MAPA: Protest zemědělců v Praze může zkomplikovat dopravu. Podívejte se na jejich plánované trasy

  • Část nespokojených zemědělců chce v pondělí traktory a další technikou zablokovat pražskou magistrálu.
  • Trasy ještě pořadatelé v neděli upravovali.
  • Pořadatelé předpokládají, že do hlavního města přijedou se zemědělskou technikou protestovat tisíce lidí. Magistrát vyzval k práci z domova, pokud je to možné.
  • Protestující zemědělci se chystají vjet na pražskou magistrálu od 5.00 ráno ze šesti směrů. Kritizují zemědělskou politiku vlády i Evropské unie.
  • Akci organizuje předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek a podnikatel Zdeněk Jandejsek. Od demonstrantů se distancovala většina velkých oborových organizací.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:36 18. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci v traktorech plánují, že časně ráno najedou na pražskou magistrálu. Předpokládá se proto zablokovaný provoz. Následně chtějí projet kolem ministerstva zemědělství k Úřadu vlády, kde mezi okolo 10.00 předají petici, uvádějí na svých stránkách.

Protest části zemědělců v Praze skončil, část jich dokonce odjela dřív. Nesouhlasili s organizátory

Číst článek

Mezi 11.00 a 12.00 protestující zamíří na Malostranské náměstí, kde mají nahlášené shromáždění až do úterka. Ve 20.00 se na stejném místě uskuteční tisková konference organizátorů protestu.

K přesunu do Prahy využijí protestující šest tras, a to ze směru od Českých Budějovic a Tábora, Strakonic a Písku, od Slaného, Lovosic, podél D11 ve směru od Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu.

Organizátoři očekávají až 3 tisíce účastníků, ráno by na magistrále mohlo být 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Vadí jim rozdílně nastavené dotační prostředí v zemích Evropské unie i požadavky takzvaného Green Dealu, Zelené dohody pro Evropu. 

Příprava infrastruktury

Blokáda se může projevit hlavně na autobusových linkách včetně příměstských spojů. Dopravní podnik radí využívat spíš metro nebo železnici. Magistrát zároveň vyzval, aby lidé zůstali spíš pracovat z domova, pokud mají tu možnost.

Jeden z pořadatelů Bohumír Dufek ale řekl, že zemědělci v traktorech nechtějí dopravu blokovat. „Nikdo nemá žádný zájem na tom přidělávat problémy v dopravě. Když to policie udělá tak, jak si naplánovala, budou i Pražané samozřejmě nespokojeni, ale všechno bude jezdit,“ uvedl.

Výborný chce podpořit střední zemědělce. Zvažuje osvobodit dotace od daně, ANO souhlasí

Číst článek

V ulicích budou na celou akci dohlížet stovky policistů, včetně těch z antikonfliktního týmu. Hlídat budou taky to, aby traktory nevjížděly tam, kam to mají zakázané. Na protesty a možné zablokované silnice v Praze se připravují i hasiči.

„Obáváme se toho, že bychom kvůli kolonám nemohli vůbec vyjíždět. To znamená, že jedno družstvo se žebříkem umístíme na Vinohrady, druhé na nábřeží k Vltavě. Další tedy zůstane na centrále. Budeme bedlivě sledovat dopravní situaci a budeme na to nějakým způsobem reagovat,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Přesunout část výjezdové techniky na jiná stanoviště plánuje i záchranná služba.

‚Politický podtext‘

Od pondělní akce se distancovala většina velkých nevládních oborových organizací, jako Agrární komora, Zemědělský svaz nebo Asociace soukromého zemědělství. Vadí jim totiž pořadatelé protestu.

„Nedistancujeme se od protestujících zemědělců. Chápu, že celá řada z nich je napjatá a naštvaná. Jen doplním, že máme trochu problém s tím, kdo protesty organizuje, protože se na to nabalila celá řada různých politických uskupení, má to takový politický podtext,“ vysvětlil v nedělní debatě na Nově prezident Agrární komory Jan Doležal.

Zemědělci nejsou proti Green Dealu, tvrdí šéf svazu. ‚Evropská komise zaspala,‘ uznává europoslanec

Číst článek

Podobně se vyjádřil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dodal, že s jedním z pořadatelů Bohumírem Dufkem se setkal minulý týden a o protestech od něj vůbec nic neslyšel.

„Nestojí za tím žádná relevantní organizace, která by zastupovala a hájila zájmy českých zemědělců. Jsem připraven od nich převzít nějaký dopis a podobně, ale nejsem připraven s nimi jednat,“ řekl.

Akce měla původně trvat do čtvrtka 22. února, organizátoři ale protesty ve středu a ve čtvrtek odřekli. V úterý se pak uskuteční asi jen v omezeném rozsahu, a to na Malostranském náměstí či v jeho okolí.

Oborové organizace následně podpoří společné evropské protesty proti politice EU ve čtvrtek 22. února, kdy farmáři se svými stroji vyjedou v kolonách na hranice. Protest bude podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala spíše symbolický a neklade si za cíl hranice zablokovat. Kromě farmářů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska se do protestu zapojí také zemědělci z Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska.

Kateřina Bečková, har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme