Očkování proti covidu-19 zpomaluje. První dávku vakcíny dostává méně lidí, prioritou je přeočkování

Počet nově očkovaných lidí na covid-19 v tuzemsku zpomaluje, a to navzdory tomu, že je každý den vykazován vysoký počet podaných vakcín. Ubývá totiž těch, kteří dostávají první dávku látky, aby získali alespoň částečnou imunitu. Důvodem je nutnost přeočkování. V některých krajích proto ruší plánované rezervace pro doposud neočkované.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen v únoru má být přeočkováno necelých 220 tisíc lidí. Jak ukazují data, v prvních dnech měsíce se dokonce očkuje druhou dávkou více lidí, než je potřeba. V některých dnech byl počet podaných vakcín druhé dávky až trojnásobně vyšší než počet nově očkovaných.

Přeočkování má podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv proběhnout po 21 dnech, tuto dobu je ale možné prodloužit až na 28 dní. Postupně tedy v Česku přibývá počet těch, kteří musí být přeočkováni.

Vůbec nejméně druhých dávek vakcíny podali v Plzeňském kraji, a to i přesto, že očkování nových zájemců přerušili. Jen v minulém týdnu bylo v kraji přeočkováno 1900 lidí, nově očkovaných přibylo 125, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Ministr Blatný na sebe vzal úkol, který je nad jeho síly, říká jeho odvolaná náměstkyně Šteflová

Číst článek

„Na úkor toho, abychom proočkovali druhou dávkou ty, u kterých máme povinnost, pozastavujeme očkování první dávkou vakcíny,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz Alena Marešová, tisková mluvčí Plzeňského kraje.

Situace je ale obdobná téměř všude. Přeočkování dostává prioritu. Podle Marešové navíc z důvodu zkrácených dodávek očkovací látky Pfizer museli v kraji některé plánované rezervace prvních dávek zrušit.

„Najednou nám totiž bylo řečeno, že přijde méně vakcín. Termín se některým seniorům ve věku 80 a více let zrušil s tím, že jakmile budou vakcíny, tak se rezervace znovu otevřou,“ popisuje závislost na dodávkách vakcíny tisková mluvčí kraje. Více očkovací látky má Plzeňský kraj dostat ve druhé polovině února.

,Neexperimentujeme, ať vyjdeme‘

Zpomalení očkování z důvodu nedostatku očkovací látky zaznamenali také v Jihomoravském kraji, a to i přesto, že po hlavním městě podali druhou dávku vakcíny největšímu počtu lidí. Rezervace stávajících termínů ale nerušili, pouze během nedostatku vakcíny nevypisují termíny nové. Jen v minulém týdnu bylo podle dat ministerstva v kraji podáno přes devět tisíc druhých dávek vakcíny. Očkovaných první dávkou bylo 1800 lidí.

„Počítali jsme s nedostatkem vakcíny, proto krajský koordinátor pro očkování nastavil systém očkování tak, abychom neměli problémy s přeočkováním druhou dávkou. Ta je prioritní,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Michal Cagala, tiskový mluvčí Jihomoravského kraje. „Nyní ale očkujeme první dávku vakcíny Moderna, nezastavilo se to tedy úplně,“ doplnil.

MAPA: ‚Schovávat si vakcínu je mimo mísu.‘ Kde se očkuje na nulu, a kde si naopak dělají zásoby?

Číst článek

Například ve Fakultní nemocnici Brno ale nové zájemce neočkují, první dávka vakcíny se dostává k jednotkám lidí, převážně z řad zdravotníků, kteří ještě očkováni nebyli.

„Převážně přeočkováváme, zbytečně neexperimentujeme, ať vyjdeme. Někteří zdravotníci se chtějí naočkovat první dávkou, protože předtím byli v karanténě, měli koronavirus nebo třeba i nachlazení,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz tisková mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

První dávku vakcíny podle dat ministerstva zdravotnictví v Česku obdrželo 256 440 lidí, ukončenou vakcinaci druhou dávkou má 93 256 lidí. Nejvíce druhých dávek bylo podáno v Praze, přes 23 tisíc. Na možné zpomalení očkování nových zájemců během února upozorňoval již koncem minulého měsíce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Oproti původnímu plánu se totiž dodávky vakcíny Pfizer snížily o zhruba 20 procent.

Zásoby vakcín

Již dříve server iROZHLAS.cz informoval také o tom, že v některých krajích vakcínu Pfizer začali schovávat, aby zajistili přeočkování těch, kteří již vakcínu stejné značky dostali. „Schovávat očkovací látku na druhou dávku, která se podává po 28 dnech, mi přijde mimo mísu,“ řekl redakci iROZHLAS.cz Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Zásoby vakcíny si dělali například ve Středočeském nebo Libereckém kraji. Jak ale upozorňuje Sohlich, imunita proti koronaviru vzniká už po první dávce vakcíny, proto by se očkovací látka neměla primárně šetřit pro přeočkování, ale spotřebovat na nulu. 

Nela Krawiecová, Jan Cibulka, dok, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme