S odvoláním neuspěl. Agrofert vrátil dotaci, kterou Evropská komise neproplatila kvůli Babišově střetu

Ministerstvo zemědělství zamítlo odvolání Agrofertu, jehož vedení nesouhlasilo s tím, že by mělo vracet dotaci 1,6 milionu korun. Tu po jedné z dceřinek chtěl zpět zemědělský fond, protože ji kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) odmítla proplatit Evropská komise. U úřadu vedeném lidoveckým ministrem Markem Výborným ale holding neuspěl a dceřinka Schrom Farms musela dotaci vrátit. Obrátit se ale může ještě na soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Agrofertu v Praze

Ministerstvo zemědělství zamítlo odvolání Agrofertu. Koncern ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasil s tím, že po něm zemědělský fond chce vrátit dotaci zhruba 1,6 milionu korun | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Odvolání bylo zamítnuto (...). Celá částka dotace byla již ze strany společnosti vrácena,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Důvod je shodný s tím, kvůli kterému v roce 2022 rozhodl Státní zemědělský intervenční fond, instituce rozdělující v Česku dotace v zemědělství, že se peníze mají vrátit. 

Přetahování o dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu, pokračuje. Agrofert se znovu odvolal

Číst článek

„Na základě závěrů auditního šetření Evropské komise týkajícího se fungování zavedených řídících a kontrolních systémů za účelem vyloučení střetu zájmů,“ zdůvodnil Bílý. Zjednodušeně tedy kvůli střetu zájmů, do kterého se podle Bruselu dostal expremiér Babiš během svého vládního angažmá.

Dceřinka koncernu Schrom Farms použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský se nechtěl k rozhodnutí ministerstva vyjádřit. „Naši další strategii v tuto chvíli nebudeme komentovat,“ uvedl pouze. Společnost má totiž ještě možnost podat proti rozhodnutí správní žalobu. To ale podle informací ze soudu prozatím neučinila.

Pokuta za Babišův střet

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše, a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením Komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Schrom Farms

Společnost existuje na trhu od roku 1994. V roce 2008 se stala členem koncernu Agrofert. Svou činnost vyvíjí především v Moravskoslezském kraji a po celou dobu své existence je hlavním výrobním programem výroba násadových vajec pro další chov brojlerových kuřat. Společnost v současné době hospodaří na sedmi farmách s celkovou kapacitou cca 160 tisíc kusů nosnic v rozmnožovacích chovech. Roční produkce společnosti činí 26 milionů násadových vajec, která jsou dodávána do líhní v celé České republice, na Slovensko a do Polska. Společnost hospodaří na 205 ha pozemků a má také rostlinnou výrobu.

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné.

Audit proběhl na českých úřadech na začátku roku 2019. Unijní auditoři se zaměřili na dotace pro Agrofert, které koncern čerpal v době Babišova vládního angažmá. Kontroloři došli k závěru, že tehdejší premiér byl v době, kdy seděl ve vládě, ve střetu zájmů, a koncern tak neměl na řadu dotací nárok.

Stažená žaloba

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončen a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od Komise Česko nakonec nedostane. Stížnost proto tehdy soud pozastavil.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. V září 2022 proto žalobu stáhl.

Státní zemědělský intervenční fond řešil vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu další necelou třicítku dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun. Některé firmy tak dostaly informaci o přidělení „nulové dotace“, další pak o zamítnutí, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz. Agrofert pak kvůli tomu fond zažaloval.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme