Černý kašel v otázkách a odpovědích. Jaké jsou příznaky? Čím ho léčit? A jak je to s očkováním?

Černý kašel patří k nejnebezpečnějším infekčním nemocem dětského věku. Zpočátku se může vydávat za rýmu, proto ho není snadné odhalit. Lékaři proti němu předepisují antibiotika a doporučují očkování jak dětem, tak dospělým. Novorozence a kojence, kteří jsou nejzranitelnější, totiž často nakazí příbuzní. Česko má přes 3100 případů černého kašle, nejvíce za 60 let. Server iROZHLAS.cz přináší klíčové otázky a odpovědi k tomuto onemocnění.

Otázky a odpovědi Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, onemocnění, kašel (ilustrační foto)

Černý kašel se zpočátku vydává za rýmu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Otázky a odpovědi

Jaké jsou příznaky?

Černý kašel, známý také jako dávivý kašel, latinsky pertussis, postihuje dýchací cesty a plíce. Příznaky se zpočátku podobají běžnému nachlazení, proto onemocnění často neodhalí. Pacienty tedy trápí rýma, mírně zvýšená teplota a slabý kašel nebo bolest v krku.

Kašel ale po týdnu nebo dvou nabírá na intenzitě. A přechází až v záchvaty intenzivního, obvykle suchého kašle s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Po nich následuje typický zajíkavý nádech připomínající kokrhání. U malých dětí může po záchvatu kašle následovat krátká zástava dechu.

Záchvaty často končí vykašláním hustého průhledného hlenu, po čemž často následuje zvracení. A mohou být provázeny i křečemi průdušek, krvácením z nosu nebo krvácením do kůže, spojivek či mozku.

Tyto záchvaty kašle bývají nejhorší většinou v noci. Později se ale objevují i během dne. A mohou přetrvávat řadu týdnů, přesněji až sto dnů. Období rekonvalescence je tak poměrně dlouhé. Lékař může černý kašel bezpečně určit až po výsledcích stěru z nosní sliznice či krevních testů.
Nahoru ↑

Jaká je inkubační doba?

Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění. Šíří se přes kapénky při kašlání. Příznaky se obvykle objevují šest až deset dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout také třeba až po 21 dnech.

Černý kašel může šířit i člověk s mírnou formou onemocnění nebo zcela bez příznaků. Neléčení pacienti mohou onemocnění šířit tři a více týdnů. Nejčastějším zdrojem onemocnění pro nejmenší děti, které jsou nejzranitelnější, jsou jejich nejbližší kontakty, tedy matka, otec, sourozenci, prarodiče a podobně.
Nahoru ↑

Jak je to s karanténou nebo izolací?

Člověk by se měl sám izolovat. Pokud má potvrzený černý kašel a dostává antibiotika, tak by se měl léčit doma a nechodit do práce. Děti by neměly chodit do školy. Délka záleží na tom, jak se pacient cítí.

„Obecně se udává, že po uplynutí pěti až sedmi dní od zahájení antibiotické léčby už je riziko, že by byl poté pacient infekční, poměrně nízké,“ doplnil pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Nahoru ↑

Jak je to s dětmi ve škole?

Žádné dítě neočkované proti černému kašli nebude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové vyřazeno z výuky ve škole. Výklad pražské hygienické služby, která předtím informovala, že neočkované děti nebudou smět do školy, pokud se v jejich třídě objeví nákaza, nebyl podle Svrčinové přesný.

Černý kašel nejvíce ohrožuje malé děti. Očkování je ochrání, ale musí být zahájeno včas, říká pediatrička

Číst článek

Rodiče by ale neměli do školy posílat děti s příznaky nemoci.

„S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou péči jen z důvodu kontaktu s nakaženým,“ doplnil ředitel ministerského odboru veřejného zdraví Matyáš Fošum.

Škola podle něj nemá pravomoc vyžadovat kopii očkovacího průkazu. Rodiče musí prokázat očkování jen při přijetí dítěte do školky. U posledního ročníku předškolního vzdělávání a škol se už ale kvůli povinné docházce nevyžaduje.
Nahoru ↑

Jaké jsou komplikace u černého kašle?

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence, protože nemají vyvinutý kašlací reflex, a také pro kojence, zejména mladší čtyř měsíců. Komplikace mohou postihnout hlavně malé děti, které nejsou očkované. Mezi závažné komplikace patří zápal plic, onemocnění mozku a selhání krevního oběhu. V některých případech mohou děti zemřít.

U dospělých a starších dětí se může objevit krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra nebo natržené mezižeberní svaly a také kýla. Velmi ohroženou skupinou jsou i senioři.
Nahoru ↑

Čím se léčí černý kašel?

Antibiotiky, která zároveň omezují další šíření nemoci. Aby byla léčba co nejúčinnější, je nutné ji zahájit v raném stadiu onemocnění. Antibiotika utlumí kašel, jen pokud jsou podána ihned po propuknutí nemoci.

V opačném případě se z bakterie černého kašle uvolní do krevního oběhu toxin, který vyvolává záchvaty kašle. V této fázi již antibiotika pacientovi od kašle nepomohou, nicméně musí se užívat i několik týdnů, protože zabrání vzniku dalších komplikací.

Černý kašel nereaguje na běžné léky. Po prodělaném onemocnění a očkování není imunita celoživotní.
Nahoru ↑

Existuje očkování?

Ano, v Česku je u dětí povinné. První očkování je součástí takzvané hexavakcíny, kterou dostávají děti během prvního roku života. Těchto malých dětí je očkováno 96 procent. I včas očkovaný kojenec ale nezíská plnou ochranu dříve než kolem šesti měsíců věku.

‚Opravte, minulý týden.‘ Primátoru Svobodovi někdo při rozhovoru o jeho nákaze černým kašlem radil

Číst článek

Lékaři zároveň nabádají rodiče, aby hlídali povinné přeočkování dětí v pěti letech a také v deseti letech.

Podle odborníků později ochrana postupně slábne, proto doporučují přeočkování i dospělým, díky němu totiž minimalizují přenos černého kašle na nejmenší děti.

Pro dospělé jsou k dispozici vakcíny kombinující očkování proti černému kašli se záškrtem, tetanem a případně i dětskou obrnou. Vakcína jen proti černému kašli nebyla a není v Česku dostupná.

Očkovat se proti černému kašli začalo už v Československu v roce 1958. Předtím dosahoval počet případů desítek tisíc ročně. Například v roce 1956 jich bylo 49 144.
Nahoru ↑

Je očkování zdarma?

Pro děti ano, pro dospělé ne. Zdravotní pojišťovny vakcínu za 500 až 1500 korun dospělým nehradí, jen zpětně na část její ceny přispívají z fondů prevence. Mluví se ale o tom, že jedno přeočkování pro dospělého by mohlo být zdarma.

Zájem o očkování proti černému kašli se v posledních době mírně zvýšil. Lékaři a nemocnice mají vakcín vesměs dostatek. Ne vždy je to ale pravidlem.
Nahoru ↑

Jak je to s očkováním těhotných žen?

Lékaři očkování proti černému kašli těhotným ženám doporučují. Klinické studie podle vakcinologů prokázaly bezpečnost kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu, tetanu a poliomyelitidě v těhotenství.

Podávat by se měla ideálně ve třetím trimestru a nejpozději dva týdny před očekávaným porodem. „Novorozenec nemá jiné protilátky než ty, které dostane od své matky,“ upozornila Česká vakcionologická společnost.
Nahoru ↑

Proč je teď v Česku tolik případů?

Černý kašel se ve větším množství objevuje v určitých cyklech. „Nárůsty pozorujeme každých tři až pět let,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Nárůst mezi mladšími ve věku 15 až 19 let může podle odborníků souviset se změnou očkovací látky od roku 2007. Má méně nežádoucích účinků po očkování, ale vytváří méně trvalou imunitu. Zhruba desetina rodičů také podle lékařů u svých dětí vynechá přeočkování dětí v deseti letech.

Lékař: Chrání nás očkovaná většina? Dosud ano, ale teď se prolomila hranice, za kterou se šíří černý kašel

Číst článek

Dalším faktorem může být i určitý pokles proočkovanosti. „Jsou odpírači, kteří nechtějí ani ty malinké dětičky nechat očkovat. Mají svoji teorii, že tím, že je očkovaná většina, tak oni to nechytnou, což doposud měli částečně výhodu a pravdu. Akorát teď začíná problém, že se prolomila hranice, kdy to ještě chrání všechny ostatní, a v populaci se začíná šířit černý kašel,“ řekl pro Radiožurnál Štefan Hrunka, praktický lékař pro děti a dorost. Očkování proti černému kašli navíc nechrání lidi po celý život.

Svůj podíl ale mohou mít i striktní proticovidová opatření v minulých letech, kdy lidé nosili respirátory a nemohli se tolik setkávat. Dalším faktorem mohou být podle Hrunky také chřipkové viry, kvůli kterým se pak na porušené sliznice dýchacích cest černý kašel lépe dostane.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 odmítl, že by za šíření černého mohla migrační vlna z Ukrajiny.
Nahoru ↑

Kolik je v Česku případů černého kašle?

Před zavedením očkování v Československu v roce 1958 dosahoval počet případů desítek tisíc ročně. V roce 1956 jich bylo nejvíce, a to 49 144.

Poslední velké množství případů bylo hlášeno v roce 1963, a to 3399. Od druhé poloviny sedmdesátých let do roku 1992 jsme na našem území evidovali 5 až 48 případů ročně.

Od roku 1993 se ale nemoc do Česka opět postupně vrací. Nejvíce případů po revoluci bylo dosud v roce 2014, a to 2521.

Letošek ale tohle překonal a rychle se blíží k hranici z roku 1963. Jen od začátku letošního roku přibylo 3101 případů černého kašle, poslední týden znamenal nárůst o 827 případů.

Nejvyšší nemocnost je mezi lidmi ve věku 15 až 19 let. Tvoří zhruba třetinu nemocných. Vysoká nemocnost je také mezi dětmi od 10 do 14 let a nejmenšími dětmi do jednoho roku věku, kterých je mezi letošními nemocnými kolem 60.

Nakažených nicméně může být více, než udávají oficiální statistiky. „Čísla jsou poněkud nepřesná, protože se opírají pouze o počty případů, které jsou laboratorně vyšetřeny a které splňují kritéria potvrzeného případu,“ upozornila před časem v rozhovoru pro Radiožurnál jihomoravská krajská epidemioložka Renata Ciupek.
Nahoru ↑

Kolik lidí v Česku na černý kašel zemřelo?

V letech 1984 až 2004 nemoci v Česku nikdo nepodlehl. Od roku 2004 evidují lékaři podle Státního zdravotního ústavu čtyři úmrtí neočkovaných kojenců, kteří se nakazili od členů rodiny. V roce 2014 zemřel senior, stejně tak loni.

Letos 10. února zemřel člověk z Královéhradeckého kraje, kterému bylo mezi 55 až 64 lety. Černý kašel ale nebyl bezprostřední příčinou jeho úmrtí. Měl i další vážná onemocnění.
Nahoru ↑

Jaká je situace v dalších zemích?

Vracející se černý kašel netrápí jen obyvatele Česka. „Bojují s tím všude, je to napříč Evropou. Dokonce i v Austrálii,“ doplnil pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

V sousedním Rakousku a Německu se před lety rozhodli proti černému kašli přeočkovávat plošně dospělé. V USA pak v minulosti zavedli plošné očkování pro budoucí maminky, aby tak chránili novorozence. Stoupla totiž úmrtnosti u dětí do jednoho roku.
Nahoru ↑

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme