Věda pro děti: Když mozek klame. Týká se i vás Mandelův efekt?

Má pokémon Pikachu černý konec ocásku? A jmenuje se štěňátko z knihy Karla Čapka Dášenka? Pokud jste odpověděli ano, i vás se týká takzvaný Mandelův efekt. Oblíbený pokémon totiž nemá černý ocásek a Čapkův foxteriér je Dášeňka. O Mandelově efektu informuje Rádio Junior.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Můžete vždy věřit své paměti?

Můžete vždy věřit své paměti? | Zdroj: Shutterstock

Náš mozek si někdy něco schválně pamatuje tak, aby to zapadalo do běžného přesvědčení okolí. Proto se pak stane, že stejnou chybu v paměti má mnoho lidí nezávisle na sobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když mozek klame. Týká se i vás Mandela efekt a potvrzuje existenci paralelních vesmírů?

Falešné vzpomínky jsou představy, které si spojujeme s věcmi, co jsme dříve zažili nebo viděli, a náš mozek si k nim automaticky doplnil motivy, které vyhodnotil jako související.

Zabývají se tím vědci zkoumající kognitivní psychologii a dokonce už mají vědeckou metodu, jak falešné vzpomínky u lidí zkoumat.

Experimenty dokazují, že lidská paměť zkrátka není neomylná a obzvlášť postupem času má mozek tendenci si věci zkreslovat. My si myslíme, že si něco pamatujeme perfektně, ale často jde jen o propojení několika podobností, které se nám spojí do jedné falešné vzpomínky.

Věda pro děti: Kolik lidí má vystouplý pupík, proč je potřeba ho mýt a proč se v něm tvoří žmolky?

Číst článek

Paměť zkrátka nefunguje jako přesná rekonstrukce. Utváří se nejen v okamžiku, kdy daná událost běží, ale i později – třeba když si ji vybavujeme nebo když o události hovoříme s okolím. Také záleží, jakou emoci si ke vzpomínce přiřadíme a tak dále.

Nejde tedy jen o to, jak se to celé doopravdy stalo. Naše mysl má tendenci tvořit smysluplné celky, zaplňovat případné mezery v paměti tím, co na základě zkušeností dává smysl, a tím už vzniká vzpomínka, která je nepřesná a tedy vlastně falešná.

Tak vzniká i kolektivní falešná paměť, protože stejně jako se dá ovlivnit paměť jedné osoby, jde to i u skupiny nebo davu, třeba rozhovorem, článkem, zprávami na sítích a tak dále.

Proč Mandela?

Název tentp efekt dostal podle politika a bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely. Ten zemřel v roce 2013, ale mnozí byli při dotazování přesvědčeni, že zemřel už v 80. letech minulého století ve vězení.

Věda pro děti: Proč máme slepé střevo? A který orgán se z něj dá vytvořit?

Číst článek

Desítky tisíc lidí by přísahaly, že si pamatují, jak se o tom tehdy mluvilo v médiích, i když to tak nebylo.

Poprvé termín Mandelův efekt použila výzkumnice zaměřující se na paranormální jevy. Mluvila o něm v souvislosti s existencí paralelních světů.

Dnes už ale víme, že fakt, že se tolik lidí dokáže nezávisle na sobě shodnout, že si věc pamatují jinak než zbytek planety, souvisí s kolektivní falešnou pamětí.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme