Ceny nemovitostí v Evropě stouply za 12 let průměrně o 47 %. V některých zemích se ztrojnásobily

Krizi bydlení pociťují obyvatelé téměř všech evropských zemí. Vzrostly ceny nemovitostí i nájmy. Ve většině zemí klesl počet vlastníků domů. Ve více než třetině zemí EU je bydlení jednou z největších obav mladých lidí. Vyplývá to z dat zprávy Eurostatu z roku 2023.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídliště, ilustrační foto

Bydlení patří mezi jedny z největších starostí zejména mladých lidí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi lety 2010 až 2022 stouply ceny nemovitostí v Evropské unii průměrně o 47 %. V některých zemích došlo k jejich ztrojnásobení. Například Estonsko zaznamenalo nárůst o 192 %. Jen ve dvou členských zemích došlo k poklesu, to konkrétně v Itálii a na Kypru, uvádí zpráva Eurostatu z listopadu.

Kupoval bych byt až od 2+1, menší se nevyplatí. Příští pražskou Letnou budou Michle a Nusle, radí makléř

Číst článek

Ve stejném časovém období vzrostly také ceny nájmů. Kromě Řecka došlo ke zyvšování ve všech státech EU průměrně o 18 %. Největší nárůst byl v Litvě o 144 %, a v Irsku o 84 %, píše The Guardian.

Částečně i v důsledku tohoto se navýšil podíl domácností, jejichž celkové náklady na bydlení představují 40 % nebo více jejich příjmu. V takových podmínkách žije v EU ve městech průměrně 10,6 % domácností a ve venkovských oblastech 6,6 %. Podíl v českých městech odpovídá evropskému průměru, ve venkovských oblastech je pod průměrem.

V Německu, kde žije v podnájmu více než polovina obyvatel, vypočítal loni Spolkový statistický úřad, že jedna z pěti domácností vydává nejméně dvě pětiny svého čistého příjmu za nájem.

Ceny bytů začaly loni opět růst, v Praze stojí metr čtvereční 112 tisíc. Nejdražší bylo bydlení v roce 2022

Číst článek

Podle loňské zprávy Eurofoundu, agentury EU pro sociální politiku, klesá počet vlastníků domů napříč Evropou, v některých zemích o tři a víc procentní body.

V EU žije průměrně 31 % lidí v podnájmu, zbylých 69 % svou domácnost vlastní. Největší podíl vlastníků je v Rumunsku, zhruba 95 %. V České republice je tento podíl 77 %.

Bydlení patří mezi jedny z největších starostí zejména mladých lidí. Podle průzkumu Eurobarometru z roku 2022 je to hlavní téma pro téměř čtvrtinu osob ve věku 25 až 34 let ve více než třetině členských států EU.

adn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme