Na Máchově jezeře čepují ‚prosecco‘ z pípy, jenže pravé Prosecco je jen v láhvi

Před nedávnem, kdy se léto změnilo na konec podzimu, jsem tradičně zašla k Máchovu jezeru. Pršelo už víc než týden, Mácháč zel prázdnotou, všechny stánky pozavírané, a letní sezona přitom měla být v plném proudu. Jenže teď místo toho z chodníků do písku na pláži proudila dešťová voda a hned se tam i vsakovala. Zmizela jako návštěvníci. Jeden stánek jsem však našla otevřený.

Gastroglosa Dagmar Heřtové Máchovo jezero (Aktualizováno: 0:57 15. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písmeno P ukazuje na novinku, točené prosecco

Písmeno P ukazuje na novinku, točené prosecco | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

A stál za to! V tom stánku čepovali ‚prosecco‘. Deci za 40 korun do průhledného kelímku, který byl v ceně. 

Setkala jsem se s tím poprvé, i když chápu, že způsob takto vyráběného šumivého vína k tomu svádí. Ale nesedělo mi to, sice to není šampaňské, ale přece jenom je to chutné šumivé víno s bohatou tradicí, slušnou chutí a míchají se z něj skvělé nápoje, jako je aperol spritz, campari Milano a bellini. Dokonce se s ním vaří a pěkně se o něm povídá.

Reakce Consorzio di Tutela Prosecco DOC

Po vydání článku se na redakci iROZHLAS.cz obrátilo sdružení Consorzio di Tutela Prosecco DOC, které kontroluje správné použití chráněného označení původu. Jeho reakci proto doplňujeme: „Prosecco je chráněné označení původu a může jej použít jen ten, kdo uvádí na trh víno, které bylo vyrobeno v souladu s příslušnou specifikací výrobku. Consorzio di Tutela Prosecco DOC sděluje, že víno s označením Prosecco může být distribuováno, prodáváno v lahvích a nemůže být naléváno z pípy. Nalévání a prodávání vína s označením Prosecco z pípy považuje Consorzio di Tutela Prosecco DOC za porušení práv k chráněnému označení Prosecco.“

Nápoj, který byl prodáván ve stánku u Máchova jezera se tedy za pravé Prosecco považovat nedá, ačkoliv je tak prezentován jak na tabuli u stánku s cenou 40 korun za 1 dcl, tak na přímý dotaz obsluhou stánku.

Prosecco zažívá rozmach

Šumivé víno ze slunné Itálie zažívá nevídaný vzestup. Během pár let se stalo hodně oblíbené i u nás, a to mu zdatně konkuroval domácí kolega Bohemia Sekt.

Mango je údajně dílem úkladné vraždy i receptem na studenou mangovou polévkou

Číst článek

Ovšem náš sekt má velmi tvrdou konkurenci. Prosecco je jedním z nejznámějších a vysoko ceněných italských vín. Existuje neověřená hypotéza, že jeho předkem je víno Pucino, které bylo v dobách starověkého Říma považováno za elixír dlouhého života.

Těžko posoudit, zda ho římská elita pila dost, či málo. Starověký Řím byl obrovskou a skvělou říší, dokud nedoplatil na rozklad a nájezdy barbarů. Třeba se tenkrát urodilo málo hroznů, naplnilo se málo amfor předchůdcem prosecca a barbaři využili příležitost.

Ponaučení z historie je na každém z nás, ale to víno se produkovalo dál a plnilo poháry a sklenky dalších obdivovatelů.

Prosecco zažívá nebývalý vzestup | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

První písemný záznam pochází z roku 1593, jeho autorem je Angličan Fynes Moryson, absolvent slavné Cambridgské univerzity, který cestoval deset let po Evropě a východním Středomoří. Ve svém zápisníku zmiňuje „Prosecho“, na které narazil v severovýchodní části dnešní Itálie.

Dnes pochází 80 procent šumivého vína z regionu Benátsko (Veneto) a zbytek ze sousedního regionu Furlansko-Julské Benátsko (Friuli-Venezia Giulia).

Nejlepší prosecco splňující nejpřísnější kritéria se pěstuje v oblasti Valdobbiadene, ležící mezi Benátkami a Dolomity. Tahle místa určitě velmi dobře znáte z nejedné krásné dovolené a třeba si vybavíte vinice s odrůdou Glera, kterou musí každá lahev obsahovat minimálně 85 procent.

Zajímavý je fakt, že do šedesátých let minulého století bylo tohle víno jen jedním z mnoha. Ovšem po zavedení nových a kvalitních technologií nastal jeho vzestup.

Druhy prosecca

Prosecco se prodává ve třech typech. Je to tranquiillo, znamenající tiché víno, bez bublinek, slámově žluté barvy, s chutí jablka, mandlí a hrušek.

Dalším druhem je frizzante, jemně perlivé, podobné barvy, opět ucítíte jablka a hrušky, ale navíc můžete cítit i broskev. Vzhledem ke slabé intenzitě perlivosti se může uzavírat šroubovým uzávěrem.

Posledním druhem je spumante, tedy šumivé a nejznámější, což je právě ten druh, který nastartoval jeho strmý úspěch. Barva je opět slámově žlutá, chuť má výraznější stopu po citrusech. V tomto případě se lahev uzavírá typickou korkovou zátkou s drátěným košíkem.

Vyhlášený koktejl Bellini vznikl v Harry’s Bar v Benátkách | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Prosecca mají čtyři úrovně sladkosti. Nejsušší, tedy nejméně sladké, má mimo Itálii označení Brut zero a na domácí půdě Extra Brut, středně suché je Brut, po něm následuje Extra Dry a nejvíc cukru má označení Dry.

Pokud jste se usmívali při informaci, že si ve stánku na Máchově jezeře můžete dopřát ‚čepovaného prosecca‘, tak jenom na vysvětlenou: před plněním do lahví probíhá poslední fermentace v nerezových tancích a nabízí se i možnost využití menšího, často dvacetilitrového balení (takzvaný key keg) se samostatným stáčecím zařízením.

Klasická šampaňská vína zrají v lahvích, čemuž jsem nesmírně ráda, neboť věřím, že progresivní stánkaři na Mácháči by brzy klidně nabízeli francouzský populární Moët & Chandon z pípy.

Brrr… děsivá myšlenka.

Kde je prosecco nejoblíbenější

Největší export prosecca míří do Spojených států a v těsném závěsu je Velká Británie. Pokud však bereme dovoz na hlavu, mají Britové náskok několik koňských délek, na délku lahví to ani nemá cenu přepočítávat.

Léto bez pečení a přesto plné dortů a osvěžujících pochoutek

Číst článek

Zajímavé je, že třetím největším dovozcem je… chvilka napětí… třetím největším dovozcem je Francie!

Pyšná Francie produkující vynikající šampaňská vína se nakonec zamiluje do prosecca. A to si italští producenti dovolí i takovou nehoráznost, že produkují svého spumante víc než celá proslulá vinařská enkláva Champagne. Ale my víme, že není zas tak velká.

Vinařský svět umí být nevděčný a drsný, s pořádně ostrými lokty.

Prosecco nejenom na osvěžení

Nejvíce prosecca se vypije nalité přímo z lahve do sklenky typu flauta, případně do oblíbených širokých sklenic používaných jak na šampaňské, tak na víno.

Opět připomenu tolik oblíbené míchané nápoje, jako je aperol spritz a bellini. Ovšem škála koktejlů připravovaných s proseccem je hodně pestrá. V barech se připravují nápoje jako Barracuda, Berry Spritz, Campari Milano, Rossini, Tintoretto, Prosecco Mojito Negroni Sbagliato a mnoho dalších koktejlů, které můžete klidně objevit sami, namíchat si rodinnou jedinečnost, a hlavně ji pojmenovat s italským šmrncem.

Tím to však nekončí.

V anglickém Sainsbury’s jsem našla recept na rybí páj s omáčkou z prosecca, Italové připravují prosecco s pórkovým rizotem, pečou dorty.

Pokud už máte dost „obyčejného“ pečeného kuřete, vyměňte jeho potírání máslem za zálivku proseccem, takové kuřecí stehýnko s ovocným akcentem bude milou změnou, stejně jako linguiny s lososem a omáčkou z prosecca.

Máchovo jezero zelo prázdnotou | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme