V Rusku vyhrožoval dezertér odpálením granátu na vojenské správě, šlo ale jen o atrapu

Ruské úřady v Domodědovu u Moskvy zadržely muže v maskovací uniformě ozbrojeného předmětem podobným obrannému granátu F1, který údajně chtěl odpálit na místní vojenské správě. Informovaly o tom ruské státní agentury.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova divadla v Moskvě se symbolem „Z“, který využívají podpůrci ruské invaze na Ukrajině

Budova divadla v Moskvě se symbolem „Z“, který využívají podpůrci ruské invaze na Ukrajině | Zdroj: Reuters

Podle informací ze sociálních sítí byl zadržen muž, kterého loni v říjnu mobilizovali do ruské armády a poslali do války proti Ukrajině, ale z vojenské jednotky dezertoval. Muž přišel na vojenskou správu, kde vyhrožoval odpálením granátu, a pak utekl, napsal list Kommersant na svém webu.

24:00

Propaganda a ruská hudba. Děti odvezené do Ruska k ‚převýchově‘ prochází i vojenským výcvikem

Číst článek

Až následně se zjistilo, že místo granátu měl dezertér jen atrapu. Ta se našla zavěšená na dveřích u vchodu do obytného domu na jihozápadě Moskvy.

Za poslední rok podle údajů ministerstva vnitra vzrostl počet trestných činů spáchaných s použitím zbraně o skoro 30 procent, napsal Kommersant a dodal, že v tomto růstu vedou Kurská a Belgorodská oblast, které sousedí s Ukrajinou. V nich tento typ zločinů vzrostl o 675, resp. 213 procent oproti předchozímu roku. Na další příčce se umístilo hlavní město Moskva (nárůst o 203,2 procenta).

Koncem loňského roku ruští policisté zadrželi muže podezřelého ze střelby po policistech na předměstí Novošachtinsku na jihozápadě Ruska. Podle médií šlo o trestance Pavla Nikolina, který byl ve věznici v Ufě naverbován mezi žoldnéře tzv. Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy), která válčí na Ukrajině.

U Domodědova leží jedno z hlavních letišť obsluhujících ruskou metropoli. Granát F1, který se jeví kopií původně francouzské konstrukce z dob první světové války, se používal svého času i v československé armádě. Vzhledem k účinku střepin v okruhu asi 150 metrů se směl házet pouze z krytu. Granát F1 podle dostupných informací zůstává ve výzbroji všech armád bývalých sovětských republik a je používán dodnes v různých konfliktech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme