Člověk v tísni a Přírodovědecká fakulta sestavili mapu uprchlíků. Má jim pomoci hledat bydlení i práci

Najít si dlouhodobé bydlení, školu a práci bude v některých městech pro nově příchozí válečné uprchlíky z Ukrajiny těžké. Jinde je naopak volných kapacit spoustu. Ukazuje to mapa sestavená organizací Člověk v tísni ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Sloužit by mohla jako motivace pro lidi z Ukrajiny k přemístění do méně vytížených regionů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští uprchlíci čekají před dislokovanou pobočkou úřadu práce v Pražské tržnici v Holešovicích.

Ukrajinští uprchlíci čekají před dislokovanou pobočkou úřadu práce v Pražské tržnici v Holešovicích. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi města nejvíce zatížená příchodem válečných uprchlíků s ohledem na kapacity v oblasti bydlení, škol a pracovních míst jsou Karlovy Vary a Plzeň. „V Plzni tvoří Ukrajinci už 10 procent obyvatel. To jsou města, odkud by měla část uprchlíků, v Plzni zhruba 3 tisíce, odejít do jiných částí republiky, aby to bylo zvládnutelné s ohledem na kapacity, například při zahájení nového školního roku,“ vysvětluje spoluautor mapy Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Dostane Ukrajinec před českým prvňákem přednost? To by se stát nemělo, tvrdí poslankyně Zajíčková

Číst článek

Naopak dalších osm krajských měst má kapacitu výrazně větší, než je v současnosti využita. Sem patří například Brno, Hradec Králové nebo Ostrava. „Sem by se mohlo ještě řádově mnoho tisíc lidí přemístit, aby bylo rozmístění uprchlíků v rámci celé České republiky rovnoměrné,“ dodává Hůle.

Rozestěhovat do krajských měst s volnou kapacitou by bylo podle Hůleho potřeba i lidi, kteří jsou v současné době ubytováni v Sudetech, kde se pro ně rychle sehnalo ubytování v penzionech a ubytovnách.

„S přicházející letní sezonou budou penziony potřebovat pokoje uvolnit pro hosty a zároveň tam nejsou dostupné služby jako úřady práce, sociální odbory, školky, školy, chybí pracovní příležitosti,“ upozorňuje odborník na sociální začleňování.

Mezi města nejvíce zatížená příchodem válečných uprchlíků s ohledem na kapacity v oblasti bydlení, škol a pracovních míst jsou Karlovy Vary a Plzeň | Zdroj: Člověk v tísni, Přírodovědecká fakulta UK

Data pro starosty

Interaktivní aplikaci teď Člověk v tísni prezentuje starostům, hejtmanům a ministrům. Také do ní chce doplnit informace o aktuálním místě pobytu uprchlíků. Ty jsou spolu s daty o jejich věkovém složení podle předsedy Asociace hejtmanů Martina Kuby z ODS zásadní.

Stovky ukrajinských lékařů a sester pracují jako pomocné síly, než si vyřídí potřebné povolení

Číst článek

Proto navrhuje, aby lidé s dočasnou ochranou, kteří zde plánují zůstat delší dobu a jejich dítě začnou v září chodit do školy, měli povinnost se nahlásit na obecní úřad.

„Abychom měli sken toho území a věděli, kolik těch lidí tam je, kolik z toho jsou ženy, muži a kolik děti. A až budeme tato čísla mít, pak ta mapa bude rozmístění uprchlíků v rámci obcí s rozšířenou působností docela hezky ukazovat,“ myslí si. Podle Daniela Hůleho k tomu budou stačit data ze žádostí o humanitární dávku.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka, který je zároveň členem Strategické pracovní skupiny, je třeba zohlednit i kapacity zdravotní péče v regionech a registr dostupného bydlení, na kterém pracuje ministerstvo pro místní rozvoj.

„Aby z těch míst, kde už ty kapacity nejsou – třeba místa ve školkách a školách v Praze a Středních Čechách - měli motivaci se přesunout a věděli, kde ta volná místa a příležitosti začlenit se do společnosti ještě jsou,“ vysvětluje Vlček.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme