Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“.
Vojenská junta, která na konci července svrhla nigerského prezidenta, nadále vzdoruje tlaku, aby jednala ještě před čtvrtečním summitem Hospodářského společenství západoafrických zemí.
Chtěla se setkat také s demokraticky zvoleným a na konci července svrženým prezidentem Mohamedem Bazoumem, což jí ale vojenská junta ale neumožnila. Informují o tom agentury Reuters a AP.
Niamey/Abuja/Paříž/Bamako/Ouagadougou/Washington D.C./Moskva||ČTK|Zprávy ze světa
„Varuji ty, kteří se budou řídit pouze svými sobeckými zájmy,“ zdůraznil nový vojenský lídr Burkina Fasa podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba a dodal, že bude ke zrádcům nekompromisní.
Vojáci uvedli jako důvod k převratu zhoršení bezpečnostní situace a neschopnost prezidenta Rocha Marka Christiana Kaborého sjednotit národ a účinně reagovat na výzvy, kterým čelí.
Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Už loni Macron opakoval, že Francie musí být připravená z Mali odejít. Jestliže tam zůstávala, tak to bylo na žádost několika afrických států.
Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace.
„Chtěl bych Vám v tuto chvíli oznámit (...) moje rozhodnutí vzdát se mých funkcí, všech mých funkcí, od nynějšího okamžiku,“ řekl Keita v krátkém vysílání s rouškou na ústech.