‚Jsme s vámi, buďte vy v duchu s námi.‘ Před 78 lety začalo Pražské povstání a vypukl boj o Český rozhlas

Postup spojeneckých vojsk, zprávy o postupné německé kapitulaci a taky sebevražda nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Tyhle události vedly před 78 lety k vypuknutí Pražského povstání proti německým okupantům. Bylo živelné a důležitou roli v něm sehrálo rozhlasové vysílání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čelní pohled na rozhlas s vymlácenými okny během pražského povstání v květnu 1945

Čelní pohled na rozhlas s vymlácenými okny během pražského povstání v květnu 1945 | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„Maminka jednou šla nakoupit a přišla z nákupu a říkala, že je revoluce a strhávají německé nápisy,“ vyprávěla pro projekt Paměť národa Libuše Beranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o Pražském povstání a začátku boje o rozhlas

Pražské povstání odstartoval tehdejší rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal, ráno 5. května 1945 se rozhodl vysílat místo němčiny v češtině.

„Začínal jsem ráno v šest hodin. A začínal jsem tím česko-německým hlášením času, jak jsem řekl: ‚Je sechs hodin.‘ A to už byl takový první počátek toho, jak si lidé začali všímat, že se něco skutečně asi připravuje a bude v rozhlase něco dít,“ vzpomínal na to později.

K tomu začal rozhlas hrát v té době zakázané písně a postupně přidal i výzvy k odporu proti Němcům. Historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu ve vysílání už dříve mluvil o tom, že s tím Němci úplně nepočítali.

„Povstalci vycházejí z ilegality a začínají obsazovat ty klíčové body, jako je telefonní ústředna, městská hlavní pošta a v okamžiku, kdy obsazují budovu Českého rozhlasu, tak dochází ke střelbě, protože do té doby jsou Němci zaskočeni těmi akcemi českých policistů, vojáků a povstalců,“ vysvětluje. Tím začal boj o Český rozhlas.

Voláme všechny Čechy

„Prosíme českou policii, voláme vojsko, voláme všechny Čechy na pomoc do Českého rozhlasu,“ vysílal rozhlas. Éterem znělo taky volání o pomoc v cizích jazycích - angličtině nebo ruštině. Povstalci stavěli barikády a ulicemi Prahy byla po několik dnů slyšet silná střelba a výbuchy.

Odvaha se nehodila. O osudech protagonistů Pražského povstání s autorem dokudramatu Dudkem

Číst článek

„Bratři spolubojovníci, Československá armádo, vytrvej! Nad námi hřmí kulomety a protipancéřové pěsti. České ruce hájí stanoviště rozhlasu. Jsme s vámi, buďte vy v duchu s námi,“ zaznělo v té době z vysílání rozhlasu.

Ti, kteří nebojovali, se museli ukrývat. Byla mezi nimi i Doris Bartoníčková, která o tom mluvila pro Paměť národa. „Byl vyhlášen nálet. První, co jsem popadla, byl kufříček a panenka a do kufříčku pro tu panenku jsem dávala, hlavně aby měla něco, aby jí nebyla zima,“ popisuje.

V Praze se tvrdě bojovalo několik dní. Povstání definitivně skončilo 9. května 1945 po příjezdu Rudé armády a den po bezpodmínečné kapitulaci Německa.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme