V Česku je nejvíc případů planých neštovic za deset let, naopak výrazně ubylo nákaz spalničkami

Státní zdravotní ústav neeviduje za letošní první pololetí ani jeden případ spalniček v Česku. Českému rozhlasu to řekl jeho epidemiolog Jan Kynčl. Čeho ale naopak přibývá, jsou plané neštovice. S těmi se do července léčilo víc než 42 tisíc lidí, v naprosté většině děti. Je to nejvíc za posledních 10 let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plané neštovice (ilustrační foto)

Plané neštovice (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zatímco před třemi lety Českem prošla epidemie spalniček, kdy za rok onemocnělo více než 550 lidí, letos za první půlrok neonemocněl nikdo. Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) to ale není nic překvapivého, protože obvykle po letech s vysokým počtem nakažených přichází takzvané slabší roky.

Infekce se vracejí. Po dvou letech pandemických uzávěr se mezi dětmi znovu šíří plané neštovice

Číst článek

„Důvod je jednoduchý, nejsou tu zdroje infekce. Tím, jak ale u spalniček klesá proočkovanost a nemoc je vysoce nakažlivá, tak je opravdu jenom otázka času a prakticky jistota, že i u nás zase s nějakým časovým odstupem spalničky budou,“ vysvětluje.

Spalničky se teď vyskytují podle Kynčla ojediněle i jinde v Evropě, nejenom v Česku.

Šíření planých neštovic

Naopak v plné síle se ale po covidových letech vrátily plané neštovice. U těch je letos nejvíc případů za posledních 10 let.

Přispěla k tomu paradoxně pandemie koronaviru a opakované uzavírání škol. Z víc než 90 procent se totiž onemocnění týká dětí na začátku školní docházky a pokud se nepotkávají, nemohou se vzájemně nakazit. Podle Kynčla tady tak vznikly dva ročníky, které si planými neštovicemi neprošly a šíří se mezi nimi až teď.

Letní covidová vlna je znepokojivá. Čekat na upravené vakcíny smysl nemá, varuje náměstek Pavlovic

Číst článek

Očkování dětí proti planým neštovicím je ale na zvážení každého rodiče. Vakcína dostupná je, jenže není hrazená ze zdravotního pojištění a jedna dávka stojí kolem 1500 korun s tím, že dávky jsou potřeba dvě.

Ministerstvo zdravotnictví na hrazení očkování neplánuje nic měnit. „Vycházíme z epidemiologického trendu a současně i rizikovosti toho daného onemocnění. V současné době tohle není na pořadu dne,“ vysvětlil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.

Neuvažuje se ani o tom, že by se očkování proti planým neštovicím zařadilo mezi ta povinná. Většina dětí má totiž mírný průběh onemocnění.

Očkování dospívajících

Epidemiolog Jan Kynčl by ale rozhodně doporučil očkování u dospívajících, kteří plané neštovice v dětství neprodělali.

„Budeme se bavit řádově tak třeba o pěti procentech populace a právě z toho důvodu, že u dospělých je těžší průběh. Druhým důvodem je, že očkování proti planým neštovicím sníží také výskyt pásového oparu v dospělosti,“ říká.

Na rozdíl od prodělání planých neštovic, kdy vzniká doživotní imunita, ta po očkování časem takzvaně vyvane. Ministerstvo ale varuje před praxí, kdy rodiče nechávají své děti nakazit záměrně. I u nich totiž může mít onemocnění vážnější průběh.

Janetta Němcová, Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme