Vypuštění jihokorejského špionážního satelitu se odkládá kvůli počasí. Vynést ho má raketa od SpaceX

Jižní Korea odložila vypuštění svého prvního vojenského průzkumného satelitu, které bylo plánováno na čtvrtek 30. listopadu. Vyslání družice, již má z Vandenbergovy základny v Kalifornii vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, bylo odloženo kvůli nepříznivému počasí, informovala v úterý agentura AP.

Soul/Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka v jihokorejském Soulu

Vojenská přehlídka v jihokorejském Soulu | Zdroj: Profimedia

Jižní Korea hodlá na základě kontraktu se společností SpaceX vypustit do roku 2025 pět svých špionážních satelitů. První start by se podle úterního vyjádření jihokorejského ministerstva obrany mohl místo ve čtvrtek uskutečnit v sobotu, jisté to ale není. V současné době spoléhá Soul při monitorování aktivit sousední nepřátelské Severní Koreje převážně na americké špionážní družice.

KLDR oznámila úspěšné vypuštění špionážního satelitu. USA to odsoudily

Číst článek

KLDR oznámila vypuštění svého prvního špionážního satelitu před několika dny. V úterý severokorejská média napsala, že si vůdce země Kim Čong-un prohlédl fotografie Bílého domu, Pentagonu a amerických letadlových lodí na námořní základně Norfolk pořízené severokorejským satelitem.

Předtím severokorejská média uvedla, že satelit pořídil i snímky měst a vojenských základen v Jižní Koreji, na Guamu či v Itálii. Pchjongjang nicméně žádné záběry nezveřejnil, což u analytiků a zahraničních vlád vyvolává otázky ohledně kapacit nové družice, napsala agentura Reuters.

Severní Korea se o vypuštění svého prvního špionážního satelitu pokusila letos v květnu a v srpnu, oba starty však selhaly. Napotřetí se Severní Koreji dostat satelit na oběžnou dráhu kolem Země podařilo. Jihokorejská armáda uvedla, že na základě své analýzy dospěla k názoru, že severokorejská družice vstoupila na orbitu. Bude ale potřeba více času, aby se potvrdilo, že družice řádně funguje, dodal Soul.

„Není důvod pochybovat o tom, že satelit dokáže zachytit rozsáhlé oblasti nebo válečné lodě,“ prohlásil expert na satelitní zobrazování Dave Schmerler ze Střediska Jamese Martina pro studia nešíření jaderných zbraní. „Užitečnost těchto snímků ale závisí na tom, na co je chtějí použít,“ dodal.

Pro záběry použitelné v konfliktu by KLDR potřebovala vypustit mnohem víc satelitů, aby měla zajištěné častější přelety nad klíčovými místy, podotkl Schmerler. Pchjongjang podle něj na tom nyní pracuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme