ANO chce zveřejnit příspěvek ČR na nákup munice pro Ukrajinu. Jedná se o veřejné prostředky, říká Havlíček

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň rámcově zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Na čtvrteční tiskové konferenci stínové vlády to řekl její předseda Karel Havlíček. Kabinet ve středu schválil další příspěvek do iniciativy na podporu země napadené Ruskem, jeho výši však premiér Petr Fiala (ODS) neuvedl. Do iniciativy se podle něj zapojilo 20 zemí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová a Karel Havlíček

Opoziční hnutí ANO | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že počet dělostřelecké munice, která má Ukrajině pomoci, není konečný.

Původně plán počítal s nákupem 800 000 dělostřeleckých granátů. Podle vyjádření ministra Jana Lipavského (Piráti) pro agenturu Bloomberg by mohlo být množství dodané munice téměř dvojnásobné.

Další peníze na munici pro Ukrajinu, schválila vláda. Fiala odmítl komentovat post velvyslance v Moskvě

Číst článek

Stínová vláda ANO podle Havlíčka nijak nerozporuje plán na nákup munice pro Ukrajinu, zásadně se ale ohrazuje proti způsobu, kterým to kabinet dělá.

„Nesouhlasíme s postupem vlády, která o investicích do této aktivity rozhodla v utajeném režimu, přestože se jedná o veřejné prostředky,“ poznamenal Havlíček.

Fialova vláda podle něj navíc původně deklarovala, že do iniciativy nebude Česko investovat ze svého rozpočtu a jeho úloha bude organizační.

„Nechceme, aby vláda sdělovala utajované informace ve smyslu, od koho přesně se nakoupila jaká munice. Rozumíme, že to je otázka i bezpečnosti České republiky a určitých jednání, které musejí procházet určitým režimem,“ řekl Havlíček.

ANO ale po vládě chce, aby sdělila, kolik bude činit česká pomoc.

S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo členské státy Unie přišel Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Dosud se připojily například Kanada, Německo, Litva, Finsko, Nizozemsko, Polsko nebo Portugalsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme