Tucet dětí každý měsíc hledá na Vysočině pomoc psychiatra. Lékaři nejsou, čekací lhůty se prodlužují

Podle registru České lékařské komory působilo ke konci roku 2023 v České republice jen 180 dětských psychiatrů a 86 z nich bylo starších 65 let. A například na Vysočině působí aktuálně dokonce jen 10 dětských psychiatrů. Přitom dětí a mladistvých, kteří potřebují psychiatrickou lékařskou pomoc, podle odborníků stále přibývá.

JIhlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická nemocnice Jihlava

Psychiatrická nemocnice Jihlava | Foto: Veronika Vohralíková | Zdroj: Český rozhlas

V průměru tucet – tolik dětí a mladistvých z Vysočiny každý měsíc potřebuje pomoc psychiatra. Noví pacienti ale naráží na to, že lékařů je málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je dostupnost psychiatrické péče pro mladé na Vysočině, zjišťovala Veronika Vohralíková

„Přijímáme děti a mladistvé relativně často. Oproti roku 2020 došlo zhruba k trojnásobnému nárůstu,“ říká Jaroslav Děchtěrenko, který pracuje v jihlavské psychiatrické nemocnici a počítá:

„Kdybychom to rozpočítali na měsíc, tak to letos vychází na nějakých jedenáct dvanáct dětí průměrně.“

Dětských psychiatrů je ale podle Děchtěrenka málo i proto, že je předběhl moderní svět.

Reforma péče o duševní zdraví se zmařila, říká psychiatr. Duševní obtíže má přitom 16 procent Čechů

Číst článek

„S covidem se prostě změnilo rozložení psychopatologie ve společnosti. Přibylo dětských pacientů,“ je přesvědčený lékař.

„Změnila se doba. Může jít o ten problém, že se změnila společenská situace a systém na to nestihl rychle reagovat. Nedošlo k atestaci nových lékařů,“ doplňuje. 

Pacienti odevšad

Dětští pacienti nejčastěji do péče psychiatrů přicházejí s reaktivní depresí, poruchou přizpůsobení, sebepoškozováním, občas jim v dětském věku začínají psychózy. V takových případech spolupracuje jihlavská psychiatrická nemocnice s léčebnou v Havlíčkově Brodě.

Havlíčkobrodská psychiatrická nemocnice má pro děti a mladistvé vyčleněných 34 lůžek. Hospitalizovaní pacienti jsou často z různých částí republiky.

Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát najevo svůj strach, tvrdí odborníci

Číst článek

„Přibývá čekatelů, čekací doba se stále prodlužuje. V současnosti je situace taková, že oddělení dětské psychiatrie přijímají bez ohledu na spád. My máme děti z Ostravy, Budějovic,“ potvrzuje primář dětské psychiatrie havlíčkobrodské nemocnice Tomáš Havelka.

Přesto rodičům doporučuje, aby v případě, že má jejich dítě duševní potíže, nerezignovali na hledání odborné péče, i když je těžké ji sehnat.

„Moc bych si přál, aby Kraj Vysočina ještě víc podporoval dětskou psychiatrii. Aby ji podporoval vznik nových ambulancí, ať už lékařských, psychologických, psychoterapeutických,“ přiznává Havelka.

Psychiatrická nemocnice pro děti a mladistvé v kraji funguje ještě ve Velké Bíteši. Ambulantní služby dětské psychiatrie podle registru lékařů na Vysočině poskytují jen jednotky specialistů.

Veronika Vohralíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme