Rusko podle Britů posílilo své jednotky na Ukrajině členy Vagnerovy skupiny. Kreml to popírá

Rusko využilo žoldnéře z ruské Vagnerovy skupiny k posílení svých jednotek na Ukrajině. Ve svém pravidelném hlášení to v pondělí s odkazem na vojenskou rozvědku uvedlo britské ministerstvo obrany. Vagnerovci podle něj téměř jistě sehráli ústřední roli v nedávných bojích, včetně dobytí Popasny a Lysyčansku. Tyto boje však způsobily skupině těžké ztráty.

Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 6:38 19. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští vojáci na cestě do Mariupolu

Ruská armáda (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vagnerovci proto podle britské vojenské rozvědky snižují náborové standardy a zaměstnávají nyní také odsouzené a jinak nežádoucí osoby. Noví členové skupiny navíc nyní dostávají jen velmi omezený výcvik.

„To bude mít s velkou pravděpodobností dopad na budoucí operační efektivitu skupiny a sníží její hodnotu jako opory pravidelných ruských sil,“ uvádí se v hlášení. Vagnerovci proto podle britské vojenské rozvědky snižují náborové standardy a zaměstnávají nyní také odsouzené a jinak nežádoucí osoby.

Ukrajinci podle médií zajali pilota z Vagnerovy skupiny. Používal k navigaci GPS, ne ruské systémy

Číst článek

Noví členové skupiny navíc nyní dostávají jen velmi omezený výcvik. „To bude mít s velkou pravděpodobností dopad na budoucí operační efektivitu skupiny a sníží její hodnotu jako opory pravidelných ruských sil,“ uvádí se v hlášení.

Ruský miliardář Jevgenij Prigožin, který má blízko ke Kremlu a podle řady médií žoldnéřskou skupinu financuje a ovládá, byl nedávno vyznamenaný titulem Hrdina Ruské federace za úspěchy svých lidí v Luhanské oblasti. Kreml napojení na skupinu odmítá.

V době, kdy Kreml vyměňuje řadu vysoko postavených ruských velitelů, to pravděpodobně prohloubí roztržky mezi armádou a žoldnéřskou skupinou. Je také pravděpodobné, že to bude mít negativní dopad na morálku ruské armády, uvedla britská vojenská rozvědka.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Minulé sankce 

Evropská unie uvalila již dříve sankce na osm lidí a tři firmy spojené s ruskými žoldnéři. Unie se shodla na tom, že Vagnerovci mají na svědomí mimo jiné mučení, svévolné zabíjení či mimosoudní popravy. Vedle Ukrajiny působili či působí také v konfliktech v Sýrii, Libyi, ve Středoafrické republice či v Súdánu.

Ruští žoldáci vraždili v Mali civilisty. V africké zemi se zdržuje na 1000 vagnerovců

Číst článek

Ukrajinský generální štáb v dnešním hlášení odhadl, že Rusko od začátku války, která v pondělí pokračuje 145. dnem, přišlo o asi 38 450 vojáků, 1687 tanků, 3886 obrněných vozidel, 849 děl, 248 raketometů, 113 protileteckých zbraní, 220 letadel, 188 vrtulníků, 690 dronů, 166 střel s plochou dráhou letu, 15 plavidel, 2753 automobilů a cisteren a 70 kusů speciální techniky. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Není zřejmé, zda ve výše zmíněných počtech je zahrnut i ruský bombardér Su-34, sestřelený omylem samými Rusy nad Luhanskou oblastí v Donbasu na východě Ukrajiny.

Záběry trosek se dnes objevily na sociálních sítích. Server Defence 24 poznamenal, že to není jediný případ „přátelské palby“ za nynější války, přinejmenším se ví o stíhačce Su-27, kterou si na počátku války sestřelili sami Ukrajinci nad Kyjevem, a o ruském víceúčelovém bojovém letounu Su-30, který si sestřelili nad Černým mořem ruští námořníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme