Blokování zákonů by mohly zamezit změny sněmovního jednacího řádu. Opozice je ale proti

Hodiny debat o programu, neprojednaná třetí čtení a opoziční obstrukce. I tak vypadá jednání české Sněmovny. Naposledy třeba v minulých týdnech při projednávání změn v penzích – opozice zákon blokovala a ke změnám se tak poslanci museli sejít hned třikrát. Vyřešit by to mohly změny jednacího řádu, ty jsou ale zatím v nedohlednu a připouští to i vládní poslanci. Opozice s nimi totiž nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš (ANO) letos v březnu odmítl respektovat omezení řečnické doby a opustit řečniště, kolem kterého se shromáždili poslanci opozice

Andrej Babiš (ANO) letos v březnu odmítl respektovat omezení řečnické doby a opustit řečniště, kolem kterého se shromáždili poslanci opozice | Foto: Vojtěch Tomášek | Zdroj: Český rozhlas

Poslancům začaly prázdniny – nový rozvrh je ale ve sněmovních lavicích v září nečeká. Změna jednacího řádu není v tomto volebním období pravděpodobná, a to i podle části vládních poslanců, kteří by ji chtěli.

Vyhrocenou atmosféru, která není ve Sněmovně výjimkou, chce koalice zklidňovat hlavně jednáním s opozicí. Změna jednacího řádu zatím není na pořadu dne.

Poslanci schválili reformu penzí. ‚Porušení jednacího řádu se stalo normou,‘ kritizovala vládu Schillerová

Číst článek

„Postup máme připravený. Ale primárně naší snahou je se s opozicí domluvit,“ vysvětluje místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

„Já jsem přesvědčen, že jednací řád je naprosto základní zákon pro naše fungování a měl by být měněn na základě většinové shody,“ dodává Bartošek.

A ta ve Sněmovně není. Mezi méně konfliktní návrhy koalice patří třeba prodloužení jednací doby na závěrečná třetí čtení. V nich totiž mohou poslanci hlasovat jen ve středu a v pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou. Dlouhými projevy nebo přestávkami klubů je tak snadné zákon v závěrečném kole zablokovat.

Předseda klubu ODS Marek Benda je ale skeptický i k prosazení drobných úprav.

„Možná že bychom se měli, mohli pobavit o tom, jestli třeba s nějakou dohodou s opozicí pro to příští volební období jednací řád nezefektivni,“ myslí si Benda.

Pravidla hry neměnit

Opozice jakékoli změny jednacího řádu pro toto volební období odmítá.

„Změna jednacího řádu je velmi citlivá věc. Nikdy by se neměla dělat uprostřed volebního období, protože nikdy v žádné hře neměníte pravidla uprostřed té hry,“ je přesvědčená předsedkyně nejsilnějšího klubu – hnutí ANO – Alena Schillerová.

Podobně to vidí i druhý opoziční klub SPD. Změna jednacího řádu přitom není ve Sněmovně nic nového. S těmito návrhy přišel v minulém volebním období tehdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Istanbulská úmluva ve Sněmovně narazí. Proti se staví většina ANO, ODS, SPD i lidovců

Číst článek

„Určitě bychom chtěli prodloužení třetích čtení i na středu odpoledne, tam je kritický bod toho jednacího řádu, tam to jde obstruovat katastrofálně snadno. Chtěli bychom změnu, jakým způsobem se projednává program. Jsme schopni projednávat několik hodin jenom program. Místo aby se navrhl bod, je z toho prostor pro poslance, aby medializovali svoji agendu,“ řekl Vondráček v září 2020.

Právě to, co popsal, teď vadí vládní koalici na hnutí ANO. Stávající premiér Petr Fiala (ODS) zase v roce 2016 kritizoval ukončení obstrukcí při projednávání EET pevným hlasováním.

„Dnes je opravdu černý den pro české živnostníky a podnikatele, ale dnes je i černý den pro českou parlamentní demokracii,“ řekl tehdy Fiala.

Jestli po letech vládní a opoziční tábor najdou shodu na možných změnách, bude jasné nejdřív za několik měsíců. Teď navíc začaly sněmovní prázdniny, které potrvají do konce srpna.

Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme