Malé jádro, velký potenciál. Starostové se snaží vymanit ze škatulky strany druhé volby

Starostové rozčísli stojaté pětikoaliční vody. Strana změnila své barvy, předseda Vít Rakušan natočil video a objel se sérií hospodských besed opoziční bašty. Tato kampaň a snaha o emancipaci má za cíl posílit Starosty jako samostatnou partaj, je to ale vykoupeno zvýšením vládního napětí. V nadcházejících eurovolbách chtějí v čele s duem Danuše Nerudová a Jan Farský výrazně uspět, zároveň však jde o teprve druhé volby, do kterých jde STAN sám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Jan Farský, Vít Rakušan a Danuše Nerudová

Zleva Jan Farský, Vít Rakušan a Danuše Nerudová | Foto: Radek Vebr | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Nejviditelnějším krokem Starostů z posledních měsíců je zahájení Rakušanových Debat bez cenzury. Ministr vnitra a předseda strany jezdil do měst, kde mají koaliční strany dlouhodobě nejnižší podporu.

Podle politologa a experta na politický marketing Otty Eibla z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se strana snaží být vidět online i offline. A vychází jí to. „Rakušanova tour vyvolala velké mediální pokrytí. Splnilo to účel a Rakušan se vrátil do čela politiků, o kterých se mluví,“ hodnotí politolog.

Na debaty kromě skalních odpůrců přicházeli i podporovatelé Rakušana. A další přitáhl na sociálních sítích. Tam živá vysílání sledovaly tisíce dalších lidí. 

S odstartováním debat strana změnila také svůj vizuál. Politiky tak na sociálních sítích nově zdobí výrazné růžové rámečky, které jsou součástí barevného rebrandingu strany do růžovo-žluté kombinace.

Napětí v koalici

Mediální pozornost a silné výroky ministra vnitra v hospodských debatách se ale nelíbily koaličním partnerům. Například kvůli tomu, že video, které celou kampaň začalo, přímo zmínilo premiéra Petra Fialu (ODS). Na setkáních ale Rakušan pětikoalici spíše hájil a dál na kolegy neútočil. 

„Rakušan se snaží docela zajímavou formou oslovovat voliče a zviditelňovat se. Někdy dokonce tak úspěšně, že to vzbuzuje napětí uvnitř koalice,“ popsal politolog Vít Hloušek Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Rakušanovy debaty jsou jen kampaň, říká politolog. Snaha o dialog je důležitá, nesouhlasí komentátor

Číst článek

Když se k této kampani přidalo i to, že v únoru ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval svého poradce zmocněncem pro euro, šlo pro koaliční strany o poslední kapku. Největší naštvání panovalo u TOP 09, na jejíž popud svolal premiér Fiala první dohadovací řízení této vlády.

„Zmocněnec byl jen střípek v mozaice kroků, které STAN udělal. Chtěla jsem dát jasně najevo, že se máme vrátit ke stolu, nevzkazovat si přes videa, sociální sítě nebo debaty, ale vyříkat si to a nepřekvapovat se,“ popsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Na uzavřeném jednání nakonec pětikoaliční špičky spory urovnaly. „Ambice Starostů byla zatřást vládou, ale neohrožovat ji,“ vysvětloval místopředseda strany a poslanec Jan Lacina. Lídr STAN Rakušan celý spor shrnul slovy, že „během dvou dnů jsme otázku eura posunuli víc než za uplynulých dvacet let“.

Mobilizace nových voličů

Starostové se zmíněnými změnami stylu přišli v čase, kdy českou politiku čekají čtvery volby během roku a půl. V červnu volby do Evropského parlamentu, na podzim krajské a senátní a o rok později sněmovní.

Pro stranu bude klíčové přetavit momentální viditelnost v hlasy voličů. Podle oslovených odborníků při tom mohou těžit právě z faktu, že vystoupili ze stínu pětikoalice.

„Starostové se budou opírat o základnu, kterou měli dřív, ale můžou natahovat zklamané voliče a klidně i jádrové voliče ODS. Ti se k nim mohou přiklánět, když uvidí snahu být více akční a posouvat věci dopředu,“ myslí si ředitel výzkumné agentury Median Přemysl Čech. 

Jde o součást dlouhodobější strategie Starostů vymanit se ze škatulky strany druhé volby. Pro mnoho voličů jsou akceptovatelnou variantou, skupina skalních podporovatelů, kteří je mají jako první volbu, je ale poměrně malá.

Piráti jsou čím dál víc ‚ženskou stranou‘. Jejich silnou kartou ale zůstává ministr Lipavský

Číst článek

Že mají malé jádro, a naopak velký potenciál, odpovídá datům výzkumných agentur. „Záleží do budoucna, jak se budou chovat a jaké budou realizovat kroky,“ uvedl k tomu Čech z Medianu.

A doplnil, že v české společnosti vnímá dlouhodobě hlad po reformách a změnách. „Jsou to nálady, které vynesly k moci i ANO, jenže Andrej Babiš tuto podstatu nenaplnil. Každý subjekt, který začne vytvářet pocit, že by mohl být tím, který posune věci dopředu, má šanci na sebe nabalit podporu,“ popsal.

Z únorového modelu Medianu Starostům vyšlo jádro pouhých 1,5 procenta, zatímco 22procentní potenciál mají na úrovni ODS a Pirátů. „Ze sněmovních stran má nadále nejméně zakotvené voliče hnutí STAN. Jen čtvrtina (27 procent) z nich si je jistá volební účastí i volbou STANu,“ popsali výzkumníci.

‚Potřebují oprášit‘

Za dobu existence Fialovy vlády si strana prošla několika zaškobrtnutími, v čele s kauzou Dozimetr, která vypukla v létě 2022. Největším úkolem od té doby bylo na dřívější přešlapy zapomenout.

Jde Rakušan ve šlépějích Babiše? Expertka o kotli v Karviné i výzvě pro Piráty

Číst článek

„Celkem logicky potřebují trochu oprášit, potřebují nechat zapomenout na Dozimetr a další kauzy a trošku se zviditelnit. To, že se snaží trošku odpoutat z pětikoalice, aby byli vidět, dává smysl,“ míní Hloušek.

Poslední průzkumy naznačují, že se strategie i větší marketingové akce mohou Starostům vyplácet. V únorovém modelu Medianu dokonce dosáhli až na devět procent. Agentura navíc uvedla, že více než třetina aktuálních voličů STANu přichází od koalice Spolu. Ostatní modely sice ukazují zisk kolem sedmi procent, nárůst preferencí budou muset potvrdit další sondáže.

Úspěch na obzoru

Ještě lépe se Starostům daří v průzkumech před volbami do Evropského parlamentu. Podle modelu agentury Ipsos by se umístili na třetím místě s více jak třinácti procenty. Za tím může stát i duo lídrů kandidátky Danuše Nerudová a Jan Farský.

STAN pro Eurovolby

  1. Danuše Nerudová
  2. Jan Farský
  3. Petra Korlaar
  4. Radim Sršeň
  5. Lucie Potůčková
  6. Martin Exner
  7. Adam Trunečka
  8. Andrej Poleščuk
  9. Nikola Turková
  10. Jaroslav Miko

Podle politologa Eibla se dá očekávat, že v eurovolbách budou mít Starostové úspěch. S tím souhlasí i jeho kolega z Masarykovy univerzity Hloušek. „Kombinace Nerudová a Farský je velmi marketingově silný tah. Zároveň ale platí, že i když by se Starostům dobře dařilo teď v evropských volbách, tak to v podstatě má velmi malé souvislosti s tím, jak se jim daří v české politice,“ tvrdí.

Jak vyplývá z lednového průzkumu analytického ústavu STEM, nadpoloviční část potenciálních voličů STAN zvažuje volit třeba i Piráty nebo TOP 09. Cílem Starostů tak je vykreslit se jako hlas proevropských liberálů a etablovat se jako nejsilnější subjekt ve středu či pravém středu českého stranického spektra.

V celostátních volbách totiž Starostové kromě sněmovních voleb 2017, kdy jim nevyšla plánovaná koalice s lidovci, kandidovali jako doplněk silnějšího partnera. S TOP 09 ve sněmovních volbách 2010 a 2013 a evropských 2014 a 2019. S Piráty ve sněmovních volbách 2021.

Marie Starostová, Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme