Ukrajina letos ztrojnásobila výrobu zbraní. Pomáhá to i ekonomice země, řekl Zelenskyj

Ukrajina přes pokračující ruské útoky ze vzduchu ztrojnásobila v letošním roce výrobu zbraní, přičemž výrazně vzrostla role soukromých producentů. Podle agentury Unian to ve středu uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské invazi, je dosud z velké části závislá na zbrojních dodávkách od spojenců. Posílení domácí produkce je jednou z priorit Zelenského administrativy.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják v Doněckém regionu

V roce 2024 chce Kyjev výrobu zbraní ještě navýšit (ilustrační foto) | Foto: Vjačeslav Ratynskyj | Zdroj: Reuters

„Velmi výrazně roste výroba munice, zejména pro dělostřelectvo. Ukrajina na systémové úrovni rozvíjí výrobu tak mimořádně potřebných věcí, jako je munice pro naše domácí bezpilotní letouny,“ uvedl Zelenskyj s tím, že „významně“ vzrostla také produkce raket. Výroba zbraní podle něj rovněž významně přispívá k celkovému hospodářskému růstu.

Zelenskyj také uvedl, že nadále roste podíl soukromých společností v ukrajinském vojensko-průmyslovém sektoru. Navíc existují dohody s řadou předních světových zbrojařských firem o společné výrobě. Prezident vyjádřil přesvědčení, že se Ukrajina v budoucnu může zařadit mezi deset největších producentů zbraní na světě.

Ukrajinská prokuratura prošetřuje možné zastřelení válečných zajatců Rusy

Číst článek

Ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin podle agentury DPA uvedl, že Ukrajině se v letošním roce podařilo zvýšit produkci minometných granátů dvaačtyřicetkrát a dělostřeleckých granátů třikrát. Výrazný nárůst zaznamenala také výroba obrněných transportérů. Samohybných děl Bohdana sjede z výrobních linek šest každý měsíc.

Poptávku ukrajinské armády ovšem ukrajinský průmysl zdaleka nestíhá uspokojovat, připustil Kamyšin. Závislá na dodávkách ze zahraničí je Ukrajina v případě dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů uplatňované v NATO. Jejich výrobu, kterou komplikuje celosvětový nedostatek střelného prachu, však chce zahájit v příštím roce.

Kamyšin dále uvedl, že velká část bezpilotních letounů používaných při ukrajinských operacích v první linii nyní pochází z domácí výroby. V roce 2024 chce Ukrajina vyrobit více než milion ručně ovládaných dronů, jejichž let lze sledovat prostřednictvím připevněné kamery.

Kromě toho má být vyrobeno i více než 1000 dronů s doletem přes 1000 kilometrů, které jsou schopné zasáhnout cíle v Rusku. Ukrajina má také raketový program, který však podle Kamyšina podléhá nejpřísnějšímu utajení.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme