Solární park na Sokolovsku by měl ročně vyrobit zhruba 24 gigawatthodin čisté energie. Půjde o doposud největší fotovoltaickou elektrárnu Pražské energetiky.
Jeden takový panel dokáže vyrobit dost elektřiny na nabití notebooku nebo provoz malé ledničky. V domácnostech po celém Německu tak probíhá zelená revoluce bez potřeby investovat velké peníze.
Maximalistická varianta objednat si rovnou čtyři nové jaderné bloky je pro Česko riskantní. Pokud by se jejich stavba prodražila, cenu elektřiny v budoucnosti zbytečně potáhnou tyto zdroje vzhůru.
Karviná mu v jeho záměrech vyhověla jen částečně. Jedná o změně územního plánu na dvou ze sedmi požadovaných lokalit. Zastupitelé vše budou schvalovat v příštím roce.
Žádná linka, která by dokázala vysloužilé solární panely takto zpracovávat, zatím neexistuje. „Mohla by stát do roka a do dne. Tady ale narážíme na obavy samospráv,“ říká Jaromír Wasserbauer.
„Když si zabouchnete dveře, zkuste zachovat chladnou hlavu, protože zámečník by vám měl tu cenu říci předem,“ říká Fröhlich. „Když řeknou, že neví cenu předem, tak je to varovný signál.“
Firma se specializuje na výrobu autodílů. Náklady na celou fotovoltaickou elektrárnu vyčíslila společnost Aisan Industry Czech, s.r.o. na 42 milionů korun za celkem 3500 panelů.
Podání insolvenčního návrhu firmě doporučil tým externích poradců. Firma v návrhu žádá o povolení své reorganizace. Experti upozorňují, že pokud reorganizace nebude schválena, firma zakázky nedokončí.
Mostecké radnici by vadila nová fotovoltaická elektrárna například v okolí jezera Most nebo u rekreačních areálů. Zákaz bude součástí změny územního plánu, hlasovat se bude v červnu.
K velkému rozvoji takzvaných šmejdů na trhu s fotovoltaikou přispěla energetická krize – nepoctiví podnikatelé lákají zákazníky. Desítky stížností eviduje i Česká obchodní inspekce.
Podvodníci zneužívají nárůstu zájmu o solární elektrárny. Nabízejí nereálnou návratnost nebo vyhrožují odpojením od odběru. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno.
„Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jen jde. Na každou střechu, každý sklad. Pak bude v létě elektřina přes den zadarmo, i když to má své mouchy,“ je přesvědčený Martin Ledinský z Akademie věd.
V tisku se v pátek dočtete, že v kauze Stoka hrál hlavní roli papírek se seznamem firem, které se měly účastnit výběrových řízení. Vyplývá to z rozsudku, který má k dispozici Právo.
Vitásková začala být stíhána od března 2013, zprošťující rozsudek vynesl Krajský soud v Brně v lednu 2019. Šlo o kauzu chomutovských solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun.
„Nikdy jsme nečekali, že se něco takové stane a že se to stane tak rychle,“ popisuje rozvoj solárních panelů Martin Green, vynálezce nejčastěji používané technologie, kterou fotovoltaika používá.
Zjednodušit by se mělo i sdílení energií ze střešní fotovoltaiky v bytových domech. Změny mají usnadnit rozvoj obnovitelných zdrojů energií a urychlit tak odklon od ruského plynu.
Solární parky už státu vydělávají, píší Lidové noviny. A ministerstvo školství neplánuje kvůli energetické krizi vyhlašovat mimořádné volno, informuje Právo. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Solární panely mohou vyrábět elektřinu desítky let, i když se jejich výkon postupem času o něco snižuje. Z měření vyplývá, že průměrná degradace je zhruba o čtvrtinu procenta za rok.
Obžaloba uvádí, že Zemkova solární elektrárna VT-Sun získala licenci 31. prosince 2010 v době, kdy nebyla dokončená, a získala vyšší cenu za odběr. Podle obžaloby vznikla škoda přes 107 milionů korun.
Elektrárnám uvedeným do provozu v roce 2010 pak vzrostou odvody na 20 a 21 procent. Současně s tím by měla klesnout podpora fotovoltaik prostřednictvím jejich výnosnosti.
Češi mají čím dál větší zájem o solární elektrárny. Stojí za ním klesající cena potřebné technologie. Informuje o tom týdeník Ekonom. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Ve středečním tisku se dočtete, že si připlatíme za pivo v lahvích a plechovkách. Pivovary totiž nemůžou kvůli koronavirovým opatřením prodávat sudové pivo do restaurací, informuje regionální Deník.
Egypt má přebytek elektřiny. Za možné zákazníky považuje země „hladové po elektřině“ na severu Afriky. Do Evropy by pak mohl dodávat prostřednictvím podmořského kabelu na Kypr a do Řecka.
Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun.