Z Ukrajiny vypluly další tři lodě s kukuřicí, míří do Irska, Británie a Turecka

Ukrajinu opustily další tři lodě s celkem 58 000 tunami kukuřice, uvedlo turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak v rámci dohody o obnovení vývozu potravin z ukrajinských přístavů blokovaných ruskou armádou.

Kyjev/Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě s ukrajinským obilím projíždějí Istanbulem, kde vzniklo  mezinárodním koordinačním centrum

Lodě s ukrajinským obilím a kukuřicí projíždějí Istanbulem, kde vzniklo mezinárodním koordinačním centrum | Foto: Onur Dogman | Zdroj: SOPA Images/Sipa via Reuters Connect

Turecké ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že loď Navistar, plující pod panamskou vlajkou s nákladem 33 000 tun kukuřice, směřuje z ukrajinské Oděsy do Irska. Loď projde kontrolou v mezinárodním koordinačním centru u Istanbulu, které vzniklo na základě dohody mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou.

Druhá loď Rojen, která pluje pod maltskou vlajkou a veze 13 000 tun kukuřice, vyplula z přístavu Čornomorsk a míří do Británie.

Třetí loď Polarnet, plující pod tureckou vlajkou, vyrazila rovněž z Čornomorsku a její konečnou destinací je černomořský přístav Karasu v Turecku. I tato dvě plavidla zkontroluje inspekční tým složený ze zástupců Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN.

Loď Razoni byla tento týden prvním plavidlem od začátku ruské invaze, které vyplulo z ukrajinského mořského přístavu s nákladem ukrajinských zemědělských produktů.

Fronta lodí

Mezitím úspěšně prošla inspekcí v Istanbulu a nyní míří do libanonského přístavu. Na povolení vyplout čeká nyní v ukrajinských přístavech více než 12 lodí a další plavidlo míří do Čornomorsku.

21:33

Rusko manévruje s nástrojem vyvolání hladomoru. Jde o geopolitickou hru, míní ekonomka Matesová

Číst článek

Kvůli ruské invazi, která začala letos 24. února, je v ukrajinských přístavech podle tvrzení Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí.

Rusko a Ukrajina se před invazí a následnými sankcemi podílely na vývozu pšenice ve světě dohromady skoro třetinou.

Ukrajina patří mezi hlavní světové exportéry obilí, na dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě.

Koridor není obousměrný

„Přestože ‚obilný koridor‘ již funguje, naším cílem je, aby přístavy fungovaly plně v obou směrech,“ citoval v pátek server RBK Ukrajina náměstka ukrajinského ministra infrastruktury Mustafu Najjema.

Podle něj Ukrajina usiluje o vývoz více než tří milionů tun zemědělských produktů měsíčně z přístavů Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyj.

Ukrajina podle deníku Financial Times usiluje také o to, aby se dohoda o uvolnění vývozu obilí z ukrajinských přístavů rozšířila i o další položky, jako jsou kovové výrobky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme