Putin dorazil na summit do Číny. Čeká ho jednání se Si Ťin-pchingem

Ruský prezident Vladimir Putin přicestoval do Pekingu, kde se sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzka lídrů je naplánovaná na středu, stejně jako Putinův projev na summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Během úterý se Putin sejde s řadou dalších asijských lídrů, uvedla agentura RIA Novosti.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin v Číně

Ruský prezident Vladimir Putin v Číně | Zdroj: Reuters

V plánu má Putin setkání s vietnamským prezidentem Vo Van Thuongem nebo thajským premiérem Sríttchou Tchavisinem. Jednat plánuje i s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem či s prezidentem Laosu Thonglounem Sisoulitem.

Putin se přepočítal. Ruský plyn přestává fungovat jako ekonomická zbraň, shodují se experti

Číst článek

Putin od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 cestuje do zahraničí zřídka. Jeho první letošní zahraniční cestou byla tento měsíc návštěva Kyrgyzstánu, kde se zúčastnil summitu postsovětského Společenství nezávislých států.

V poslední době šéf Kremlu vynechal účast na několika zahraničních summitech kvůli zatykači, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud v souvislosti s deportacemi ukrajinských dětí do Ruska. Kyrgyzstán ani Čína ale nejsou signatáři Římského statutu, na jehož základě Mezinárodní trestní soud vznikl, takže povinnost Putina zatknout nemají.

Putin před svojí cestou do Číny v rozhovoru s čínskou televizí znovu ocenil čínský mírový plán pro Ukrajinu. Uvedl, že doporučení Pekingu by mohla být realistickým základem mírových jednání s Ukrajinou a obvinil Kyjev, že rozhovorům brání.

Hedvábná stezka

Na návštěvu Číny pozval Si Ťin-pching šéfa Kremlu při své březnové cestě do Moskvy. Čína hostí třetí mezinárodní fórum v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky. Jde o dlouhodobý projekt, který má lépe propojit Čínu s Evropou a který je považován za součást snah Pekingu zvýšit jeho globální ekonomický i politický vliv. Ruský prezident se v Číně zúčastnil i předchozích dvou fór v letech 2017 a 2019.

USA omezily obchod s 42 čínskými subjekty kvůli podpoře ruské armády. Peking mluví o zastrašování

Číst článek

Čína v rámci projektu spuštěného v roce 2013 poskytuje rozvíjejícím se zemím finanční prostředky na budování infrastruktury, jako jsou přístavy, silnice a mosty. Řada evropských zemí či Spojené státy však tuto iniciativu vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského režimu a chtějí jej vyvážit.

Peking je nyní nejvýznamnějším spojencem Ruska, které kvůli svému válečnému tažení na Ukrajině čelí západním sankcím. Čína tato opatření kritizuje a odmítá ruskou invazi odsoudit, zároveň však těží z nižších cen ropy a plynu, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v takovém objemu jako v minulosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme