,Kdo mě potkal, radši se schoval.‘ Neprávem odsouzený muž chce odškodné dva miliony

Celkem 367 milionů korun vyplatilo v minulém roce na odškodnění ministerstvo spravedlnosti, jde o nejvyšší sumu za poslední roky. Tématu se Radiožurnál věnuje v souvislosti s případem invalidního seniora Petra Novotného. V minulosti totiž strávil sedmdesátiletý muž čtyři měsíce ve vazbě a byl odsouzen k tříleté podmínce za těžké ublížení na zdraví. Potom se ho ale zastal ministr spravedlnosti, podle něj soudy porušily zákon.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petru Novotnému s jeho případem pomáhala pracovnice probační a mediační služby Jana Vítková

Petru Novotnému s jeho případem pomáhala pracovnice probační a mediační služby Jana Vítková | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Novotný chce po státu dvoumilionové odškodnění. Soud bude jeho žádost projednávat v úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Každý, když mě měl potkat, tak se raději schoval. Když jsem byl na fotbale, tak lidi kolem lavičky chodili obloukem. Takže mám akorát kolo a jezdím si sám,“ popisuje Radiožurnálu bodrý senior.

Hradecký soud ho v roce 2013 odsoudil za těžké ublížení na zdraví k tříleté podmínce. Údajně měl napadnout svého zetě. To potvrdil i pražský vrchní soud. Jenže Novotného se zastal tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Konstatoval, že v jeho případě soudy porušily zákon.

„Podle ministrova názoru soudy pochybily, když důkazní situaci v daném případě vyhodnotily jako pokus o zvlášť závažný zločin těžkého ublížení na zdraví,“ shrnuje Lucie Machálková z ministerstva spravedlnosti. Stížnost ministra nakonec vedla k tomu, že by Novotný definitivně očištěn. Kauza ho ale prý stála pět let života, a proto chce po státu odškodné. Vypočítává, že přišel o všechny úspory, musel prý pod cenou prodat dům, kde se incident se zetěm odehrál, protože se okolí na celou rodinu dívalo „skrz prsty“.

Poradkyně pro oběti  trestných činů z Probační a mediační služby Jana Vítková potvrzuje, že kauza pro něj byla velkou psychickou zátěží. „Dostal se do soukolí svévolných postupů justice a bylo nesmírně namáhavé se následně domoci alespoň částečné nápravy. Ta potupa – nechat se vodit v poutech, pod namířenými zbraněmi před vlastními sousedy, absolvovat ponižující  prohlídky a zacházení ve vězení, číst o sobě jako o vrahovi, to si nikdo neumí představit,“ říká Vítková. 

Justiční chyba? ‚Zničilo mě to, kamarádi kolem mě chodí obloukem,‘ říká invalidní důchodce

Číst článek

Nemajetková újma

O jeho nároku bude v úterý rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2, jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Marcela Pröllerová. „Soud bude jednat o nároku na náhradu škody a přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu, za nezákonné trestní stíhání a za neoprávněnou vazbu a za dobu neoprávněně uloženého trestu,“ řekla.

Stát u soudu zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. 

„Aktuálně v této věci probíhá dokazování. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tomto případě zastupuje ministerstvo spravedlnosti. Klient žalobci určitou částku zaplatil, žalobce však požaduje částku vyšší. V takových případech je zcela standardní, že rozhodne nezávislý soud, který posoudí oprávněnost nároku žalobce na základě provedených důkazů,“ přiblížil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající soudní řízení, nemůžeme poskytovat podrobnější informace.“

Mimořádné případy

Ministerstvo spravedlnosti peníze vyplácí na základě soudních rozhodnutí i mimosoudních dohod. Jen v minulém roce stát vyplatil na odškodném celkem 367 milionů korun, což je více než dvojnásobek oproti roku 2017. Mluvčí resortu justice Vladimír Řepka to vysvětluje tím, že se v minulém roce sešlo několik případů, za které stát musel zaplatit vysoké odškodnění.

K justičním omylům data chybí. Za nezákonnou vazbu či stíhání stát loni vyplatil 77 milionů

Číst článek

„Nejčastěji ministerstvo spravedlnosti vyplácí odškodnění za újmu způsobenou trestním stíháním. Sem se započítávají například ušlé výdělky nebo poškození dobrého jména a podobně. Proč se částka zvýšila? Například jsme vyplatili značnou částku v kauze neoprávněných exekucí – museli jsme složit zálohu, která se částečně vrátí v případě Union Banky, částečně se projevilo i odškodnění klientů H-Systemu,“ vysvětluje Vladimír Řepka z ministerstva spravedlnosti.

Na odškodné má nárok i nespravedlivě odsouzený Michal Šnajdr, na jehož případ nedávno Radiožurnál upozornil. V jeho případě došlo k justičnímu omylu. Michal Šnajdr si za odpykával desetiletý trest za únos, mezitím ale policie i díky jeho iniciativě vypátrala jiné pachatele.

„Po dobu výkonu trestu pro mě ta situace vůbec nebyla jednoduchá. Myšlenky jsem měl různorodé. Napadala mě spousta věcí a byl jsem smířený i s tím, že už nikdy neuvidím rodinu,“ vzpomínal nedávno pro Radiožurnál Šnajdr. Jeho advokát Robert Cholenský říká, že o odškodné budou moct žádat, až bude Šnajdr definitivně očištěný. Zatím to prý neřešili.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme