Věda pro děti: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Jak se dorozumívají mezi sebou?

Oblíbení domácí mazlíčci mňoukání využívají pro komunikaci s lidmi. Mezi sebou ho používají jen v určité fázi života. Mňoukání se v kočičím světě vyskytuje jen u koťat, která tak komunikují se svou matkou.

VĚDA PRO DĚTI Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč kočky mňoukají?

Proč kočky mňoukají? | Zdroj: Shutterstock

Kočka mňouká, to ví každý. Ale věděli jste, že hned po ptácích umí kočky vydávat nejvíce různých druhů zvuků, více než jakékoliv domácí zvíře? Zhruba kolem stovky. Patří mezi ně samozřejmě předení, syčení, vrčení a hlavně mňoukání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Mezi sebou se dorozumívají jinak. Jak?

Věděli jste, že kočky mňoukají převážně kvůli lidem?

Dospělé kočky mezi sebou mňoukáním běžně vůbec nekomunikují. Mňoukají jen jako koťata a komunikují tak se svou matkou. Snaží se jí říci, že jim je třeba zima nebo mají hlad. Ale jakmile jsou starší, mňoukání používat přestanou.

Kočky totiž mají totiž spoustu jiných možností efektivní komunikace, třeba komunikaci pachovou a používají i výrazy v obličeji a řeč těla.

Pokud ale tyto způsoby komunikace zkouší na své lidské páníčky, nesetkají se s přílišným úspěchem. Proto si odborníci na kočičí chování myslí, že jakmile kočky vytušily, že jim jejich lidé nerozumí, začaly pro efektivnější komunikaci využívat mňoukání, aby lépe vyjádřily své potřeby.

Věda pro děti: Proč psi, když vykonávají velkou potřebu, pozorují své páníčky?

Číst článek

Každá kočka je samozřejmě jedinečná, některá mňouká více, některá méně. Záleží i na tom, jak moc na mňoukání reagují její majitelé a taky co je to za plemeno.

Pro kočku je tedy mňoukání v dospělosti určitá forma manipulace. Používá to jako nástroj. Pokud by na něj člověk nereagoval, tak s tím po nějaké době přestane, protože zjistí, že to nefunguje.

V minulosti byly kočky vždy samotářkami a cíleně se navzájem nepotkával, a tak si jejich způsob komunikace zaměřoval hlavně na pach. Pachové zprávy si jiná kočka mohla převzít i hodinu poté a vzájemně se nepotkaly.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme