‚Už nejde o běžnou špionáž, jde o atentáty.‘ Vražda zběhlého Rusa vyvolala obavy u nepřátel Kremlu

Smrt ruského pilota Maxima Kuzminova ve Španělsku 13. února, který na Ukrajinu dopravil vrtulník a tajné dokumenty, vyvolala ve Španělsku strach a obavy z Kremlu. Španělští vyšetřovatelé se od začátku domnívají, že vraždou a jejím způsobem chtěli zastrašit své nepřátele. Po šesti ranách z pistole byl Kuzminov ještě přejet autem. Informoval o tom americký deník The New York Times.

Kyjev/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohořelé auto, kterým údajně pachatelé vraždy ruského pilota Maxima Kuzminova ujeli z místa činu, stojí před kasárnami španělské civilní gardy ve španělském El Campellu 14. února 2024

Ohořelé auto, kterým údajně pachatelé vraždy ruského pilota Maxima Kuzminova ujeli z místa činu, stojí před kasárnami španělské civilní gardy ve španělském El Campellu 14. února 2024 | Foto: Alex Dominguez | Zdroj: Reuters

Podle vyšetřovatelů po sobě vrahové nechali i vystřílené devítimilimetrové nábojnice z pistole Makarov, což je standardní zbraň bývalého komunistického bloku, píše The New York Times.

Dva vrazi v kuklách, kteří se objevili na záběrech z bezpečnostních kamer z garáží bytového komplexu pana Kuzminova, byli zjevně profesionálové, kteří splnili svůj úkol a rychle zmizeli, uvedli policejní představitelé.

Vzkaz nepřátelům Kremlu

„Byl to jasný vzkaz. Najdu si vás, zabiju vás, přejedu vás a ponížím vás,“ řekl vysoký představitel španělské policie Guardia Civil, která dohlíží na vyšetřování vraždy.

Ruského pilota, který vrtulníkem přeletěl na Ukrajinu, našli mrtvého ve Španělsku

Číst článek

Kuzminov loni v létě přiletěl na Ukrajinu z Ruska ve vrtulníku s tajnými dokumenty. Předal je agentům ukrajinské rozvědky. Jeho zabití vyvolalo obavy, že se ruské špionážní sítě v Evropě zaměřují na nepřátele Kremlu.

Ruské zpravodajské služby se dostaly do válečného stavu a začaly doma i v zahraničí operovat s agresivitou připomínající Stalinovu éru, uvedl Andrej Soldatov, autor a expert na ruské vojenské a bezpečnostní služby. „Už nejde o běžnou špionáž,“ řekl. „Jde o operace, které mohou zahrnovat i atentáty,“ uvedl Soldatov.

‚Vážná chyba‘

Kuzminov ve Španělsku nežil diskrétně. Chodil například do barů, kde byla obvyklá ruská a ukrajinská klientela. Dva vysocí ukrajinští úředníci uvedli, že oslovil i svou bývalou přítelkyni, která je stále v Rusku, a pozval ji, aby za ním přijela do Španělska. „Byla to vážná chyba,“ řekl jeden z úředníků.

Americký novinář je už rok držený v Rusku za špionáž ve vězení Lefortovo. Je známé jako mučírna z dob KGB

Číst článek

Několik týdnů po jeho zběhnutí se v ruském nedělním večerním zpravodajském pořadu objevila část, v níž byli citováni kolegové piloti a členové komanda ruské vojenské zpravodajské služby, kteří přísahali pomstu.

„Najdeme toho člověka a potrestáme ho se vší přísností zákonů naší země za zradu a za to, že zradil své bratry. Nakonec najdeme každého. Naše zbraně jsou dlouhé,“ řekl jeden z členů komanda, který nebyl identifikován.

Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady země, zase prohlásil: „Pes dostane psí smrt.“

Ukrajinské úřady o zabití většinou mlčely. Vysocí představitelé se obávají, že by to mohlo odradit ostatní od následování jeho příkladu. „Kdo s námi bude po tomhle spolupracovat?“ řekl jeden z vysokých úředníků.

Bezprecedentní čin

Úspěšnost ukrajinského úsilí o nábor přeběhlíků je obtížné specifikovat. Tisíce ruských občanů se připojily k dobrovolnickým jednotkám bojujícím s ukrajinskou armádou. Nezdá se však, že by nějak výrazněji změnili poměr sil.

Odvážný Kuzminův útěk – a vysoká hodnota toho, co dodal – byl bezprecedentní, uvedl vysoký ukrajinský představitel obeznámený s operací.

jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme