Budeme stát při Ukrajině, potvrdila von der Leyenová ve své zprávě. Unie je podle ní odvážná a dbá práv žen

Díky Evropskému parlamentu, členským státům Evropské unie a týmu komisařů se podařilo splnit přes 90 procent toho, co bylo v roce 2019 vytyčeno. Ve svém tradičním projevu o stavu Unie to ve středu v europarlamentu prohlásila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. „Společně jsme ukázali, že když je Evropa odvážná, dokáže věci dotáhnout do konce,“ uvedla v proslovu, který je letos poprvé tlumočen i do znakového jazyka.

Aktualizováno Štrasburk (Aktualizováno: 11:59 13. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když jsem před vámi stála v roce 2019 se svým programem pro zelenou, digitální a geopolitickou Evropu, vím, že někteří měli pochybnosti. A bylo to předtím, než se svět obrátil vzhůru nohama, přišla globální pandemie a brutální válka na evropské půdě,“ řekla v úvodu své řeči šéfka unijní exekutivy.

„Ale podívejte se, kde je Evropa teď. Viděli jsme zrod geopolitické unie – podporujeme Ukrajinu, postavili jsme se proti ruské agresi, reagujeme na agresivní politiku Číny,“ zdůraznila.

Výroční projev šéfky Komise bude nakopnutí před cílem, předpovídají europoslanci Peksa a Niedermayer

Číst článek

Práva žen

Von der Leyenová si několikrát vysloužila potlesk, zejména když hovořila o právech žen či když podpořila evropské farmáře.

„Ráda bych vám poděkovala za průlomovou práci, kterou jsme vykonali v oblasti rovnosti žen a mužů. Jako pro ženu to pro mě hodně znamená,“ řekla.

„Neexistuje jediný argument, proč by za stejnou práci měla být žena placena méně než muž. Naše práce ale zdaleka nekončí, musíme pokračovat v pokroku,“ doplnila.

„Vím, že tento parlament podporuje náš návrh na boj proti násilí na ženách. I zde bych byla ráda, kdybychom uzákonili princip: Ne znamená ne,“ doplnila za potlesku europoslanců.

Pomoc Ukrajině

Budeme stát na straně Ukrajiny na každém kroku, tak dlouho, jak to bude potřeba, řekla ve svém projevu o stavu Evropské unie von der Leyenová.

V Unii podle ní od začátku války našly útočiště čtyři miliony Ukrajinců. „Chci jim říct, že jsou teď stejně vítáni jako v těch osudných prvních týdnech,“ apelovala před europoslanci s tím, že Komise navrhne prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v Evropské unii.

Šéfka evropské exekutivy rovněž uvedla, jen letos Unie poskytla Ukrajině 12 miliard eur na pomoc při výplatě mezd a důchodů. V zemi pomáhá rovněž udržet v chodu nemocnice, školy či další služby a také zvýšila výrobu munice, kterou Kyjev naléhavě potřebuje.

„Díváme se ale dále dopředu. Proto jsme navrhli dodatečných 50 miliard eur během příštích čtyř let na investice a reformy,“ zdůvodnila s tím, že to Ukrajině pomůže stát se moderní a prosperující zemí.

Na začátku pasáže o Ukrajině zmínila von der Leyenová příběh ukrajinské spisovatelky Viktorije Amelinové související s Českem. Amelinová v létě zemřela při ruském raketovém útoku na pizzerii v Kramatorsku.

Osmdesát procent Rusů nemá pas, líčí dobrovolník, který pomáhá ruským dezertérům

Číst článek

„V den, kdy ruské tanky překročily hranici s Ukrajinou, vyrazila mladá ukrajinská matka do Prahy, aby odvezla své dítě do bezpečí. Když jí český pohraničník orazítkoval pas, začala plakat. Její syn nerozuměl. A ptal se své mámy, proč pláče. Odpověděla: ‚Protože jsme doma.‘ ‚Ale toto není Ukrajina,‘ argumentoval. Tak mu vysvětlila: ‚Toto je Evropa.‘ Toho dne tato ukrajinská matka cítila, že Evropa je její domov. Protože domov je tam, kde si navzájem důvěřujeme,“ uvedla von der Leyenová.

„Její jméno bylo Viktorija Amelinová. Byla jednou ze skvělých mladých spisovatelek své generace a neúnavnou bojovnicí za spravedlnost,“ připomněla. Zatímco syn Amelinové byl v bezpečí, ona se vrátila na Ukrajinu, aby dokumentovala válečné zločiny. O rok později byla zabita při ruském útoku.

Podle von der Leyenové leží budoucnost jak Ukrajiny, tak Moldavska a západního Balkánu právě v Evropské unii. „A vím, jak důležitá je unijní perspektiva pro množství lidí v Gruzii,“ prohlásila von der Leyenová.

Málo pracovníků

Pokud jde o ekonomické záležitosti, nejvýznamnější překážkou v konkurenceschopnosti je podle von der Leyenové nedostatek pracovních sil na unijním trhu. Vyzvala proto k lepšímu přístupu k pracovním místům pro mladé lidi, ženy a kvalifikované migranty.

Větší vliv v Bruselu. Významných postů v Evropské komisi se ujaly dvě Češky, Jourová má novou agendu

Číst článek

„Miliony rodičů – většinou matek – se snaží sladit práci a rodinu, protože neexistuje péče o děti. A osm milionu mladých lidí nepracuje ani nestuduje. A to je jedna z největších překážek naší konkurenceschopnosti,“ uvedla šéfka Evropské komise.

„Nedostatek pracovních sil brzdí kapacitu pro inovace, růst a prosperitu. Musíme tedy zlepšit přístup na trh práce,“ dodala.

Čína a průmysl

Čína uměle udržuje na nízké úrovni ceny svých elektromobilů skrze státní dotace, domnívá se von der Leyenová. To podle ní křiví trh, a proto Evropská komise zahájí šetření. Podle šéfky Komise se Unie musí bránit neférovým praktikám ze strany Číny.

Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila šéfka Evropské komise.

„Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ uvedla. Zároveň oznámila, že Evropská komise zahajuje šetření ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky.

Podle von der Leyenové se Evropská unie musí bránit neférovým čínským praktikám na trhu. Poukázala například na zkušenost z minulých let z odvětví solárních elektráren, kde Čína získala silné postavení kvůli nízkým cenám.

„Je také klíčové ponechat otevřené kanály komunikace a dialogu s Čínou,“ uvedla.

‚Bez Putina by to nebylo.‘ Evropská unie přispěje na společný nákup zbraní, státům zaplatí administrativu

Číst článek

Šéfka Evropské komise se v první části svého projevu před europoslanci věnovala ekonomickým a ekologickým tématům. Podle ní jde modernizace ekonomiky a průmyslu ruku v ruce se snižováním emisí oxidu uhličitého a Evropská unie bude průmysl na cestě k čistější výrobě podporovat.

Poukázala, že Unie nyní přitahuje více investic do vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů, než USA a Čína dohromady, a také, že se zvýšil počet oceláren, jež přešly na „čistou výrobu“.

Středeční projev před europoslanci byl posledním podobným proslovem von der Leyenové ve funkci během stávajícího mandátu.

ČTK, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme