Nemocnice k záchytu rakoviny plic využívají moderní CT skenery, vyšetření letos podstoupily stovky kuřáků

900 pacientů podstoupilo v Česku vyšetření pomocí nízkodávkového CT v rámci včasného záchytu rakoviny plic. Vypovídají o tom data z radiologických pracovišť, která jsou do screeningu zapojená. Ten začal letos v lednu a je určen lidem od 55 do 74 let věku, co dlouhodobě kouřili anebo kouří. V pražské Nemocnici Na Homolce pro něj využívají CT skener nové generace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření. Ilustrační foto.

Kouření. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

„Nový CT skener poskytuje kvalitnější data za kratší čas a s menší radiační dávkou,“ vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení Josef Vymazal. Ta je podle něj snížena na naprosté minimum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z nemocnice Na Homolce, kde pro plicní screening využívají moderní CT skenery.

Pacient, který bude skenován, vjede do tunelu podobnému magnetické resonanci. „Oproti ní to ale žádný velký tunel není. Je krátký, což znamená, že ani pacienti trpící klaustrofobií nemusí mít ze screeningu strach,“ dodává Vymazal.

Výsledky z počítačové tomografie pak hodnotí radiodiagnostik Martin Horák. „Na monitorech počítače se dívám na plíce ve více druzích zobrazení, konkrétně u tohoto pacienta je v levé plíci kulovité ložisko,“ popisuje, co před sebou vidí.

„Domnívám se, že to bude zhoubný nádor. Teď má velikost 4,5 centimetru, za rok může mít třeba 8 centimetrů. Pacientovi se začne špatně dýchat, bude mít další obtíže, to je už pozdě na úplné vyléčení. V této chvíli je tumor lokalizován jen na plicní parenchym, domnívám se, že je velká šance, že je řešitelný,“ vysvětluje Horák.

Období bez příznaků

V případě pozitivního nálezu čeká pacienta endoskopické vyšetření průdušek. To se provádí na sále, lékaři prohlédnou dýchací cesty pomocí takzvaného bronchoskopu. „Používáme k tomu i další nástroje, protože se dýchací cesty různě větví a právě tam se nachází spousta nálezů,“ říká pneumolog a primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce Pavel Hrouda.

Jako Angelina Jolie. S genetickou mutací BRCA 1 a 2 se riziko rakoviny prudce zvyšuje, pomáhají operace

Číst článek

„Během bronchoskopie používáme třeba ultrazvukové vyšetření tak, abychom zacílili místo, kde je pozitivní nález a získali histologii. Pokud potvrdíme to, že je opravdu vysoké podezření na plicní rakovinu a pacient je únosný výkonu, je potom prezentován k chirurgickému řešení,“ dodává.

Někteří pacienti chirurgického oddělení nemocnice jsou ti, kteří screening podstoupili. Potvrzuje to primář chirurgie Ronald Pospíšil, dodává však, že zatím jde o ojedinělé případy. „Problém nádorového onemocnění plic je, že dlouho trvá období, kdy pacienti nemají příznaky, které by lékaře na diagnózu navedly,“ tvrdí.

Proto je podle Pospíšila důležité rizikové pacienty najít. „Aktivní vyhledávání rizikových pacientů jako jsou kuřáci, ale také pacienti trpící chronickými plicními nemocemi, je proto velmi důležité. Samotný záchyt v časných stádiích dává pacientovi naději na vyléčení a na dlouhodobé přežití.“

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky každoročně přibývá v Česku 6 600 pacientů se zhoubným onemocněním plic.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme