Zásah na Úřadu vlády stál ministerstvo spravedlnosti 880 tisíc korun. Vyplatilo mimosoudní odškodnění

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo mimosoudně jako odškodnění v některých případech souvisejících se zásahem policie na Úřadu vlády před deseti lety 880 tisíc korun. Šlo o nároky na odškodnění ve smyslu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. V případech, kdy se poškození obrátili na soud, přiznaly soudy v těchto kauzách odškodnění za celkem 1,8 milionu korun. Při interpelacích to ve Sněmovně řekl premiér Petr Fiala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Odškodnění v součtu téměř deset milionů korun se v minulosti dožadovali bývalí poslanci za ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Petr Fiala (ODS) tak odpověděl na dotaz poslance SPD Karla Sládečka. Ten chtěl vědět, kdo nese odpovědnost za odškodnění v kauze zásahu na úřadu vlády. Tuto částku poslanec vyčíslil na 231 milionů korun.

Padouch, nebo hrdina aneb Razie na Úřadu vlády po pěti letech

Číst článek

„Mezinárodní ostuda, pár podmíněných trestů, ale hlavně desítky milionů korun za nasazení policejní techniky a 231 milionů za náhradu škody,“ prohlásil Sládeček.

Fiala mu doporučil, aby se obrátil spíše na ministerstvo spravedlnosti. Zdůvodnil to tím, že jde o složitou problematiku.

„Ta kauza takzvaného zásahu na Úřadu vlády se v trestněprávní rovině projevila několika samostatnými větvemi trestního stíhání, které bylo vedeno proti různým osobám a s rozdílným výsledkem,“ poznamenal premiér.

Podle policie byl zásah na Úřadu vlády přiměřený

Číst článek

„Z hlediska nároků na odškodnění ve smyslu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci lze konstatovat, že v návaznosti na průběh a výsledek trestního řízení byly v některých těchto věcech již nároky na úhradu škody u ministerstva spravedlnosti mimosoudně uplatněny a byly také projednány, přičemž zmíněný úřad mimosoudně vyplatil 880 tisíc korun. V některých z mimosoudně projednávaných věcí se žadatelé obrátili se svým tvrzením s tímto nárokem na soudy, které v případě, že již ty soudní procesy byly ukončeny, tak přiznaly jako odškodnění dalších zhruba jeden milion 800 tisíc korun,“ dodal premiér.

Odškodnění v součtu téměř deset milionů korun se v minulosti dožadovali bývalí poslanci za ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Stíháni byli v kauze takzvaných trafik, tedy v jednom z případů kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové.

Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je tedy trestně stíhat. V březnu 2015 se ministerstvo dohodlo na ukončení sporu, exposlanci dostali odškodné v rozmezí 500 tisíc až 847 tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme