Představitelé americké rozvědky v úterý informovali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o „konkrétních hrozbách ze strany Íránu, že na něj bude spáchán atentát“.
Muž podezřelý z útoku na exprezidenta USA Trumpa je nově obviněný z pokusu o atentát. Trumpa sledoval 12 hodin v kuse, než jej se zbraní v ruce dopadla tajná služba u exprezidentova golfového resortu.
„Byl to pokus o atentát na Donalda Trumpa, ale zklamal jsem vás. Snažil jsem se ze všech sil a dal jsem do toho všechno, co jsem mohl. Teď je na vás, abyste tu práci dokončili," stojí ve vzkazu.
Trump vylíčil, že hrál golf během pěkného dne, když v blízké vzdálenost zaslechl „pravděpodobně čtyři či pět výstřelů“. Okamžitě jej z místa evakuovala tajná služba.
„ Jsem schopen plnit základní povinnosti, ale nejsem schopen vzít závaží a dát si desetikilometrovou túru. Sportuji přiměřeně stavu, ve kterém se nacházím,“ uvedl Fico.
Írán opakovaně tvrdí, že musí potrestat Izrael za úder, při němž v Teheránu 31. července zemřel Ismáíl Haníja, šéf politického křídla teroristické organizace Hamás.
Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
Ruský prezident si svými častými pobyty v opevněném venkovském sídle (hlavně během pandemie) vysloužil přízvisko „bunkrový děda“ a zároveň i pověst člověka, který se panicky bojí kdečeho.
Mezi lidmi vypukla panika. Zraněného exprezidenta zaštítila ochranka vlastními těly a odvedla ho do auta. Brzy jeho štáb oznámil, že není v ohrožení života a těší se na republikánský nominační sjezd.
„Teď je Donald Trump symbolicky bojovník, tak, jak ho jeho voliči mají rádi,“ říká na Plusu amerikanista Jakub Lepš z vysoké školy University of New York in Prague.
„Reakce odstřelovače byla bezvadná,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Pavel Černý. Bývalý policejní instruktor a prezident Ligy Libe, která prosazuje práva vlastníků zbraní.
„Kdyby byly volby příští týden, určitě by vyhrál Trump, jenže jsou až v listopadu, takže pokus o vraždu mu je nevyhraje,“ říká amerikanista Tomáš Klvaňa.
Abraham Lincoln, James Garfield, William McKinley a John Kennedy – čtyři američtí prezidenti, kteří zemřeli na následky atentátu ve svém funkčním období. Další útoky na hlavu státu neskončily fatálně.
„Demokratům se teď na Trumpa bude hůř útočit, kampaň ho začne vykreslovat jako mučedníka,“ řekl pro iROZHLAS.cz Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Zatímco světoví politici odsuzují útok na Donalda Trumpa, mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že by USA měly místo pomoci Ukrajině, investovat do své policie.
Při sobotní střelbě na předvolebním mítinku Donalda Trumpa byli podle okresního prokurátora zabiti dva lidé, střelec a jeden návštěvník akce. Další dva lidé jsou v kritickém stavu.
Nekompromisní první vystoupení Roberta Fica po atentátu na něj nejen zhatilo všechny šance na usmíření na Slovensku, znamená také problém pro jeho partnery, pro Česko v první řadě.
Slovenský premiér ve videu zveřejněném na facebooku ale zároveň řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Uvedl, že do práce by se mohl vrátit na přelomu června a července.
„Trefilo to tenké střevo tak, že sice bylo pětkrát prostřelené, ale lékaři dělali zázraky,“ uvedl šéf Ficových poradců Erik Kaliňák. Útočník, kterým má být 71letý Juraj C., střílel na Fica z pistole.
Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík tehdy zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zemřel o několik dní později v pražské nemocnici Na Bulovce.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) uvedl v rozhovoru pro stanici RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný. Premiér má být ale o aktuálním dění na Slovensku informovaný.
Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje proměnu nálady ve slovenské společnosti. Atmosféra na Slovensku teď tvořena do velké míry nenávistnými projevy.