještě před vyhlášením nouzového stavu. „Město na vše reaguje velmi pružně a stejně pružní jsou díky tomu i jeho obyvatelé. Radnice se celou dobu snažila o maximálně rychlou informovanost obyvatel, která se mohla projevit v přístupu lidí, kteří se snaží co nejrychleji vrátit do ‚normálního‘ života,“ vysvětlila Matějíková.

Nejpomaleji se vrací Praha

Od začátku dubna začali lidé po celé republice postupně znovu chodit na nákupy, procházky a častěji také do práce. Za všedního březnového dne z domu vycházelo o 25 až 30 procent méně lidí než obvykle. V současnosti činí rozdíl oproti normálu již jen přibližně deset procent. O víkendu je rozdíl ještě větší – oproti polovině lidí, kteří v březnu zůstávali doma, jich tam nyní zůstává čtvrtina.

V různých krajích se míra a tempo návratu lidí do normálního života liší. Podle analytiků projektu to pravděpodobně souvisí s různým podílem profesí, které je možné vykonávat z domova. Nejpomalejší návrat k normálu vykazuje Praha, kde byl pohyb obyvatel po celou dobu nejnižší a na konci dubna byl stále o 26 procent nižší než v době před pandemií.

Pomalejší návrat signalizují data i pro Olomoucký, Karlovarský a Liberecký kraj, kde se pohyb obyvatelstva udržuje okolo dvaceti procent pod normálem. Naopak nejrychleji se vrátily k běžnému stavu na konci dubna Plzeňský kraj, který měl mobilitu jen necelé půl procento pod normálem, a Středočeský kraj se dvěma procenty. 

Více lidí v metru, stále prázdná parkoviště

Dalším, kdo  se snaží zmapovat každodenní pohyb lidí pomocí datové stopy, kterou za sebou zanechávají, je pražský magistrát. V projektu Golemio shromažďuje například data o používání Lítačky. Z nich analytici zjistili, že počet aktivovaných jízdenek začal prudce klesat již před zavedením nouzového stavu. Poslední týden v únoru byl průměrný denní počet aktivovaných jízdenek více než 45 tisíc, od prvního týdne v březnu začal klesat až 16. března dosáhl svého minima – 4461 aktivovaných jízdenek. Koncem dubna začínalo postupně metrem jezdit více a více lidí, momentálně je denní průměr okolo 13,5 tisíce. 

Nouzový stav ovlivnil i zaplněnost záchytných parkovišť P+R na okrajích metropole – oproti normálu, kdy je ve špičce zaplněno 80 procent míst, se jich po zavedení restrikcí ve všední dny zaplnilo méně než 10 procent. Přestože se v posledních dvou týdnech začínají parkoviště zaplňovat více, jsou čísla stále hluboce pod normálem.

Podobný trend ukazuje i report z března a dubna od společnosti Google. Podle něj nejvíc lidí ubylo v obchodních centrech a restauracích či na zastávkách veřejné dopravy. Lidé tráví méně času na pracovištích, naopak více času se nacházejí doma nebo v přírodě. Dubnové rozdíly oproti normálu jsou ale ve srovnání s těmi březnovým přibližně o polovinu menší. 


Počet aktivovaných jízdenek metry od února do konce dubna | Foto: Golemio | Zdroj: https://golemio.cz/cs/node/142546

Pobočky se znovu otevírají, lidé se vrací do kanceláří

Postupný návrat života do normálu potvrzují i velcí čeští zaměstnavatelé. Největší zaměstnavatel Škoda Auto obnovil svůj provoz 27. dubna. Svým zaměstnancům, u kterých je to možné, ale stále doporučuje pracovat z domova. Home office byl po zavedení karantény nařízen i pro většinu zaměstnanců České spořitelny. 

„V tuto chvili z domova nadále pracuje většina našich zaměstnanců z centrály i z call centra, zatímco většina pobočkových pracovníků se už vrátila do poboček, které jsme v pondělí znovu otevřeli. V průběhu první poloviny května předpokládáme znovuotevření všech dočasně uzavřených poboček a postupný návrat pracovníků k běžnému fungování,“ řekl pro iROZHLAS mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. 

Některým firmám karanténa navíc ukázala, že práce z domova není pro jejich fungování žádnou překážkou. „Práci z domova budeme ještě více využívat i v budoucnosti – současná rozsáhlejší praxe ukázala, že je srovnatelně produktivní. Naučili jsme se také používat nové komunikační platformy a nástroje a toho v budoucnu využijeme,“ sdělila redakci iROZHLAS.cz mluvčí Siemens Mariana Kellerová. Společnost stejně jako ostatní nařídila zaměstnancům, u kterých je to možné, aby pracovali z domu.

Cestovní ruch je na nule. Bylo by fér, kdyby stát pomohl, konstatuje Václav Stárek

Číst článek

Podle zaměstnanecké ankety společnosti Samsung, která má momentálně na home office téměř všechny zaměstnance, by se více než polovina zaměstnanců již ráda do kanceláře vrátila – někteří ale kvůli dětem, které musí doma hlídat, nemohou. Jiní vidí jako problém mít po celou pracovní dobu nasazenou roušku. „Od pondělí 11. 5. umožníme zaměstnancům na dobrovolné bázi částečnou práci v kanceláři,“ řekl mluvčí Samsung David Sahula.

Pokles zahraničních SIM 

Atlas mobility sleduje také zahraniční SIM pohybující se v Česku. Se zákazem cestování a začátkem karantény jejich počet výrazně klesl, nicméně ne tak, jak by se možná dalo očekávat. K prudkému poklesu oproti normálu došlo mezi okolo 15. března, a to konkrétně o 33 procent. Poté jejich počet opět lehce narostl, pravděpodobně v souvislosti s tranzitem, a k pátku 20. března opět poklesl o 32 procent proti běžných číslům. 

Počet zahraničních SIM lehce klesl i během dubna, poté se stabilizoval na minus 35 procentech oproti normálu ve všedních dnech a na minus 45-50 procentech o víkendech. Do tohoto počtu zřejmě vstupují Češi, kteří mají zahraniční SIM kartu, tedy například pendleři nebo ti, kteří se postupně vracejí do Čech z dlouhodobých pobytů. 

Julie Vinklová, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme