Kvůli auditu Babišova střetu je zamítl. Teď resort průmyslu rozhodl, že dvě dotace Agrofertu proplatí

Kvůli auditu střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostaly před dvěma lety dva projekty společností Primagra a Fatra v dotačním řízení červenou. Vedení obou dceřinek Agrofertu se tehdy v oficiálním zamítnutí od úředníků ministerstva průmyslu dozvěděla, že pro ně „neexistuje zdroj financování“. Teď se situace změnila, ministerstvo dotace z unijního rozpočtu na úsporná opatření oběma firmám přikleplo, jak zjistil iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní sněm ANO. Andrej Babiš

Celostátní sněm ANO. Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Konkrétně ministerstvo průmyslu schválilo unijní dotaci ve výši asi deset milionů na výměnu sušen zrnin ve středisku Trpísty společnosti Primagra a příspěvek zhruba 2,5 milionu na úsporná opatření pro firmu Fatra. V prvním případě už došlo k proplacení dotace. Druhý projekt je pak podle Davida Hluštíka z tiskového odboru ministerstva „krátce před proplacením“.

‚Řídíme se rozsudkem.‘ Před lety dotace zamítlo, teď ministerstvo zvažuje, že Agrofertu 14,3 milionu vyplatí

Číst článek

Že takový krok ředitel sekce eurofondů Marian Piecha zvažuje, popsala redakce už loni v prosinci. Piecha to zdůvodnil tím, že společnosti loni uspěly v soudních sporech u Městského soudu v Praze. Agrofert totiž se zamítnutím, ke kterému došlo na podzim roku 2021, nesouhlasil. Resort zažaloval a v několika případech uspěl.

V prosinci úřad zvažoval proplacení trojice projektů za 14,3 milionu korun. Ve hře ale bylo více žadatelů, vedle Primagry a Fatry ještě Kladrubská, a. s., a Vodňanská drůbež. I tyto společnosti byly před soudem úspěšné.

Nakonec dotaci úředníci přiklepli jen na dva projekty. „Protože v případě projektu třetího žadatel odstoupil od jeho realizace,“ upřesnil nyní Hluštík pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Vedení Agrofertu nechtělo krok úřadu, který nyní vede ministr za STAN Josef Síkela, komentovat. „Postup ministerstva nám nepřísluší hodnotit. My vždy postupujeme v souladu se zákonem a respektujeme rozhodnutí úřadů a soudů,“ uvedl pouze mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.

Vyjádřil se ale blíže k tomu, že jedna z dceřinek odstoupila od projektu, na který nyní mohla dostat příspěvek z unijních fondů. „Nepodnikáme kvůli dotacím. Komplexně vyhodnocujeme situaci a podmínky na trhu a podle toho se rozhodujeme,“ řekl k tomu Heřmanský.

Soudní spory

Oba projekty byly součástí dvou desítek žádostí o dotace koncernu Agrofert, které kvůli probíhajícímu auditu Babišova střetu roky ležely úředníkům na stole bez rozhodnutí, a to až do podzimu roku 2021. Tehdy došlo k jejich hromadnému zamítnutí. O některé dotace přitom koncern žádal už v roce 2018.

Unijní prověrka

Unijní audit, který se zaměřil na osobu tehdejšího premiéra Andreje Babiše a dotace poskytované Agrofertu, proběhl na tuzemských úřadech na počátku roku 2019. Zhruba o rok později auditoři konstatovali, že podle nich Babiš porušoval během svého angažmá ve vládě českou i unijní legislativu ke střetu zájmů a Agrofert v té době čerpal dotace neoprávněně. Definitivně bylo celé auditní řízení s Českem uzavřeno v červenci 2022.

Jednotlivé dceřiné společnosti Agrofertu na zamítavé rozhodnutí ministerstva zareagovaly žalobami. Ačkoliv o všech rozhodoval Městský soud v Praze, výsledek nebyl ve všech případech stejný. Rozhodovaly totiž různé senáty. Ve většině případů dal za pravdu ministerstvu, někde ale uspěly firmy koncernu.

A ačkoliv některé rozsudky nejsou pravomocné a čeká se na verdikt Nejvyššího správního soudu, ministerstvo se přesto rozhodlo dotace pro Primagru a Fatru schválit.

„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace, a o žádosti příjemce je tedy nutné rozhodnout znovu,“ řekl už v prosinci pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Piecha.

Proč nepočkal na verdikt brněnského Nejvyššího správního soudu? Kasační stížnosti, které ministerstvo podalo, totiž nemají tzv. odkladný účinek. „Dle zákona musíme postupovat podle rozsudku prvostupňového soudu,“ dovysvětlil Piecha.

Ministerstvo navíc muselo rozhodnutí vydat do konce loňského roku a platby je třeba vyřešit do začátku dubna letošního roku.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme