Věda pro děti: Toxoplazmóze se říká kočičí nemoc, lidé často neví, že ji mají. Jak ovlivňuje jejich chování?

Toxoplazmóze se říká kočičí nemoc a je celkem nebezpečná. Je jednou z jednou z nejčastějších forem parazitární infekce. Zdravý člověk většinou ani nezjistí, že je nakažený, a žádné příznaky se neobjeví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka a myš |

Kočka a myš | | Zdroj: Shutterstock

Onemocnění je způsobeno mikroskopickým prvokem, který se lidem dostane do těla. Prvok je schopen nakazit vlastně všechny teplokrevné obratlovce. Definitivním hostitelem je ale většinou kočka domácí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Toxoplazmóze se říká kočičí nemoc a má ji až třetina Čechů. Jak ovlivňuje jejich chování?

Mezi hostitele patří drobní hlodavci, také třeba člověk nebo hospodářská zvířata.

Rozmnožovat se ale toxoplazmóza zvládne jen v kočičím organizmu. Z něj je pak vyloučena trusem.

Kočka může být toxoplazmózou nakažena jen jednou za život. V tomto období vylučuje oocysty, které venku dozrávají. Mohou tak zůstat v půdě, vodě a podobně.

Lidé se mohou nakazit třemi způsoby. Buď přímým kontaktem s infekčními oocystami, třeba při práci s hlínou, při hře na písku, při konzumaci syrové napadené zeleniny, masa nebo vody. Nebo v těhotenství, kdy se infekce přenese z matky na plod dítěte. Anebo krví, ale to jen velmi zřídka.

Do konce života

Zdravý člověk většinou ani nezjistí, že je nakažený, a žádné příznaky se neobjeví. Prvok ale v člověku přebývá až do konce života. Usídlí se v nervové a svalové tkání a tam se zapouzdří a vytvoří tkáňové cysty.

Věda pro děti: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Jak se dorozumívají mezi sebou?

Číst článek

Problém je, když se nakazí někdo s velmi sníženou imunitou, nebo těhotná žena, to může mít špatný konec.

Léčba probíhá antibiotiky, nebo se léčí jednotlivé příznaky nemoci.

Prvoka s názvem toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí má v sobě asi třetina české populace. Ve Francii a Německu je to ještě více lidí. Ale většina na to nikdy v životě nepřijde.

Zárodky, které člověku ale zůstanou v těle, ho mohou tajně měnit. Prvok může mít vliv na lidskou psychiku.

Méně opatrní

Mezihostitelem toxoplazmózy je většinou drobný hlodavec, třeba myš, která je kořistí pro kočku. Prvok způsobí, že myš je nepozorná, zpomalená a riskuje. A je tak větší šance, že ji kočka uloví a prvok se dostane k definitivnímu hostiteli. A o to mu právě jde.

Věda pro děti: Proč kočky někdy zírají s otevřenou pusou?

Číst článek

Vědci zjistili, že prvok může stejně ovlivnit psychiku i u člověka. Co přesně zárodky toxoplasmy v lidském mozku dělají, se ještě neví, ale lidé, kteří v sobě prvoka mají, mají pomalejší reakce a to se jim může stát osudné třeba při dopravní nehodě, kde je rychlá reakce klíčová.

Lidé s tímto prvokem v těle jsou taky častěji nepořádní, méně spolehliví a nedochvilní. Zajímavé je, že jinak ovlivňuje prvok muže a jinak ženy.

A prevence? Mýt si ruce po kontaktu s hlínou, pískem a zvířaty. Očistit si před jídlem pořádně ovoce a zeleninu. A nejíst syrové maso.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme