Kleslo naopak množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí, například rtuti, což vysvětlují například evropskou snahou nahrazovat elektřinu z uhlí obnovitelnými zdroji.
Zaostávající východní části Pardubického kraje trpí málo vídanou kombinací toho, že jde o historické území Sudet a zároveň jsou to vnitřní periferie. Opodál ležící Litomyšl je ale zcela jiný příběh.
Podle Nádoby hrozí, že se z konce uhelných elektráren a vůbec Green Dealu stane předvolební téma. Současná i předchozí vláda problém odsouvaly a tvářily se, že neexistuje.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi. Za loňský rok vykázala čistý zisk přes miliardu korun. V řízení požádala o výjimku na zachování současných limitů na osm let.
Rozhodnutí bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Elektrárna považuje jednání ekologů za absurdní. Ministerstvo žalobu zatím neobdrželo.
Někteří bývalí klienti Bohemia Energy nacházejí ve vyúčtování vyšší čísla než na elektroměrech a plynoměrech. Věnuje se tomu sobotní Právo. Regionální Deník si všímá výjimky pro Elektrárnu Chvaletice.
Krajský úřad opět schválil elektrárně výjimku z limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. Proti rozhodnutí se ale odvolalo několik ekologických organizací nebo obec Veltruby.
Zastupitelé totiž koncem července řešili, zda severočeská obec dá pro letošní ročník všanc svoje pozemky. Po policejním šetření to ale Staňkovice zamítly.
Elektrárna uvedla, že by musela pro dosažení limitů investovat miliardu a 400 milionů korun. Aby výjimku dostala, musí prokázat, že přínos pro životní prostředí by byl vyšší než tato investice.
Nejrozsáhlejší blackout v dějinách postihl v roce 2012 Indii, kde bylo dva dny bez dodávek elektřiny více než 600 milionů obyvatel. Letos v létě rozsáhlý blackout zasáhl Argentinu a Uruguayi.
„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět,“ píší aktivisté v prohlášení.
Pardubický krajský úřad bude muset zohlednit připomínky České inspekce životního prostředí, přizvat do řízení spolky a obce a bude se muset zabývat vlivem emisí na lidské zdraví a životní prostředí.
Strávili jste prodloužený víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího.
Mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Marika Volfová uvedla, že protestující budou pravděpodobně na místě i celou sobotu, ale nevyloučila jiný scénář protestu, který blíže neupřesnila.
Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku, pokud jde o budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky.
Podle policie jedenáct aktivistů neoprávněně vniklo do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění.
Zatímco Počerady a Tušimice se držely na podobné hodnotě jako předloni, Chvaletice zvýšily emise CO2 o 43 procent proti roku 2017 na nejvyšší hodnotu za posledních 11 let.
Sedm jednotek hasičů likvidovalo v noci na sobotu požár v elektrárně Chvaletice. Hořely dvě olejové tlakové nádoby na bloku B4, kde se nachází vysokotlaká přepouštěcí stanice.
Nejméně čtyři z jedenácti aktivistů Greenpeace slezli z chladící věže Chvaletické elektrárny, kterou obsadili v pondělí. Potvrdili to mluvčí Greenpeace i pardubické policie. Před sestupem sundali také dva transparenty, které na věž navěsili v předchozích dnech.
Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo v pondělí ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Hlavním cílem akce je donutit politiky, aby o záměru mluvili s lidmi a zaujali jasný postoj. Majitel elektárny kritiku Greenpeace odmítá.
V elektrárně Chvaletice na Pardubicku vypukl v úterý časně ráno požár. Hořet začalo v zauhlovacím mostu, který slouží k zavážení paliva ke kotlům elektrárny. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Uhelná elektrárna, která patří mezi největší v Česku, musela zastavit provoz. Oheň dostali hasiči pod kontrolu kolem šesté ranní. Škoda je vyčíslena na 50 milionů korun.
Česká republika elektřinu po pátečním výpadku elektráren Temelín a Chvaletice dál nedováží. Uhelná Elektrárna Chvaletice před polednem obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Blok má výkon 205 megawattů. Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.
Kvůli neplánovanému odstavení jaderné elektrárny Temelín a závadě ve Chvaleticích začala Česká republika dovážet elektřinu. Záložní zdroje, které teď Česko má, jsou podle České energetické přenosové soustavy (ČEPS) v provozu prakticky všechny.
Chvaletice žádají Ministerstvo kultury o dotaci na částečnou opravu staré školy.Město chce opravit vstupní schodiště, které je v havarijním stavu. Náklady odhaduje na půl milionu korun.