V noci se spustí elektronické přihlašování na střední školy. ‚Nezahlťte systém,‘ apeloval Bek na rodiče

V noci na čtvrtek začne fungovat nový systém pro elektronické podání přihlášek na střední školy. Cermat ho plánuje spustit mezi půlnocí a druhou hodinnou ranní, přesný čas ale záměrně nezveřejnil. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v úterý požádal rodiče uchazečů, aby s přihlášením nespěchali, aby web dipsy.cz hned po spuštění nezahltili. Zároveň ovšem nedoporučil nechat přihlášení na poslední chvíli. Čas je do 20. února.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky (ilustrační foto)

Čas na podání přihlášek je do 20. února (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je systém DiPSy navržen obdobně jako velké systémy státní správy, kde jsou údaje o nás všech uloženy už desítky let, a zatím s tím nebyl žádný velký problém.

Web pro přihlášení na střední školy zvládl zátěžovou zkoušku. Systém může mít i přesto po spuštění potíže

Číst článek

„Systém má několikavrstvou architekturu a i kdyby se hackerům podařilo dostat do první vrstvy, která je přístupná z internetu, tak nedokážou vytáhnout všechna data z databáze,“ popisuje pro Radiožurnál.

Další vrstvou zabezpečení jsou síťové prvky, které filtrují provoz a mají zajistit, aby se nepodařilo případným útočníkům zablokovat fungování systému. Například takzvanými DDoS útoky, kterých byl loni v Česku rekordní počet. Nejde však o útok s cílem ukrást data, ale takový, který systém na několik hodin vyřadí z provozu.

To, že systém DiPSy po spuštění spadne, jako se to minulý víkend stalo u eDokladů, ale vyloučit nelze, přiznal v úterý ředitel Cermatu. Vysvětlil, že digitální přihlašovací systém sice při zátěžové zkoušce odolal simulovanému hackerskému útoku a zvládl i 100 tisíc přihlášených za hodinu.

Ovšem slabé místo je Národní identita občana - prostředek, kterým se lidé ztotožňují při elektronických operacích. S tou je systém DiPSy propojen a bere si skrze ní data z registru obyvatel.

„Je to způsobené tím, že základní registry, ač dochází k jejích modernizaci, jsou v Česku poměrně zastaralé. Jejich údržba se dlouho zanedbávala a při větší zátěži může docházet k výpadkům,“ vysvětluje příčiny možných výpadků datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka.

Na jakou střední školu podat přihlášku? ,Netaktizujte a nechte rozhodnout děti,‘ radí experti

Číst článek

Do jisté míry to je podle něj brzda digitalizace státu. Už jen proto, že výpadky systémů a jejich problémy způsobují nedůvěru veřejnosti.

Šéf Digitální informační agentury Martin Mesršmíd řekl, že od pondělí je Národní identita občana „vyztužená“, takže má větší kapacitu. „Na infrastruktuře a serverech jsme zjistili, co všechno dalšího zbytečného tam běží. Nebyly to úplně zbytečné věci, ale méně důležité, takže jsme je převedli jinam nebo jim ubrali zdroje. Ty jste použili pro Národní identitu občana, která je teď posílená,“ popisuje Mesršmíd.

Digitální informační agentura spolu s Cermatem očekává, že celkem se do nového systému přihlásí 75 tisíc lidí. 40 tisíc přihlášení odhadují na čtvrtek a další nápor pak poslední den, kdy je možné přihlášky na střední školy podat, tedy 20. února. To jsou podle Martina Mestršmída připraveni na 30 tisíc lidí. 

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme