Letos už přibylo více solárních elektráren než za celý loňský rok. Česko přesto zaostává i za Polskem

Na střechách domů a v krajině stále přibývá solárních elektráren. V první polovině tohoto roku se jich stihlo připojit do sítě přes 45 000. Podle Solární asociace to je dokonce víc než za celý loňský rok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely

V Česku letos přibylo přes 45 000 solárních elektráren (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zájem o fotovoltaiku dokládají statistiky. Zatímco v roce 2022 solárních elektráren v síti přibylo 34 000, tak letos je jich už přes 45 000 o celkovém výkonu skoro 500 megawattů. Zájem je vidět u domácností i firem. A podle ředitele Solární asociace Jana Krčmáře pořád roste.

Česko v rozvoji fotovoltaiky zaspalo. Jsme pětkrát pomalejší než Polsko, říká šéf Solární asociace

Číst článek

„V Česku jsme za první pololetí letošního roku postavili víc solárních elektráren než za celý loňský rok. A to jak do počtu elektráren, tak do výkonu. Stavíme je nejenom na rodinné domy, ale instalujeme i firemní elektrárny, kde čekáme do budoucna ještě větší nárůst,“ popisuje. V Česku je těchto elektráren přes 130 tisíc.

Výstavbu v Česku ale zároveň brzdí hned několik věcí.

„Výrazně rychleji by mohly přibývat třeba větší instalace, kdyby se odstranily některé administrativní bariéry, významně urychlily územní řízení a stavební povolení, kdyby některé úřady přestaly zbytečně blokovat výstavbu solárních elektráren. Velkou bariérou pro mnoho projektů jsou i památkáři,“ říká Krčmář.

I přes rekordní počty instalací tak Česko zaostává za okolními státy. Třeba za Polskem, kde byl letos instalovaný pololetní výkon víc než trojnásobný.

Bariéry se ale daří postupně odbourávat. A stát chce reagovat i zlepšením legislativy. 

Jak se energie skladuje?

Rychleji je potřeba stavět nejen panely, ale i přídavné akumulační zdroje. „Dnes je v podstatě nejjednodušší postavit bateriový systém, ale samozřejmě je jistou formou akumulace uložení do tepla. Do budoucna to bude zejména elektrolyzér na vodík,“ říká předseda Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT Jan Fousek.

Výstavba obnovitelných zdrojů může přinést pracovní pozice i miliardy domácnostem, tvrdí studie Deloitte

Číst článek

Zjednodušeně řečeno je nutné mít zdroje, do kterých energii posílat. Jinak by hrozilo podle Jana Fouska přetížení sítě. Jedno už jsme v Česku kvůli rozmachu solárů měli – o Velikonocích provozovatel energetické soustavy ČEPS na dvě hodiny odpojil stovky fotovoltaik kvůli nevyrovnanému výkonu.

Domácnosti nakupují spolu s fotovoltaikou téměř vždy i baterie. Konkrétně 95 procent letos připojených elektráren mělo i svůj vlastní akumulátor. Česko v tom překonává i většinu evropských zemí.

Důvodem jsou podle Fouska i dobře nastavené dotace, zejména z programu Nová zelená úsporám. Důležité taky je, že stoupá počet firem, které umí lidem fotovoltaiku nainstalovat. Problémy jsou teď spíše s jejich připojováním do sítě.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme