‚Reakce operátora linky byla nedůvěřivá.‘ Univerzita zveřejnila vlastní časovou osu střelby na fakultě

  • Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy zveřejnil v úterý večer po tiskové konferenci policie vlastní časovou osu událostí okolo střelby z 21. prosince. V ní doplňuje informace, které už dříve zveřejnila právě policie.
  • Časová osa univerzity mimo jiné přináší pohled zaměstnanců a vedení fakulty, kteří zmiňují ve svých výpovědích třeba i nedostatky v komunikaci policie těsně před i při střelbě.
  • „S Univerzitou Karlovou jsme v každodenním kontaktu. O jakýchkoliv pochybnostech ze strany fakulty o našem postupu jsme až do včerejšího mediálního prohlášení Univerzity Karlovy neměli jakékoliv informace,“ komentuje mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba na Filozofické fakultě

Střelba na Filozofické fakultě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Krizový štáb Univerzity Karlovy zveřejnil vlastní časovou osu událostí okolo střelby na filozofické fakultě z 21. prosince.

Střelba na filozofické fakultě

Podle policie střílel 21. prosince v budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha čtyřiadvacetiletý student. Pachatel na místě zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici, jde tak o nejtragičtější podobnou událost v historii Česka. Dalších 25 lidí bylo zraněno, v nemocnicích zůstává devět z nich.

Jak vysvětlila serveru iROZHLAS.cz proděkanka pro vnější vztahy filozofické fakulty Michaela Slussareff, jde o informace, které univerzita přislíbila zveřejnit hned, jakmile bude dokončeno vyšetřování policie. „No a proto jsme tyto otázky zodpověděli po této tiskové konferenci,“ vysvětluje, proč dvojici dokumentů zveřejnila univerzita v úterý večer.

Podle proděkanky nemá jít o reakci na tiskovou konferenci či kritiku policie. „Jak se píše v prohlášení, dělali jsme si vnitřní šetření od chvíle té události a tohle jsou naše interní informace, které jsme zveřejnili,“ řekla s tím, že univerzita už naopak dříve vyjádřila policii za zásah poděkování.

„My jsme vyjádřili hluboké a upřímné poděkování Policii České republiky a integrovanému záchrannému systému, takže tyto dokumenty měly být čistě informativní, protože jsme byli dotazováni a nemohli jsme odpovídat. To je celé,“ dodává.

Nevěděli o pochybnostech

Dokumenty přinášejí svědectví jednotlivých zaměstnanců univerzity, kteří doplňují informace, dříve zveřejněné policií.

Od vstupu policie do budovy do smrti střelce uběhlo 17 minut. Podle inspekce postup nebyl laxní ani nedbalý

Číst článek

Dokumenty zmiňují třeba výpověď děkanky fakulty Evy Lehečkové či jejích proděkanů, kteří poukazují na nedostatky v komunikaci policie před i při tragické události.

Ty ostatně připustila na tiskové konferenci o závěrech vnitřní kontroly svého zásahu také policie. Její pražský mluvčí Jan Daněk přesto po dotazech redakce uvedl, že do úterního mediálního prohlášení fakulty policie žádné pochybnosti ze strany fakulty nezaznamenala.

Časová osa univerzity se prakticky shoduje s časovou posloupností události tak, jak je prezentovala policie. Přidává ale některé detaily. V době, kdy na fakultu dorazila hlídka policie, která pátrala po budoucím střelci, probíhala v 1. patře budovy schůzka kolegia děkanky. S policisty tedy mluvili také dva proděkani – Daniel Berounský a Jakub Rákosník.

Oba zmiňují, že se jich policisté na pachatele ptali a při tom uváděli, že „je psychicky narušený a může být nebezpečný“, a že se asi blíží k filozofické fakultě. Při tom zmínili, že může být také ozbrojený. Oba proděkani shodně uvádějí, že policisty informovali o zasedání kolegia děkanky a nabídli jim součinnost. „Policista vzal informaci na vědomí,“ uvádí jeden z proděkanů, zatímco druhý jen konstatuje, že „policista na nabídku nijak nereagoval“.

VIDEO: Zásah na filozofické fakultě minutu po minutě. Policie zveřejnila nové záběry

Číst článek

V době zasedání kolegia se měli policisté podle univerzity ptát na pachatele „různých administrativních pracovníků filozofické fakulty, nikoliv vedení,“ konstatuje univerzita v dokumentu ve shodě s tím, jak událost v úterý prezentovala policie.

Proč policisté nabízené možnosti kontaktu s vedením nevyužili? Podle mluvčího Jana Daňka proto, že hlídka už na místě získala relevantní informace od jiných zaměstnanců fakulty.

„Ty hovořily o tom, že jde skutečně o studenta fakulty, jehož studium probíhá výhradně v Celetné ulici. Na základě takto získaných informací se hlídka vydala tyto prověřit s cílem co nejdříve najít muže, který hrozí sebevraždou a může být ozbrojen. Tyto informace nebyly předány vedení fakulty a zde vidíme prostor ke zlepšení,“ uznává mluvčí.

Nedostatky v komunikaci?

Tím ale výtky ke komunikaci policie nekončí. Po začátku střelby ve 14:59 měla podle dokumentu děkanka Eva Lehečková pověřit svou sekretářku, aby volala na linku 158 a přivolala pomoc. „Bohužel reakce operátora linky byla nedůvěřivá, kolegyně musela vysvětlovat, že si neděláme legraci, že jsme veřejná budova, že máme na sekretariátu očitého svědka, že máme v budově studenty a učitele, ať nám pošlou jednotky,“ zmiňuje dokument výpověď děkanky.

Univerzitě Karlově Kobzova omluva nestačí, na trestním oznámení kvůli výroku o střelbě trvá

Číst článek

Na komunikaci s operátorem poukazuje ostatně i druhá zmínka, tentokrát tajemnice fakulty Zdeňky Filipové. Ta volala na linku 158 v 15:04, a to proto, aby zjistila, jak má instruovat ty, kteří byli v budově uvěznění.

„Řekla jsem, že jsem tajemnice fakulty a chci rozeslat e-mail zaměstnancům, ptala jsem se, zda je pokyn opustit budovu a jít ven, nebo se mají zamknout v kanceláři. Operátor mi řekl, že jsou na cestě, neznají stav objektu a nemůže dát žádné konkrétní pokyny. Požádala jsem ho, ať mi zavolá (řekl, že si tam poznamenává moje telefonní číslo a ‚že mě přidá‘ mezi kontakty), že obratem pošlu e-mail zaměstnancům, ale již nezavolal,“ zmiňuje dokument s tím, že potom musela tajemnice informační e-mail formulovat sama, dle svého uvážení.

Policie ale pochybení operátora odmítá. „Hovory, o kterých univerzita hovoří ve svém prohlášení, jsme si poslechli a prověřili správnost postupu operátora. Na základě toho můžeme konstatovat, že postup operátora tísňové linky byl správný a nebyl nedůvěřivý,“ říká mluvčí Daněk s tím, že ale člověku v takto stresové situace, mohlo „získávání nezbytných informací takto připadat“.

Jak policie dodává, zveřejněné informace na závěrech kontroly zásahu nic nemění. „Shrneme-li výše uvedené, v tuto chvíli neexistují žádné nové pochybnosti o správnosti postupu policistů,“ uzavírá mluvčí Daněk.

Policie zveřejnila také video ze zásahu na filozofické fakultě, ve kterém svůj postup přibližuje:

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme