‚Musíme postupovat rychle.‘ USA v dodávkách zbraní naráží na problémy, dorazit můžou až na konci roku

Americký prezident Joe Biden chce společně s dalšími spojenci Ukrajiny poslat do Ruskem napadené země další zbraně. Naráží ale na problémy v logistice. Mohlo by tak trvat měsíce, než dorazí na Ukrajinu, píše americký list The New York Times.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivzdušný systém Patriot

Protivzdušný systém Patriot | Zdroj: Profimedia

Ukrajina minulou neděli obdržela vojenský materiál ze Spojených států amerických. Šlo o první z několika dodávek v rámci vojenské pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (v přepočtu asi 1,42 bilionu korun), kterou schválil prezident Joe Biden.

Úlomky ze sestřelených dronů zasáhly civilní cíle v ukrajinském Charkově. Zranily čtyři lidi

Číst článek

„Nyní musíme postupovat rychle, a postupujeme… Dbám na to, aby se s odbavením dodávek začalo hned,“ řekl podle amerického deníku The New York Times Biden po schválení pomoci.

Druhá z dodávek dorazila hned následující pondělí. Kromě protitankových střel a 155milimetrových dělostřeleckých granátů v nich získal Kyjev i střely do systému Patriot. Další dorazila v úterý do Polska a už brzy by také už mohla být na frontě.

Kromě toho dorazily v posledních několika dnech do Evropy letadla i vlaky vezoucí munici a další vojenský materiál určený pro Ukrajince.

I přesto ale spojenci Ukrajiny narážejí na problémy. Mohlo by totiž trvat i měsíce, než se zbraně za americké, britské nebo německé peníze dostanou na frontu v množství, které by mohlo zásadním způsobem Kyjevu pomoci.

Hrozící ofenziva

S potížemi s dodáním zbraní se objevují i pochybnosti o tom, zda Ukrajina dokáže Ruské útoky zdárně odrážet.

„Ruská armáda se nyní snaží využít situace, kdy čekáme na dodávky od spojenců, zejména od Spojených států amerických,“ okomentoval v pondělí situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Dodám jen, že jsme nedostali vše, co k vybavení našich brigád potřebujeme,“ řekl.

Ruští úředníci utíkají z okupovaných území Ukrajiny. Kremlem slibovaný kariérní růst se nekoná

Číst článek

Analytici vlády Spojených států amerických se domnívají, že by Ukrajina mohla nové dodávky využít ke stabilizaci fronty nejdříve v létě, nejpozději však na konci roku.

Podle ředitele americké Národní bezpečnostní agentury Avrila D. Hainese Ukrajině ale hrozí, že Rusko pronikne za frontové linie na východě země. Situaci nepomáhá ani očekávaná ruská ofenziva, která by mohla začít během tohoto nebo příštího měsíce.

Americká armáda tento týden vyhodnotila, že Rusko bude mít i nadále menší územní zisky na východě a jihovýchodě Ukrajiny do 9. května, kdy Rusové slaví Den vítězství a kdy Kreml zpravidla pořádá vojenské přehlídky.

Podle několika zástupců americké armády nemá Rusko kapacity na významné zisky před tímto datem. Pokud by ho totiž chtělo dosáhnout, muselo by nejdříve nashromáždit síly v míře, kterou Amerika zatím v regionu nezaznamenala.

Brzké dodávky zbraní

I přes problémy s doručením vojenské pomoci ale některé z nových dodávek zbraní dorazily na Ukrajinu ještě předtím, než je dané země oznámily.

Například jeden ze zástupců britského ministerstva obrany řekl, že část podpory v hodnotě asi 14,4 miliardy korun, kterou premiér Rishi Sunak oznámil 23. dubna, byla odeslána už týdny předtím.

Přesto by ale mohlo trvat týdny, než na Ukrajinu dorazí střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které zástupce britské obrany, jehož jméno se The New York Times rozhodl nezveřejnit, označil za „naprostou prioritu“.

kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme