Vůdce krymských Tatarů je ve vazbě. Ruský soud ho spolu s dalšími viní z poškození plynovodu

Ruský soud v Simferopolu, správním středisku anektovaného Krymu, v neděli poslal na dva měsíce do vazby tři podezřelé z úmyslného poškození plynovodu na poloostrově. Jedním z podezřelých je Nariman Dželjal, místopředseda medžlisu, neoficiálního parlamentu krymských Tatarů, který ruské úřady zakázaly. Za diverzi hrozí v Rusku až 15 let vězení. Česko zadržení krymských Tatarů včetně Dželjala odsoudilo a vyzvalo k jejich propuštění.

Moskva/Praha (Aktualizováno: 22:35 6. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatiana Pechonchuk, Nariman Dželial

Jedním z podezřelých je Nariman Dželjal (vpravo) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí soudu uvedla, že podezřelí podle vyšetřovatelů umístili na plynovod ve vsi Prevalnoje u Simferopolu výbušné zařízení, které plynové potrubí poškodilo. Výpadek dodávek plynu do vsi poškodil fungování sociálních zařízení.

„Soud vzal na vědomí důkazy vyšetřovatelů o tom, že (celá trojice) je podezřelá ze spáchání těžkého zločinu, za které hrozí odnětí svobody na dlouhou dobu. Kvůli tomu jsou dostatečné důvody předpokládat, že na svobodě by se mohli skrývat před dalším stíháním,“ citovala mluvčí agentura TASS.

České ministerstvo zahraničních věcí dnes večer na twitteru napsalo, že o víkendu zadržela ruská tajná služba FSB pět desítek krymských Tatarů v čele s Dželjalovem, nejvýznamnějším představitelem Tatarů na okupovaném území Krymu.

„ČR ostře odsuzuje další z řady represivních kroků ruské okupační správy proti tomuto etniku. Žádáme zastavení porušování lidských práv krymských Tatarů a okamžité propuštění zadržených,“ uvedl Černínský palác.

Agentura TASS citovala místního představitele, podle něhož výbuch na plynovodu byl předem naplánovanou provokací Kyjeva a medžlisu s cílem vyprovokovat reakci bezpečnostních složek a přimět krymské Tatary, aby bojkotovali nadcházející ruské parlamentní volby.

Minulou sobotu ruské bezpečnostní složky na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym zadržely více než padesátku krymských Tatarů, kteří protestovali před sídlem FSB v Simferopolu proti domovním prohlídkám a zatýkání krymskotatarských aktivistů, včetně Dželjala. Pořádkové síly protest rozehnaly a většinu účastníků zadržely.

Dželjalovo zatčení kritizovaly mimo jiné Spojené státy a Ukrajina, připomněla agentura Reuters.

Krymští aktivisté: Obvinit vás mohou z čehokoliv, záleží na fantazii úřadů. Krym je poloostrov strachu

Číst článek

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Západ tento krok odsoudil a uvalil na Moskvu ekonomické sankce. Proti připojení území k Rusku se stavěla také menšina krymských Tatarů. Někteří její příslušníci posléze zažili represe ze strany ruských úřadů.

OSN nedávno obvinila Moskvu ze svévolného zatýkání a provádění razií u představitelů krymskotatarských náboženských společenství, z nichž některá ruské úřady zakázaly. Asi 80 krymských Tatarů bylo z různých důvodů odsouzeno a 15 krymskotatarských aktivistů se pohřešuje, udává Amnesty International.

Dříve krymští Tataři představovali asi 15 procent obyvatel poloostrova, od roku 2014 jich ale z něho odhadem 30 000 odešlo, uvedla o víkendu agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme