Policie vyšetřuje požár historických chat v Českém Švýcarsku, zatím není známá ani výše škod

Do dvou historických chat, které v pátek zničil rozsáhlý požár, se v sobotu vrátili vyšetřovatelé. V pátek nebylo ještě možné místo kvůli vysokému žáru ohledat, proto vyšetřování pokračovalo v sobotu, řekla severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Vyšetřování příčin požáru podle ní ale ještě potrvá, a stanovit zatím nebylo možné ani výši způsobených škod.

Rynartice (Děčínsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár historických chat v národním parku České Švýcarsko

Požár historických chat v národním parku České Švýcarsko | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas Sever

„Dnes se vyšetřovatelé policie spolu s vyšetřovatelem hasičů na místo vrátili a došlo k ohledání požářiště. Na místě byl rovněž psovod se psem speciálně vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření,“ uvedla mluvčí.

V národním parku České Švýcarsko hořely historické chaty Na Tokáni. Požár sruby zcela zničil

Číst článek

V tuto chvíli podle ní není možné vyloučit žádnou z možných příčin. „Přizvali jsme si i znalce na komíny a komínová tělesa,“ dodala Hyšplerová. Další informace podle ní zřejmě nebudou dřív než po neděli.

Lovecký zámeček Na Tokáni postavený na počátku 20. století je kulturní památkou, oheň dvě ze šesti budov v areálu prakticky zničil, škody tak půjdou do milionů. „Na místě jsou vyšetřovatelé a také dvě jednotky hasičů, které pomáhají,“ řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Požár objevili revírníci parku v pátek ráno. Hasiči museli vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu, na místě zasahovaly desítky hasičů a pomáhal i vrtulník. Oheň se rozšířil do lesa, ve špatně přístupném skalnatém terénu ho hasiči pod kontrolu dostali až po poledni.

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Areál patříval rodu Kinských, postavit ho nechali ve stylu švýcarské chaty. „Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem. To lze vidět bohužel i z ohořelého torza, vystupují zdi a komíny,“ řekl Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu (NPÚ). Vyhořelé domy mají soukromého vlastníka, který je chtěl v pondělí otevřít pro turisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme