Soud zjistil, že resort spravedlnosti během odvolání rozhodl bez toho, aby si vyžádal k případu celý spis. Nerozhodoval tak na základě úplných informací a jeho rozhodnutí není přezkoumatelné.
Porota shledala amerického exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování obchodních záznamů. Je to poprvé, kdy byl bývalý prezident shledán vinným za trestný čin.
Jde o soudní proces s dívkou, která v Národním muzeu záměrně spustila hasicí systém. Spor se vrací na začátek, jelikož odvolací senát došel k názoru, že je současný soudce podjatý vůči obhájci dívky.
„Je mi líto, že došlo k předčasnému zpřístupnění informace, omlouvám se za to. V žádném případě to nepovažuji za důvod, abych odstoupil z funkce předsedy ústavního soudu,“ řekl Ivan Fiačan.
Příběh divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) se začal psát už před více než čtvrt stoletím. Teprve nyní ale u soudu v Praze padlo první, zatím nepravomocné rozhodnutí.
Systém na zveřejňování rozsudků sice ministerstvo spravedlnosti loni v prosinci konečně spustilo, stále ale funguje v pilotním režimu a zatím obsahuje necelých 90 tisíc rozsudků.
Americká města se na oznámení rozhodnutí soudu pečlivě připravovala. Po verdiktu vinen se nenaplnily obavy z vlny protestů proti systémovému rasismu a nedostatečné povinnosti policie zodpovídat se.
Po 18 letech se v Polsku dostal z vězení muž zřejmě neprávem odsouzený za vraždu a znásilnění. Soud ho z vězení propustil pouze podmínečně. Sami vyšetřovatelé už ale požádali o obnovu procesu.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová zůstane ve své funkci. Vedení fondu jí vyslovilo plnou důvěru. Učinilo tak i přesto, že francouzský soud Lagardeovou v pondělí uznal vinou. Kvůli ní přišla Francie o peníze. Bývalá ministryně se nebude odvolávat, informovala agentura Reuters.
Některá rozhodnutí ruské justice dokážou zaskočit i prezidenta Vladimira Putina, soudě přinejmenším podle reakce hlavy státu na rozhodnutí soudce, podle kterého jeden ruský občan „spáchal zločin prostřednictvím napsání trestného oznámení adresovaného oblastní prokuratuře". Případ začal tím, že se podnikatel z Lipecké oblasti přel o posunutý plot se sousedy, jeho syn je ale teď odsouzen na několik let vězení.
Ústavní soud se dnes zastal muže z Kamerunu, který si stěžoval na ponižující zacházení ze strany policie. Ta se ho pokusila násilím vyhostit ze země. Při pokusu dostat ho do letadla použili policisté slzotvorný plyn, pouta a na letiště ho převáželi ve vozíku na zavazadla. Policie mužovu stížnost označila za nedůvodnou a Generální inspekce bezpečnostních sborů oznámení odložila. Teď se jím musí zabývat znovu.
Na 7,5 roku do vězení poslal soud manžele Kateřinu a Petra Kottovy. Podle verdiktu Kottovi organizovali machinace s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. V kauze kolem exhejtmana Davida Ratha si verdikt vyslechlo také dalších sedm lidí. Rozsudek zatím není pravomocný. Na místě se proti němu odvolali dva obžalovaní, zbylí si ponechali lhůtu.
Soud vyhlásí verdikt v části kauzy exposlance Davida Ratha 7. dubna. Termín dnes určil předseda trestního senátu Robert Pacovský poté, co skončily závěrečné řeči obžalovaných. Žalobce Petr Jirát navrhuje tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Jednání Krajského soudu v Praze se týká devíti z 11 obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucie Novanské soud projedná zvlášť.
V případu s šéfkou protokolu ministerstva obrany Štěpánkou Nezmarovou zbývá vyslechnout poslední dva svědky. Oba jsou policisté a dnes by měli dorazit k soudu. Je proto možné, že ještě ve stejný den padne verdikt. Obžaloba viní Nezmarovou z toho, že v dubnu najela autem do policisty.
Hendikepovaný atlet Oscar Pistorius si dnes vyslechne rozsudek za zabití své přítelkyně. Pokud soud v Pretorii potvrdí, že Reevu Steenkampovou usmrtil z nedbalosti, může dostat až 15 let za mřížemi. Pistorius ale čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti.
Hokejoví rozhodčí toho občas od fanoušků i hráčů slyší tolik, že by si to za rámeček nedali. I včera byli v zápase mezi Lvem a Vladivostokem obviněni ze zjevné chyby. Jenže jak se ukázalo, dvojice ruských sudích byla v hale asi jediná, která zná pravidla. Jejich verdikt překvapil všechny - od fanoušků přes hráče i novináře, ale jak se nakonec ukázalo, byl správný.
Bývalý čínský politik Po Si-laj je vinen ve všech bodech obžaloby. Prokuratura ho obvinila ze zneužití moci a braní úplatků. Podle dosavadních informací soud odmítl Po Si-lajovu obhajobu a odsoudil ho na doživotí.
Odvolací soud v Římě by mohl už dnes rozhodnout o osudu bývalého premiéra Silvia Berlusconiho v kauze Mediaset. Berlusconi je v ní obviněný z podvodů a daňových úniků. Od soudu první instance dostal čtyři roky vězení.
Norský sériový vrah Anders Breivik čeká na verdikt. Vyhlášení rozsudku s napětím sledují i příbuzní obětí a lidé, kteří jeho řádění na ostrově Utøya přežili. Pro mnohé z nich se totiž právě dnešním rozhodnutím soud definitivně uzavře nejtěžší část jejich života.
Egyptské ulice znovu bouří. Důvodem je tentokrát rozsudek nad svrženým prezidentem Husním Mubárakem, který dostal doživotí za to, že loni nezabránil zabití více než 800 demonstrantů vládními jednotkami. Egypťanům se verdikt nelíbí a zdá se jim mírný, pro exprezidenta požadují trest smrti. Mubárak se mezitím ve vězeňské nemocnici zotavuje z infarktu, který utrpěl po vyslechnutí rozsudku.
Nejvyšší soud zrušil 38 let starý verdikt nad básníkem Ivanem Martinem Jirousem a třemi dalšími literáty. Komunistická justice tehdy poslala za výtržnictví do vězení kromě Jirouse taky překladatele Jaroslava Kořána, literáta a výtvarníka Eugena Brikciuse a spisovatele Jiřího Daníčka.
Nález Ústavního soudu, že soudy musí zveřejňovat členství soudců v KSČ, se stalo judikátem roku 2010. Rozhodla o tom odborná komise časopisu Jurisprudence.
Budějovický pivovar Budvar zvítězil ve sporu se svým americkým konkurentem. Firma Anheuser-Busch si v Evropské unii nemůže zaregistrovat označení Budweiser jako ochrannou známku. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, tedy nejvyšší soud v sedmadvacítce.