,Vstup na vlastní nebezpečí.‘ Správci milovické rezervace varují lidi kvůli kontaminaci azbestem

Správci přírodní rezervace v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku návštěvníkům doporučují, aby ji dočasně nenavštěvovali. Důvodem jsou informace o kontaminaci oblasti nebezpečným azbestem. Informoval o tom ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Rezervace tak reaguje na prohlášení České inspekce životního prostředí, která na území dělá šetření.

Milovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divocí koně spásají stepní vegetaci včetně trávy nejhorší kvality

Rezervace o rozloze zhruba 350 hektarů zabírá nejrozsáhlejší část bývalého vojenského prostoru | Foto: Michal Trnka

„Dosud se v souvislosti s azbestovou zátěží mluvilo především o okolí bývalého letiště a skládky stavební drti v okolí lokality Boží dar. Stanovisko České inspekce životního prostředí v minulých dnech však rozšířilo rizikovou oblast na celý bývalý vojenský výcvikový prostor,“ uvedl Dostál.

Rezervace o rozloze zhruba 350 hektarů zabírá nejrozsáhlejší část bývalého vojenského prostoru. „Přesto nemáme od žádné z institucí oficiální stanovisko či informace, jaké je riziko, jak ho minimalizovat a podobně,“ doplnil Dostál.

S azbestem se při opravách hotelu InterContinental pracuje podle pravidel, potvrdili pražští hygienici

Číst článek

Podle České inspekce životního prostředí policie k vyšetřování případu přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit znalecký posudek o rozsahu zasažení území.

„Na základě dílčích zjištění znalce lze konstatovat, že rozsah kontaminace azbestem v lokalitě bývalého vojenského výcvikového prostoru je značný. České inspekci životního prostředí nebyly sděleny bližší informace o konkrétních lokalitách či pozemcích, kde se kontaminace azbestem nachází. Zároveň podle vyjádření znalce v celé lokalitě bývalého vojenského výcvikového prostoru nelze vyloučit uvolňování respirabilních (dýchatelných) azbestových vláken. Z tohoto důvodu je vstup do dané lokality výhradně na vlastní nebezpečí,“ uvádí Česká inspekce životního prostředí v prohlášení.

Rezervaci podle Dostála každoročně navštěvují desítky tisíc lidí, na území se pohybují i pracovníci například kvůli kontrole zvířat nebo odstraňování černých skládek.

„Telefonicky jsem mluvil s panem starostou Milovic Milanem Pourem a dohodli jsme se, že další postup budeme řešit poté, co budou upřesněny informace o rozsahu této ekologické zátěže,“ doplnil Dostál.

‚Předběžná opatrnost‘

V pondělí omezilo kvůli prohlášení České inspekce životního prostředí vstup na pozemky ve svém vlastnictví rovněž město. V nejbližších dnech má být k dalšímu postupu schůzka se zástupci města, kraje, Českou inspekcí životního prostředí, krajské hygienické stanice a dalších institucí.

Středočeský kraj, který je majitelem většiny pozemků, ve středu uvedl, že informační značení o vstupu na vlastní nebezpečí umisťuje z důvodu předběžné opatrnosti.

„A to do doby, než bude disponovat jakýmikoli výsledky šetření či doporučením příslušných institucí,“ uvedl kraj v tiskové zprávě. Podle informací na webu Krajské hygienické stanice může být pro člověka nebezpečné vdechování azbestového prachu při manipulaci s materiálem obsahujícím azbest.

Mrtvé ryby a strach vrátit se domů. Město v Ohiu se po vykolejení vlaku s chemikáliemi ocitlo v nejistotě

Číst článek

„Z informací uvedených na webu Krajské hygienické stanice tak předpokládáme, že pokud by byl případný azbest skutečně ve velké míře nesprávně zlikvidován a nacházel se pod zemí, riziko při běžném pohybu osob nehrozí,“ uvedl krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS).

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno.

Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Na otevřené stepi tam žije více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme