Postup na frontové linii. Ukrajina proti Rusku vítězí, ale do Vánoc válka neskončí, myslí si Galeotti

Pro Ukrajinu i Rusko začala být válka úmornou dřinou. Kyjev už neslibuje brzké vítězství a stejně jako Západ si uvědomuje, že je třeba počítat s delším časovým horizontem, píše britský odborník na Rusko Mark Galeotti pro londýnský deník The Times. Vyhlídky na zásadní průlom na jižní frontě, který by rozdělil ruské síly a izoloval Krym, slábnou.

svět ve 20 minutách Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští příslušníci se účastní vojenských cvičení v Dněpropetrovské oblasti

Postup na frontové linii | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Ukrajinci přiznávají, že protiofenziva nepostupuje tak rychle, jak očekávali. To ale neznamená, že by byla neúspěšná, protože osvobozují okupovaná území a decimují ruské síly.

Kerčský most je jasný terč. Rusové se na Krymu nesmí cítit bezpečně, radí generál Hodges

Číst článek

Na dosažení průlomu mají ještě zhruba dva měsíce, než přijdou v listopadu na jihu Záporožské oblasti zimní deště, které výrazně zhorší podmínky.

Nejspíš se to dalo čekat, píše Mark Galeotti. I když armáda získala západní výzbroj a výcvik, nemůže se zreformovat během několika měsíců. I tak jsou však Ukrajinci dál iniciativní a vítězí. Stále se jim mimo jiné daří udržovat Rusy rozptýlené po celé široké frontě, pomocí nové palebné síly zrychlují proces od nalezení cíle k jeho likvidaci a ničí důležité zásobovací sklady a dělostřelectvo protivníka.

Rusové se dobře zakopali a jejich obrana zpomaluje nebo odráží ukrajinské útoky, které často podnikají menší formace, protože na ty větší snadněji útočí ruské dělostřelectvo a vrtulníky. To sice ukazuje, že se Ukrajinci úspěšně přizpůsobili bojovému prostředí, ale mají větší potíže dosáhnout rozhodujícího postupu.

Dodávky zbraní

Zásadní roli hraje nadále dělostřelecká válka. Rusové střílejí častěji, ale Ukrajinci teď mají lepší zbraně, a Rusové si tak musí zvykat na dosud neznámou skutečnost, že Kyjev střílí lépe a dál. Díky novým dodávkám kazetové munice a úderným zbraním Ukrajinci dělostřelecký boj postupně vyhrávají. Zároveň však opotřebovávají hlavně děl rychleji, než je stačí nahrazovat novými.

Ukrajinci musí najít skulinu ruské obrany, míní Hodges. Kritizuje nedostatečné dodávky zbraní

Číst článek

Začalo už také hledání viníků. Ukrajince rozhněvalo německé tvrzení, že prý postupují pomalu, protože neuplatňují západní poučky; těžko však mohou uplatňovat doktrínu založenou na palebné a vzdušné převaze, když ani jednu nemají. Jeden ukrajinský představitel zase obvinil NATO ze „zbabělosti, která je pro Putina odměnou za jeho agresi“.

Především však na ukrajinské straně panuje frustrace, která vedla k eskalaci útoků drony a sabotáží na ruském území. Minulý týden došlo k několika takovým neúspěšným útokům na Moskvu a jeden britský diplomat se pak zhrozil, že „by mohly nahrát Putinovi a přimět ho k nekonečné válce“.

Desetibodový plán

Žádná naděje na mír v současnosti neexistuje. Předminulý víkend se konala mírová konference v Džiddě, ale Rusové pozváni nebyli, takže se nečekaly žádné praktické závěry.

Ukrajina chtěla jen projednat svůj desetibodový mírový plán, který vyzývá Rusko k bezpodmínečnému stažení a kapitulaci. Saúdové, Číňané a Turci se snažili působit konstruktivně, protože chtějí v budoucnu dělat mírové prostředníky.

Problém je v tom, že ani jedna strana není ochotná ke smysluplnému vyjednávání. Kyjev se domnívá, že k němu bude mít lepší pozici, až osvobodí více území a začne obléhat Krym. Moskva zase doufá, že letošní protiofenzivu ustojí a Západ si kvůli patu na frontě rozmyslí podporu Kyjeva na dobu neurčitou.

Český diplomat po saúdském summitu: Mír není možný, když nevíme, jak se bude Rusko chovat dál

Číst článek

Někteří ruští stratégové také očekávají, že příští rok by mohl americké volby vyhrát Donald Trump a Spojené státy pak přestanou válku podporovat.

Vyhlídky Kyjeva a Moskvy

Je proto víceméně jasné, že tato válka bude delší. Dalo by se říci, že současné boje připravují Ukrajince na větší úspěchy na jaře příštího roku. Kyjev bude mít více západní výzbroje, včetně amerických tanků a možná i stíhaček F-16, ale i víc času na výcvik a přípravu vlastních doktrín.

Mezitím se přehřívá ruská ekonomika. I když se Moskvě podařilo nahradit některé výpadky výroby a začít produkovat íránské sebevražedné drony, nedokáže nahradit zničené systémy tak rychle, jak o ně přichází.

Putin navíc stále váhá s další mobilizací záložníků. Armáda ji chtěla, ale političtí manažeři Kremlu zřejmě prezidenta přesvědčili, aby tento nepopulární krok odložil až na zimu kvůli zářijovým regionálním volbám. Tím se sice zkrátí doba výcviku před dalším vojenským tažením, ale Putina teď víc trápí ohrožení jeho vlastní pozice v Rusku.

Všechno závisí na dlouhodobých schopnostech Ukrajinců bojovat a ochotě Západu je podporovat. Na Ukrajině se už projevuje únava z války a začíná být obtížné verbovat vojáky. Vyhlídky Kyjeva se sice stále zdají lepší než Moskvy, ale všichni, kdo očekávali, že válka letos skončí, budou zřejmě zklamáni.

Nastal však čas, aby se všichni hráči vážněji zamysleli nad svými dlouhodobými válečnými plány, které by mohly konečně vytvořit podmínky k úvahám o nějakém druhu míru, uzavírá Mark Galeotti v analýze pro britské Timesy.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme