Soud v africkém Togu propustil Čecha, obviněného ze špionáže

Martyrium českého občana Radima Tobolky v africkém Togu skončilo. Státní prokurátor ho dnes zbavil obvinění a propustil na svobodu. Českému rozhlasu to sdělilo ministerstvo zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidská práva. Ilustrační foto

Lidská práva. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Tobolku zadržela tožská policie v polovině listopadu pro podezření ze špionáže. Student politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové v Togu sbíral materiál pro svou vědeckou práci o politických systémech v Africe.

Ministerstvo zahraničí informovalo, že dnes dopoledne odvolaly tožské úřady podezření ze špionáže a vydaly propouštěcí příkaz.

Zásluhu na Tobolkově propuštění měli prý hlavně velvyslanec Miloslav Machálek a honorární konzul Milan Horáček, který pomohl s kontakty a s vyjednáváním s tožskými úřady. Diplomatům se povedlo kontaktovat policii, soudce a zástupce tajné služby, která Čecha zadržela. Přesvědčili úřady, že nešlo o špiona.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Čecha zadrženého v Togu informoval redaktor Pavel Novák.

„Teď bude pan velvyslanec ve spolupráci s honorárním konzulem zajišťovat vízum a odlet pana Tobolky do Prahy. Předpokládám, že by se to mělo podařit v nejbližších dnech. Jeho rodina už byla informována,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Tobolka byl držen v hlavním městě Toga Lomé. „Naším cílem bylo především vysvětlit místním autoritám, že se nejedná o špionáž, že tam byl za vědeckým účelem a že se jedná o nedorozumění, a snažit se ho dostat ze země, což, jak se zdá, je na dobré cestě,“ dodal Kolář.

Radim Tobolka je zkušeným cestovatelem. Už před lety ukončil studia lékařské fakulty a jako lékař a antropolog Afriku navštívil.

Pro svůj současný výzkum si vybral srovnání politických systémů v Burundi a Togu. Jeho součástí jsou i rozhovory s africkými politiky včetně těch opozičních. Tím zřejmě vzbudil podezření úřadů.

Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová prohlásila, že fakulta se bude snažit v budoucnu podobným nedorozuměním předejít.

„Očekáváme brzký návrat kolegy Tobolky do České republiky a objasnění celého incidentu. Chceme přesně zjistit, z jakých důvodů k celé situaci došlo, abychom mohli v budoucnosti podobným komplikacím předejít a pokračovat ve vysílání našich výzkumníků do afrických zemí,“ řekla Springerová.

Obvinění Čechů ze špionáže bylo víc

Tobolkův případ není v poslední době jediný, kdy byl Čech obviněn ze špionáže.

Aktuálně veřejnost sleduje případ dvou programátorů, tvůrců počítačových her, které zadržela policie na ostrově Limnos v Řecku.

Češi fotografovali vojenské objekty, což se nesmí. Řekové jsou na to citliví, zejména u hranic s Tureckem. Čechům hrozí až 20 let vězení.

Jejich advokát sice nemůže zpochybnit, že muži základnu nefotili, protože se u nich snímky základny našly, ale takové jednání může být hodnoceno také jen jako přestupek, nikoli trestný čin. Ke smůle Čechů jsou v Řecku soudy dost pomalé, a tak mohou zadržení muži na rozhodnutí čekat i několik měsíců.

V podobné situaci byli loni i tři Češi v Zambii. Byli zadrženi, protože si fotili letadlo s českými znaky, které používalo zambijské letectvo. Byl to jejich soukromý zájem.

Když se podařilo, že je soud propustil alespoň do nějakého chráněného území, které nesměli opustit, protože měli zakázáno odcestovat ze země, Češi utekli a dostali se nakonec domů. Zambie jejich stíhání později zastavila.

S problémy je třeba počítat

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež podotkl, že podobné problémy, jako měl Tobolka v Togu, se v zemích v oblasti Guinejského zálivu mohou turistům stávat.

„Jsou to země politicky labilní a do problémů se můžete dostat snadno, zejména pokud se nachomýtnete do nějaké situace, která se dotýká politiky nebo nějakých vnitřních sporů mezi kmeny,“ řekl Jan Papež.

Návštěvníkovi se může také stát, že si ho vezmou „do parády“ třeba policisté, protože čekají, že cizinec bude řešit nepříjemnou situaci úplatkem.

Turisté by měli počítat s problémy a snažit se jim předcházet. Jako opatření Papež doporučuje několik kopií cestovního pasu, registraci do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí) ministerstva zahraničí či mít u sebe telefonní spojení na ambasádu pro příslušnou zemi.

Na papírku by pak měl mít cestovatel napsané jednoduché věty v příslušném jazyce, například „Chci volat ambasádu“, pro případ, že s nimi nikdo nebude chtít komunikovat třeba anglicky. Cestovní pojištění by pak mělo krýt i právní služby a odpovědnost za škody.

Naopak Papež nedoporučuje fotit policisty či někoho jiného v uniformě. A upozorňuje, že v muslimských zemích se lze focením dotknout i obyčejných lidí.

Pavel Novák, Igor Maňour, Martin Křížek, Klára Bílá, Vojtěch Kouřímský, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme