Nepokoje na Haiti si letos vyžádaly už přes 1550 obětí. Gangy znásilňují ženy a rekrutují děti, uvádí OSN

Násilí gangů na Haiti si od začátku letošního roku vyžádalo už nejméně 1550 obětí a přes osm stovek zraněných, uvedl v nejnovější zprávě úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka. Vyzval k urgentnímu vyslání mezinárodní mise, která by tamní policii v boji s gangy pomohla a o níž haitská vláda požádala Radu bezpečnosti OSN už v říjnu 2022.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí na Haiti

Členové gangů sexuálně zneužívají ženy, dál používají únosy k získávání výkupného či rekrutují do svých řad děti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Úřad OSN též vyzval k mezinárodním kontrolám vývozu zbraní na Haiti, které se tam dostávají navzdory zbrojnímu embargu. Zpráva Türkova úřadu mimo jiné uvádí, že členové gangů sexuálně zneužívají ženy, které znásilňují mnohdy poté, co před jejich očima zabili jejich manžely. Dál používají únosy k získávání výkupného či rekrutují do svých řad děti, včetně dívek.

Brání také distribuci zboží i potravin. Polovina z 11 milionů obyvatel Haiti je závislá na humanitární pomoci, která se ale kvůli nepokojům v zemi těžko distribuuje.

Noční můra. Vláda gangů na Haiti je extrémní i na tamní poměry, popisuje iberoamerikanista

Číst článek

Kromě zintenzivnění násilností gangů, které početně slabá a špatně vyzbrojená policie nezvládá zastavit, vznikají na Haiti také takzvané brigády domobrany, které berou spravedlnost do svých rukou. Podle zprávy OSN bylo v této nejchudší americké zemi loni zaznamenáno nejméně 528 případů lynčování a letos se jich tam stalo dalších 59.

„Všechny tyto nehorázné praktiky musí okamžitě přestat,“ řekl Türk. Vyzval též místní politiky, podnikatele a zástupce občanské společnosti, aby pokročili v dialogu a zajistili demokratické volby. Poslední prezidentské a parlamentní volby byly na Haiti v roce 2016.

‚Bohužel je zlynčovali.’ Dav upálil v hlavním městě Haiti 13 lidí, patrně členy zločineckého gangu

Číst článek

Haiti se s násilnostmi gangů i protivládními protesty potýká dlouhodobě, situace se zhoršila v roce 2021, kdy komando kolumbijských žoldnéřů zabilo prezidenta Jovenela Moïseho. Akci zosnovala skupina místních politiků a podnikatelů.

Ariel Henry, jehož vybral jako premiéra Moïse krátce před atentátem, je od července 2021 premiérem i prezidentem, není ale příliš oblíben.

Část opozice si v lednu 2022 zvolila za prozatímního prezidenta Fritze Alphonse Jeana, ale v prosinci 2022 se Henry s politickými stranami a zástupci občanské společnosti a podnikatelů uzavřel dohodu, v níž slíbil předat moc nově zvolenému prezidentovi do letošního 7. února, což se ale nestalo.

Haitský premiér Ariel Henry rezignoval kvůli násilnostem v zemi, zůstává v Portoriku

Číst článek

Koncem února, když Henry odjel do Keni ve snaze urychlit mezinárodní misi na pomoc haitské policii, se několik mocných haitských gangů spojilo s cílem vládu svrhnout. Ozbrojenci začali napadat policejní stanice a vnikli do dvou největších vězení v zemi, odkud pustili na svobodu asi 4000 vězňů. Obsadili také hlavní silniční tahy a pokusili se ovládnout i mezinárodní letiště.

Předminulý týden dohodlo na Jamajce regionální sdružení CARICOM plán přechodné vlády a Henry, který se z Keni na Haiti nevrátil a zůstává na Portoriku, souhlasil, že předá moc prezidentské radě. Tato devítičlenná rada má vybrat nového premiéra a ve středu vydala první prohlášení, v němž slíbila „obnovit veřejný pořádek a demokracii“.

Vyslání mezinárodní policejní mise, v čele s Keňou, schválila Rada bezpečnosti OSN loni v říjnu, rok poté, co ji o to haitská vláda požádala. Zatím se ale tento plán nepodařilo zrealizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme