humanitární

humanitární v textech na iROZHLASU

Denně až 120 pacientů a polní podmínky. Brněnští medici jezdí ošetřovat uprchlíky v Řecku

| ČRo, Marie Veselá |Zprávy z domova

Z Řecka se vrátila první čtyřčlenná skupina mediků z brněnské Masarykovy univerzity, kteří týden pomáhali v uprchlickém táboře v Aténách v polní nemocnici. „Byla to zkušenost výjimečná, obzvláštně pro mediky, kteří ještě nejsou lékaři,“ popsala Českému rozhlasu studentka pátého ročníku všeobecného lékařství Martina Žižlavská. V rámci projektu, na němž Masarykova univerzita spolupracuje s Diecézní charitou Brno, by takto měli z České republiky na jih Evropy postupně mířit i další medici.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

Nevypadá to vůbec růžově, říká o krizi v Jižním Súdánu koordinátor Člověka v tísni

Jižní Súdán stále sužuje vleklá humanitární krize. Je způsobena ekonomickou krizí země a stálými etnickými konflikty. Výsledkem je, že v tomto regionu čtyři miliony lidí trpí vážným nedostatkem potravin. V místě působí i česká humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT), která se snaží naučit tamní farmáře, jak si vypěstovat větší množství výživnější a pestřejší stravy. Podle programového koordinátora ČvT Jakuba Smutného to lidem dává šanci také „utržit nějaký peníz navíc“.

| ČTK, kov, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Záchranáři v Nepálu vytáhli z trosek i týden po zemětřesení živé lidi

I týden po ničivém zemětřesení v Nepálu nacházejí záchranáři v troskách živé lidi. O třech zachráněných dnes informovala agentura DPA s odvoláním na nepálské úřady. Podle agentury AFP byl na jiném místě země v sobotu zachráněn stařec, kterému prý je přes 100 let. Jinak však záchranáři vytahují z trosek převážně mrtvé.

|Jaromír Marek, Ondřej Himmer, kov |Zprávy ze světa

Nepálce sužují zranění a vázne také rozdělování pomoci. Objevují se i protesty

V hlavním městě Nepálu Káthmándú se podle svědků otevírají obchody a část lidí se pomalu vrací do svých domů, situace v zemi je však i šest dní po ničivém zemětřesení dál složitá. Rozdělování humanitární pomoci vázne a navíc přicházejí zprávy, že v provizorních táborech se kvůli špatné hygieně začínají šířit nemoci, a hrozí tak epidemie. Počet obětí přírodní katastrofy už se pohybuje kolem 5,5 tisíce.

| ČTK, kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Lidé křičeli a chytali jeden druhého, popsal Čech zemětřesení v Nepálu

Do České republiky se vrátili první lidé, kteří byli v době silného zemětřesení v Nepálu. České úřady mají informace o 255 Češích, kteří v jihoasijské zemi v době přírodní katastrofy byli, se čtyřmi stále nemají kontakt. V Nepálu zatím pokračují záchranné práce a také sčítání obětí. Agentura AFP s odvoláním na nepálské činitele informovala už o více než 5000 mrtvých. Konečná čísla však budou zřejmě vyšší. Země vyhlásila za oběti zemětřesení třídenní státní smutek.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Smrt humanitárních pracovníků zvedla v USA kritiku útoků prováděných drony

Jsou chirurgicky přesné, téměř bez chyb a civilních obětí. Tak americké úřady léta obhajovaly nasazení bezpilotních letadel proti teroristickým organizacím v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích. Argument dostal ale vážné trhliny poté, co Bílý dům přiznal, že v lednu zemřeli při úderu dronu dva civilisté, unesení humanitární pracovníci ze Spojených států a Itálie.

Situace nikdy nebyla tak vážná, říká pracovník OSN k dění v Jarmúku

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Z Jarmúku v syrském Damašku se stala čtvrť duchů. Většina zdejších palestinských uprchlíků je znovu na útěku, tentokrát před Islámským státem. Poslední vyhladovělí obyvatelé se skrývají v troskách domů před odstřelovači. Podle šéfa agentury UNRWA, která uprchlíkům pomáhá, jsou životy obyvatel čtvrti v bezprostředním ohrožení. Jejich situace prý nikdy nebyla tak zoufalá a vážná.

| ČTK, Český rozhlas, kov |Zprávy ze světa

Porošenko rozhodl už o čtvrté částečné mobilizaci. A chystají se další

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal dekret o částečné mobilizaci záloh, už čtvrté od zahájení konfliktu v Donbasu loni v dubnu. Oznámil zároveň, že další dvě mobilizační vlny lze očekávat v dubnu a v červnu. Celkem může být letos podle prezidenta na Ukrajině do zbraně povoláno v případě potřeby až 104 tisíc lidí.

|Martin Dorazín, Vojtěch Berger, mkp, bre |Zprávy ze světa

Ruský humanitární konvoj vjel na Ukrajinu. Kyjev mluví o přímé invazi, zasahovat ale nebude

Desítky kamionů s ruskou humanitární pomocí vjely na území Ukrajiny přes hraniční přechod Izvarino z Rostovské oblasti. Hranici ruské kamazy překročily bez povolení Kyjeva a bez dohodnutého doprovodu zaměstnanců Mezinárodního výboru Červeného kříže. Podle svědků je doprovází skupina proruských separatistů. Ruská strana tvrdí, že mají konvoj chránit. Ukrajina mluví kvůli pohybu ruského konvoje o invazi. Bránit mu v jízdě ale prý nebude.

Až to skončí, vrátíme se domů, věří uprchlíci přebývající v kyjevském táboře

|Pavel Novák, kov |Zprávy ze světa

Už dva tisíce civilistů zemřely v důsledku bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými jednotkami na východě země. Řada lidí proto z Donbasu odešla. Uprchlíci, kteří se počítají na statisíce, musí často přebývat v improvizovaných podmínkách. Dokládá to i uprchlický tábor zřízený v prostoru průmyslové zóny v Kyjevě.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Déšť střídá slunce a slunce déšť. Filipíncům v rozbitých městech ztěžují život rozmary počasí

Na pomoc lidem, kteří přežili drtivý tajfun na Filipínách, přispěchaly americké vrtulníky. K ostrovnímu státu je přivezla americká letadlová loď USS George Washington. Tajfun na Filipínách zabil přes dva tisíce lidí. Práce na odstraňování škod teď navíc ztěžuje měnící se počasí. V jedné z nejhůře zasažených oblastí natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš: