Demonstranty na Letné zaregistrovalo 90 procent lidí, s jejich požadavky souhlasí necelá polovina

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO by podle více než poloviny lidí měl začít jednat se zástupci protivládních demonstrantů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Český rozhlas tento týden provedla agentura Median na vzorku více než tisíce respondentů. Nedělní demonstraci na pražské Letné zaregistrovala naprostá většina oslovených. Lehce větší procento lidí s požadavky demonstranty spíše souhlasí, než nesouhlasí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červnový průzkum agentury Median k demonstraci na Letné.

Červnový průzkum agentury Median k demonstraci na Letné. | Zdroj: Median/iRozhlas

V neděli skandoval na letenské pláni čtvrtmilionový dav žádající demisi premiéra Babiše. S jeho požadavkem podle průzkumu agentury Median souhlasí 43 procent lidí.

„Konec Andreje Babiše se ukazuje být silně polarizujícím prvkem. Velká část společnosti s ním souhlasí, ale podobně velká část s ním nesouhlasí a jen menší část lidí v tom nemá jasno,“ komentuje výsledky pro Radiožurnál ředitel agentury Přemysl Čech.

S požadavkem na konec Marie Benešové v roli ministryně spravedlnosti souhlasí 37 procent oslovených. Dalších čtyřicet procent lidí je ale proti. V otázce přijetí opatření posilujících nezávislost justice neměla téměř třetina respondentů jasno. Přes 40 procent souhlasí ale i s tímto požadavkem.

Zájem o demonstraci

Převážná většina lidí, konkrétně 90 procent, protivládní demonstraci v neděli 23. června zaregistrovalo. Většina (55 %) se o ni ale dále příliš nezajímá, bližší pozornost jí věnuje necelá třetina lidí (33 %). Přibližně čtyři procenta oslovených se protestu přímo zúčastnila.

Nejvíce účastníků je podle průzkumu mezi vysokoškoláky a mezi voliči pravicové opozice.

Nadpoloviční většina (51 %) souhlasí s demonstranty v tom, že by s nimi měl premiér Babiš jednat. K jednání naopak nevidí důvod 32 % dotázaných. Jejich podíl roste s věkem, u nejstarší věkové kategorie (60+) dosahuje až 41 procent.

Co bude se spolkem?

Respondenti byli tázáni také na budoucnost pořádajícího spolku. Podle třiceti procent oslovených by Milion chvilek pro demokracii mělo zůstat jen občanskou aktivitou. Čtvrtina respondentů si přeje jeho úplný zánik. A naopak dvacet procent oslovených by podpořilo jeho přerod v politickou stranu nebo hnutí. Konec aktivit si přejí především voliči ANO a SPD. Aktivní politickou budoucnost podporují nejvíce voliči ODS.

Průzkumu agentury Median se zúčastnilo celkem 1011 lidí ve věku 18 nebo více let. 51 procent respondentů byly ženy, 49 procent muži. Nejvíce z nich je z věkové skupiny 60 nebo více (31 %).

ztr, anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme