‚Organizace ohrožující bezpečnost.‘ Prokuratura zastavila činnost pražského centra v Rusku

Ruská generální prokuratura označila Prague Civil Society Centre (Centrum pro občanskou společnost) sídlící v Praze za „nežádoucí organizaci“ představující „ohrožení základů ústavního zřízení a bezpečnosti“ Ruska. Oznámil to v pondělí na svém webu list Kommersant. Centrum se stalo třicátou „nežádoucí organizací“ v Rusku. Na jeho vzniku se podílela česká humanitární organizace Člověk v tísni, kterou Rusko zařadilo na seznam nežádoucích loni.

Moskva/Praha (Aktualizováno: 14:21 21. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Na vzniku centra se podílela česká humanitární organizace Člověk v tísni, kterou Rusko zařadilo na seznam nežádoucích loni. Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Centrum uvedlo, že ruská vláda rozhodla na základě zákona, který pozorovatelé v oblasti lidských práv označili za nepatřičný a za nástroj k umlčení aktivistů.

Člověk v tísni, Chodorkovskij i Soros. Rusko chce zpřísnit kontakt s ‚nežádoucími‘ organizacemi

Číst článek

Zákon podle centra cílí na ruské občany, kteří bojují proti korupci, prosazují vládu práva nebo podporují nejzranitelnější části společnosti. Jeho cílem je umlčet nezávislé novináře, bloggery a další lidi, kteří dohlížejí na jednání mocných, míní centrum.

„Věříme, že odvážná a kreativní občanská společnost činí každou zemi lepší místem pro její občany. Zůstáváme oddáni podpoře občanských společností ve východní Evropě a střední Asii,“ poznamenalo centrum na svém webu.

„Popravdě nás to nepřekvapuje. Ruská federace jen pokračuje v umlčování nepohodlných organizací i jednotlivců,“ uvedl vedoucí mediálních a informačních projektů Člověka v tísni Tomáš Urban. S prohlášením centra se ztotožňuje.

Tři organizace, peníze z nadací i od vlád

Nevládní organizace Člověk v tísni v únoru 2015 oznámila, že v Praze vzniká Centrum pro občanskou společnost v postsovětských zemích (Prague Civil Society Centre), které bude podporovat občanské iniciativy v zemích Východního partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán), v Rusku a v zemích Střední Asie.

Dobročinnost je zástěrka, tvrdí ruský poslanec. Podle něj Člověk v tísni v zemi cvičil demonstranty

Číst článek

Centrum má tři zakladatele: polský Institute of Public Affairs, norskou organizaci Human Rights House Foundation a českou společnost Člověk v tísni, která vyhrála mezinárodní výběrové řízení na jeho vybudování.

Finance poskytují dvě soukromé nadace (C.S. Mott Foundation a Oak Foundation) a česká, americká a švédská vláda, uvedl Člověk v tísni na svém webu.

Rusko zařadilo humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací loni 7. listopadu. V praxi to pro ni znamená zákaz činnosti na ruském území.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček bezprostředně po zveřejnění této informace označil důvody ruského kroku za absurdní; české ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance a vyjádřilo nad ruským krokem znepokojení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme