Výskyt nemoci šílených krav Česku nehrozí, polská kráva trpěla stařeckou a nepřenosnou formou

Česku nehrozí žádné nebezpečí kvůli výskytu jedné krávy nakažené nemocí BSE v sousedním Polsku. Případ objevili polští veterináři v hospodářství ve městě Mirsk asi 12 kilometrů od českých hranic. Na rozdíl od problému na jatkách v centrálním Polsku, odkud se dostalo do prodeje maso nemocných zvířat, zde kontrolní mechanismy zafungovaly.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chov krav (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Karel Kopáč/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Nemoc šílených krav byla prokázána u jednoho kusu dobytka. Zvíře bylo utraceno, protože mělo problém se zadními nohami. Po odebrání vzorků se zjistilo, že kráva měla netypickou formu bovinní spongiformní encefalopatie, zkráceně BSE.

Ministr lže a zametá věc pod koberec, trh ovládá chamtivost, říká autor reportáže o polském hovězím

Číst článek

„Pro tento druh BSE je typické, že se objevuje u velmi starých kusů dobytka. Této krávě bylo 11,5 roku. Nemoc se ale vyskytuje ve spontánní formě,“ potvrdila Radiožurnálu veterinární inspektorka Dolnoslezského vojvodství ve Vratislavi Joanna Otahelová-Havranková.

Opatření se zavádí nyní stejná, jako kdyby to byl případ klasické nemoci šílených krav. Hledá se rodina nemocného kusu, jelikož nemoc může být dědičná. Zvíře však bylo velmi staré a žádná telata nemá.

Zkoumají se také jiné kusy ze stáda, jestli je náhodou nepřikrmovali masokostní moučkou, která může být zdrojem prionů a vyvolat nemoc.

Nemoc se nepřenáší kontaktem

Jak však uvedla inspektorka, kráva trpěla stařeckou formou nemoci, která se vyvine samovolně. Proto nebyla zavedena žádná karanténa. Žádná opatření nechystají ani veterináři na Liberecku – kraji, který sousedí s Dolnoslezským vojvodstvím.

Polsko ohlásilo případ atypické formy nemoci šílených krav poblíž hranic s Českem

Číst článek

„Jedná se o jediné zvíře, které bylo ihned utraceno a odstraněno. Probíhá tam i přísnější monitorování a sledování zdravotního stavu v chovu. Není proto důvod, abychom na to nějak reagovali,“ řekl Radiožurnálu krajský ředitel Státní veterinární správy Roman Šebesta.

Jiná zvířata – klidně i z českých chovů – se nemohla nakazit ani v případě, že by byla na společné pastvě. Nemoc šílených krav se totiž nepřenáší kontaktem.

„Bez ohledu na to, jestli jde o atypický nebo klasický druh nemoci BSE, neexistuje v případě prionové bílkoviny možnost nakažení zvířete zvířetem. Nakazit se pouhým kontaktem, ať už jde o klasický, nebo atypický druh BSE, je málo pravděpodobné. Spíše nemožné,“ potvrdila veterinární inspektorka.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme