Jedna z nejohroženějších skupin obyvatel. Nedostatek ochranných pomůcek trápí i bezdomovce

Nový koronavirus ohrožuje i lidi bez domova – právě oni patří k jedné z nejrizikovějších skupin. Často totiž trpí zdravotními problémy a mají oslabenou imunitu. Ochranných prostředků je ale nedostatek, na ně se proto často nedostane. Města a kraje teď ale řeší, jak bezdomovcům pomoci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaašedesátiletá Jarmila žije jako bezdomovkyně desátým rokem

Lidé bez domova jsou v době epidemie koronaviru velmi ohrožení | Foto: Filip Jandourek

René skončil na ulici poté, co přišel o práci. Přesto nerezignoval a splnil si sen. Před lety si zahrál i v komparsu ve válečném dramatu Hartova válka.

Na nájem v Praze mu ale peníze nestačily. Nejprve přespával po ubytovnách, poslední tři měsíce žije v azylovém domě. Nákazy koronavirem se nebojí. Roušky a dezinfekci si koupil, když se objevily první poplašné zprávy z Číny.

„Hygiena a čistota je pro mě samozřejmě na prvním místě,“ popisuje Radiožurnálu.

Strážníci v Praze od úterý napomenuli 978 lidí bez roušek. Porušení nařízení řešili domluvou

Číst článek

Libor o domov přišel po rozvodu. A jak sám říká, roky se potuloval po republice. Teď se chce znovu postavit na vlastní nohy. Do azylového domu se proto uchýlil na začátku března. A obavy z koronaviru rozhodně má. „Nemáme tady roušky, nemáme tady ani dezinfekční prostředky na ruce.“

Právě nedostatek ochranných pomůcek trápí sociální pracovníky napříč republikou. Ústřední ředitel organizace Naděje Jan Vaněček navíc upozorňuje na to, že zdaleka ne všichni lidé bez domova využívají sociální služby.

„Je spousta lidí bez domova, kteří se pohybují a žijí ve veřejném prostoru. Pokud by se koronavirus začal šířit v komunitě lidí bez domova, tak to může být potenciálně velkým rizikem pro zbytek společnosti,“ říká.

Respirátory a roušky mají přerozdělovat kraje. Jenže třeba Liberecký kraj žádal pro všechny sociální služby o 90 tisíc roušek. Ty by pokryly asi jeden týden provozu. Od státu jich ale dostal necelých 3500. Situace se příliš neliší ani v ostatních krajích, dostatek ochranných prostředků často nemají ani pro zdravotníky.

„Osobní ochranné pomůcky přislíbené vládou jsme obdrželi, ale bohužel ve velmi malém množství a rozhodně nepokrývají potřeby kraje. Spoléháme se ale hlavně na vlastní síly a snažíme se zajistit maximum ochranných prostředků,“ vysvětluje mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová.

Místo roušek šály

U lidí bez domova tak kraje a města musí často improvizovat. V Brně jim sociální pracovníci jako náhradu za roušky vydávají šály. Zároveň vedení města jedná o tom, kam umístit bezdomovce, kteří se novým koronavirem nakazí.

Lidé na ulicích v rouškách nechodí. Myslím si, že je to tu podceněné, říká o situaci v USA česká lékařka

Číst článek

„Jsme si vědomi situace, že může nastat okamžik, kdy bude někdo z bezdomovecké komunity v karanténě. Samozřejmě hledáme možnost jak je umístit do izolace,“ vysvětluje Jan Polák z brněnského odboru sociální péče.

Řeší to i pražský magistrát. Právě absence domova, kam by se lidé mohli uchýlit v případě nákazy nebo karantény, je totiž klíčový problém, říká pražská zastupitelka za sdružení Praha Sobě Milena Johnová:

„Jsem si naprosto vědomá toho, že tato cílová skupina je, ačkoli se o tom moc nemluví, velmi ohrožená koronavirem. Jednáme také o možnostech ubytování v krizových bytech, aby mohli držet režimová opatření tak, jak jsou nařízená vládou.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých webových stránkách zatím zveřejnilo doporučený postup pro práci s lidmi bez domova. Podle něj by například sociální pracovníci měli svým klientů měřit bezkontaktně teplotu a takzvané noclehárny by měly rozšířit provoz na 24 hodin 7 dní v týdnu.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme